Kobieta w wieku 45 lat myślała, że zaszła w ciążę. Okazało się, że był to dynamicznie rosnący mięśniak macicy
Ponad połowa Polek nie wie, czym jest mięśniak macicy – tak wynika z badań realizowanych w ramach programu Zdrowa ONA. I nic dziwnego, skoro większość z nas nie rozmawia na ten temat ze swoim ginekologiem. Nie rozmawiamy też z matkami. A szkoda, bo mięśniaki macicy są dziedziczne. – Udawanie się do lekarza ginekologa często ograniczone jest do konieczności wymuszonej chorobą, dlatego mięśniaki wykrywamy wtedy, gdy są już one znacznych rozmiarów i pozostaje tylko leczenie operacyjne – mówi dr Grzegorz Południewski, ginekolog.
Wizyta u ginekologa
Wyniki badań smucą. 50 proc. Polek nigdy nie rozmawiało ze swoim ginekologiem o raku szyjki macicy, 47 proc. o raku piersi, 52 proc. o niedoczynności tarczycy, a 61 proc. o chorobach przenoszonych drogą płciową. Dlaczego tak jest?
– Zdrowie to temat powszechnie poruszany wśród Polaków, jednak zdrowie intymne, seksualne, to temat tabu. Brak minimalnego choćby pojęcia o sprawach związanych z budową „tych” narządów to częsta sprawa. To jedna przyczyna. Druga to godzenie się na dolegliwości, bo kobiety muszą cierpieć. Miała tak babcia, mama, a więc i mam ja. Udawanie się do lekarza ginekologa często ograniczone jest do konieczności wymuszonej chorobą – dlatego mięśniaki wykrywamy wtedy, gdy są już one znacznych rozmiarów i pozostaje tylko leczenie operacyjne – mówi dr Grzegorz Południewski, ginekolog, ekspert programu Zdrowa ONA.
Mięśniaki macicy – objawy
Kiedy rozmawiamy na temat mięśniaków macicy? Gdy zaczynają dawać one objawy. Najczęściej jest to zmiana charakteru krwawień miesięcznych – stają się one częstsze, obfitsze i bardziej bolesne. Pierwszym objawem może być też uczucie parcia na pęcherz czy odbytnicę.
– Często są one rozpoznawane, gdy badamy pacjentkę z powodu niepłodności. Na szczęście bardzo rzadko obserwujemy bardzo duże guzy powiększające macicę do rozmiarów jak w ciąży – dodaje ginekolog.
Mięśniaki macicy to efekt namnażania się komórek mięśniowych w macicy, które prowadzi do powstania niezłośliwego guza. Szybko zdiagnozowane i leczone, nie są poważnym schorzeniem. Niestety, kobiety nadal łączą mięśniaki macicy z groźnym nowotworem. Właśnie dlatego tak bardzo się ich obawiają. Częściowo ten strach wynika z niskiego poziomu wiedzy na ten temat.
– Mięśniaki to zmiana chorobowa często stwierdzana u kobiet. Nie wszystkie jej typy generują dolegliwości, lecz wszystkie mogą potencjalnie wpłynąć w znaczący sposób na zdrowie. Mięśniaki mogą wpływać na samopoczucie pacjentki, jej płodność, utrudniać poród, prowokować krwotoki, a w ostateczności prowadzić do konieczności usunięcia macicy.
Czy kiedyś diagnozowano ich mniej? Rozpoznawano je zawsze – kiedyś, gdy były duże i raczej nadawały się do usunięcia chirurgicznego, teraz – dzięki badaniu USG rozpoznajemy je znacznie wcześniej. Stąd może wrażenie, że jest ich więcej – dodaje dr Południewski.
Mięśniaki macicy są dziedziczne. Warto więc zapoznać się z historią chorób ginekologicznych w swojej rodzinie. To, że mama lub babcia miała mięśniaki, może być pierwszym sygnałem ostrzegawczym.
Mięśniaki macicy – przyczyny
Przyczyną powstawania mięśniaków macicy nie jest jednak tylko genetyka. W grupie zwiększonego ryzyka ich wystąpienia jest także nierództwo lub późna pierwsza ciąża, wczesna pierwsza miesiączka, nadwaga i otyłość czy nadciśnienie tętnicze.
Kto najczęściej choruje?
Mięśniaki macicy najczęściej diagnozowane są w grupie kobiet przed menopauzą, ok. 40. roku życia. Małe zmiany można stwierdzić także już u 30-latek.
– Najcięższy przypadek? To chyba kobieta, która myślała, że w wieku 45 lat zaszła w ciążę, a okazało się, że to tak dynamicznie rósł jej mięśniak. Taki szybki wzrost jest wyjątkowo niepokojącym objawem, gdyż mięśniak może przekształcić się w mięsaka, który jest groźnym nowotworem złośliwym.
Warto także wiedzieć, że lekarz może użyć określenia „nowotwór”. W przypadku mięśniaków macicy jest to jednak tzw. nowotwór niezłośliwy, który bardzo rzadko ulega uzłośliwieniu.
Mięśniaki macicy – leczenie
W jaki sposób leczy się mięśniaki macicy? Niekoniecznie operacyjnie.
– Mamy znacznie większy zakres działania. Możemy je leczyć farmakologiczne, doprowadzając do znacznego zmniejszenia ich rozmiarów. Nie gwarantuje to ich zniknięcia, ale pozwala zmniejszyć objawy, zmniejszyć dynamikę ich wzrostu lub doprowadzić do ciąży – wymienia specjalista.
Ostatni rezultat jest bardzo ważny dla wielu kobiet. Nieleczone mięśniaki macicy mogą bowiem wpłynąć na niepłodność.
– I to na kilka sposobów. Obecność podśluzówkowego mięśniaka w jamie macicy jest czynnikiem zmieniającym jej środowisko i zmniejszającym szansę na implantację. Mięśniak w okolicy jajowodu może go uciskać, powodując niedrożność. Mięśniaki zniekształcające jamę macicy zwiększają ryzyko czynności skurczowej i poronień – dodaje dr Południewski.
Po prostu idź na badania!
Dawno nie byłaś na badaniach kontrolnych u ginekologa? Niby nic cię nie boli, miesiączka pojawia się regularnie, więc po co masz czekać w kolejce do gabinetu? Badania pokazują, że większość Polek tak uważa. Bądź mądrzejsza, badaj się regularnie. I namawiaj do tego swoje koleżanki!
Zobacz także
„A ty kiedy ostatni raz byłaś u ginekologa? Przy ostatniej ciąży?” Lekarze w sieci przypominają o badaniach profilaktycznych
„Każdego dnia myślałam o ciąży, do momentu aż dostałam okres”. O przyczynach spóźniającej się miesiączki opowiada ginekolog Iwona Szaferska
„Bardzo się tego bałem, wyobrażałem sobie, że w inkubatorze będzie leżał jakiś embrion, a to był mały człowiek. Mój syn!”. Rozmawiamy z ojcami wcześniaków
Polecamy
Dwulatka z guzem jajnika. Coraz młodsze pacjentki potrzebują opieki ginekologicznej
Inseminacja domaciczna – rozwiązanie dla par marzących o dziecku
Najmniej inwazyjny sposób wycięcia mięśniaków macicy. To pierwszy taki zabieg w Polsce!
Czym jest zespół MRKH? Diagnoza braku pochwy może zszokować
się ten artykuł?