Mięsień poprzeczny brzucha – funkcje i ćwiczenia po ciąży
Mięsień poprzeczny brzucha to najgłębiej położony mięsień brzucha. Odgrywa istotną rolę w stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego. Uczestniczy także w tworzeniu cylindra wewnętrznego, który odpowiada za prawidłowe napięcie wewnętrzne, zabezpieczające różne części kręgosłupa przed tymi ruchami, które są dla niego niebezpieczne. Co więcej, odpowiada również za płaski i atrakcyjny wygląd brzucha.
Co to jest mięsień poprzeczny brzucha? Funkcje
Mięsień poprzeczny brzucha to jeden z najważniejszych mięśni w ciele człowieka. Wpływa on na zdrowie kręgosłupa oraz przyczynia się powstawania optymalnej postawy ciała. Dba o to, aby kręgosłup lędźwiowy był zdrowy, a sposób oddychania – prawidłowy.
Jako to się dzieje, że mięsień poprzeczny brzucha przyczynia się do prawidłowej postawy ciała? Przede wszystkim jego praca polega na poprzecznym sznurowaniu ścian brzucha. Co więcej, to również najistotniejszy mięsień uczestniczący w tworzeniu tłoczni brzusznej. To wszystko sprawia, że pomaga on utrzymywać wyprostowaną postawę ciała oraz odpowiada za stabilizację dolnego odcinka kręgosłupa (czyli kręgosłupa lędźwiowego).
Jeśli chodzi o sposób oddychania, mięsień poprzeczny brzucha pełni bardzo istotną rolę w wydechu powietrza. Jeśli odpowiednio oddychasz, Twój brzuch jest lekko napięty. Wdech może powodować delikatne rozluźnienie mięśni brzucha, jednak wydech powinien przyczyniać się do ich ponownego wkleśnięcia. Jeśli oddech jest nieprawidłowy, a mięsień poprzeczny brzucha – słaby, może to się skończyć hiperlordozą. Mięsień ten przyczynia się do wdechu, ponieważ dzięki swoim przyczepom żebrowym jest w stanie zbliżyć żebra do płaszczyzny pośrodkowej, powoduje zwężenie klatki piersiowej, a tym samym przyczynia się do wydechu.
Można powiedzieć również, że mięsień poprzeczny brzucha to swego rodzaju gorset ochronny, zarówno dla samego kręgosłupa, jak i narządów wewnętrznych. Jeśli jest mocny, aktywny i napięty, stanowi swoistą tarczę przed urazami mechanicznymi. Pomaga zachować równowagę mięśniową, dzięki czemu zabezpiecza ciało przed kontuzjami oraz bólami mięśni. A dzięki temu, że utrzymuje napięcie w jamie brzusznej, przeciwdziała odstawaniu brzucha. Im mięsień poprzeczny jest mocniejszy, tym brzuch wygląda na bardziej jędrny, płaski i zwarty. Im jest słabszy, tym brzuch bardziej wystaje.
Mięsień poprzeczny brzucha – położenie
Mięsień poprzeczny brzucha to najgłębiej położony mięsień, zlokalizowany pod warstwą mięśni skośnych wewnętrznych oraz zewnętrznych. Mięsień znajduje się po obu stronach ciała, nad kolcami biodrowymi. Tworzy on cylinder mięśni, składający się również z takich elementów, jak:
- mięsień wielodzielny,
- mięsień dna miednicy,
- przepona.
Ćwiczenie na mięsień poprzeczny brzucha
Ćwiczenia na mięsień poprzeczny brzucha sprawiają, że staje się on napięty i pozwala pozbyć się bólu kręgosłupa lędźwiowego. Jeśli jest on, wraz z mięśniem wielodzielnym lędźwi, dobrze wytrenowany, pomaga rozprawić się z problemem wysiłkowego nietrzymania moczu oraz wypadania macicy. Mięśnie te sprawiają również, że poród staje się o wiele łatwiejszy. Zapobiegają też powstawaniu dyskopatii. Bardzo ważne jest, aby napinać mięsień poprzeczny brzucha podczas ćwiczeń na inne części ciała, zwłaszcza jeśli wykonujesz je z dodatkowym obciążeniem, np. sztangą czy też hantlami – w ten sposób minimalizuje się ryzyko kontuzji.
Ćwiczenie wzmacniające
Przy tym ćwiczeniu na początku wykonaj tzw. “deskę” – podeprzyj się na palcach stóp oraz na przedramionach, leżąc przodem. Po jednej stronie oderwij jedną rękę i nogę, przekręć się także na bok. Napnij brzuch i pozostań w tej pozycji przez kilka sekund.
Ćwiczenia rozciągające
W tym przypadku chodzi o wydłużanie tułowia. Wystarczy więc, że na stojąco odchylisz górną część tułowia do tyłu. Możesz też np. położyć się przodem, a następnie unieść górną część tułowia, podpierając się na dłoniach.
Ćwiczenie aktywizujące
Aby aktywizować mięsień poprzeczny brzucha, stań przed lustrem oraz wciągnij świadomie brzuch. Napięcie musi objąć cały brzuch, a nie jedynie jego fragment. Nie powstrzymuj oddechu.
Mięsień poprzeczny brzucha po ciąży – jak go ćwiczyć?
W wyniku ciąży oraz po porodzie może dojść do rozejścia mięśni brzucha, zwanego też „rozstępem mięśni brzucha” lub – błędnie – „rozszczepem mięśni brzucha”. Polega ono na tym, że mięśnie proste brzucha się od siebie oddalają, natomiast kresa biała się wydłuża. W takiej sytuacji opisane poniżej ćwiczenia mogą się okazać bardzo pomocne, aby zniwelować omawianą dolegliwość. Najpierw sprawdź jednak, jakie są jej objawy.
Objawy rozejścia mięśni brzucha
Jak sprawdzić, czy masz rozstęp mięśnia prostego brzucha? W tym celu warto przeprowadzić pewien test. Połóż się na plecach i zegnij nogi w stawach kolanowych. Stopy powinny przylegać do podłoża. Delikatnie unieś głowę i z palcami skierowanymi ku dołowi dotknij mięśni brzucha – od mostka do pępka. Jeśli zauważysz, że pomiędzy tymi elementami znajduje się pewna dziura, do której jesteś w stanie włożyć trzy lub cztery palce, to znaczy, że zmagasz się z omawianym problemem. Ten test najlepiej jest przeprowadzić w trzecim trymestrze ciąży oraz trzeciego dnia po urodzeniu dziecka.
Ćwiczenie na rozejście mięśni brzucha
Ułóż się na plecach, uginając kolana. Stopy powinny być oparte o podłogę, natomiast dłonie – ułożone wzdłuż ciała. Rozpocznij oddychanie torem brzusznym. Zrób wdech, aby powietrze poszło głęboko do brzucha i napompował się on niczym balonik, a następnie zrób wydech, tak aby brzuch się kurczył. Powtórz tę czynność kilka razy. Następnie, przy tym samym ćwiczeniu, na wydechu, zadbaj również o napięcie mięśni dna miednicy i spróbuj pociągnąć owo napięcie po same żebra (napinając również mięśnie talii). Powtórz tę czynność 3 razy.
Źródła:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4339139/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5332971/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5574111/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5717480/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6944888/
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Fala uderzeniowa – zabieg niwelujący ból. Kto może z niego skorzystać?
Chiropraktyka – niekonwencjonalna terapia, która pomoże uśmierzyć ból
Bóle wzrostowe, czyli częsty objaw okresu intensywnego wzrostu
Torbiel Bakera – problem ortopedyczny czy onkologiczny?
się ten artykuł?