Mięśnie szyi – rodzaje, funkcje, ból. Jak je rozluźnić?
Mięśnie szyi to duża grupa mięśni. Ze względu na to, że potrafią one boleć oraz uprzykrzać życie, warto wiedzieć, jak można je rozluźniać. Czym charakteryzują się mięśnie szyi? Jakie są ich funkcje i z czego może wynikać ich ból? O tym się dowiesz w poniższym artykule.
Co to są mięśnie szyi?
Mięśnie szyi to dość spora grupa mięśni, wśród których można wyróżnić kilka podgrup. Położone są one symetrycznie wokół kręgosłupa. Przede wszystkim stabilizują głowę i szyję, ale odpowiedzialne są również za ruchy żuchwy, kości gnykowej, a także języka.
Mięsnie szyi – rodzaje i funkcje
Mięsnie szyi dzieli się na trzy grupy:
- mięśnie powierzchowne,
- mięśnie środkowe,
- mięśnie głębokie.
Powierzchowne mięśnie szyi
Wśród powierzchownych mięśni szyi możemy wyróżnić:
- mięsień szeroki szyi – odpowiada za unoszenie szyi, co z kolei przyczynia się do lepszego przepływu krwi w tętnicy szyjnej zewnętrznej, dzięki niemu można też obniżać kąty ust,
- mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy – to bardzo silny mięsień, który odpowiedzialny jest za jednostronne zginanie głowy do boku, obracanie jej w stronę przeciwległą, a także unoszenie twarzy ku górze, jednocześnie pozwala obustronnie odginać głowę do tyłu, jak również unosić klatkę piersiową.
Środkowe mięśnie szyi
Do środkowych mięśni szyi zalicza się mięsnie nadgnykowe i podgnykowe.
Mięśnie nadgnykowe:
- mięsień bródkowo-gnykowy – umożliwia unoszenie kości gnykowej, opuszczanie żuchwy oraz unoszenie języka,
- mięsień dwubrzuścowy – odpowiedzialny jest za opuszczanie żuchwy, a także unoszenie kości gnykowej,
- mięsień rylcowo-gnykowy – pociąga on kość gnykową do góry i do tyłu,
- mięsień żuchwowo-gnykowy – doprowadza do unoszenia kości gnykowej, powoduje też napięcie dna jamy ustnej, przyczynia się do opuszczania żuchwy oraz unoszenia języka.
Mięśnie podgnykowe:
- mięsień łopatkowo-gnykowy – pociąga kość gnykową w dół i do tyłu,
- mięsień mostkowo-gnykowy – doprowadza do obniżenia kości gnykowej,
- mięsień mostkowo-tarczowy – podciąga krtań w kierunku mostka,
- mięsień tarczowo-gnykowy – przyczynia się do unoszenia krtani.
Głębokie mięśnie szyi
Głębokie mięśnie szyi można podzielić na: przedkręgowe oraz pochyłe.
Mięśnie przedkręgowe:
- mięsień długi głowy – przyczynia się do obustronnego zginania głowy do przodu, jednostronnie obraca też i zgina głowę oraz kręgosłup szyjny,
- mięsień długi szyi – podobnie jak i mięsień długi głowy, zgina obustronnie głowę do przodu, a jednostronnie obraca i zgina głowę oraz kręgosłup szyjny,
- mięsień prosty przedni głowy – tak jak dwa poprzednie mięśnie zgina obustronnie głowę do przodu oraz jednostronnie obraca i zgina głowę, a także kręgosłup szyjny.
Mięśnie pochyłe:
- mięsień pochyły najmniejszy – jeżeli działa jednostronnie, pochyla kręgosłup w odcinku szyjnym do boku, natomiast działając obustronnie – zgina go do przodu,
- mięsień pochyły przedni – podobnie jak wszystkie mięśnie pochyłe, przy działaniu jednostronnym pochyla kręgosłup w odcinku szyjnym do boku, a przy obustronnym – doprowadza go do zginania w przód,
- mięsień pochyły środkowy – w przypadku działania jednostronnego pochyla kręgosłup w odcinku szyjnym do boku, natomiast w przypadku działaniu obustronnego – zgina go do przodu,
- mięsień pochyły tylny – działając jednostronnie pochyla kręgosłup w odcinku szyjnym do boku, a działając obustronnie powoduje jego zgięcie do przodu.
Jak rozluźnić mięsnie karku i szyi?
W przypadku nadmiernego napięcia mięśni karku i szyi, warto wykonywać pewne ćwiczenia. Nie są one trudne, a do tego nie wymagają posiadania specjalistycznego sprzętu.
Ćwiczenie nr 1
Na początku połóż się na plecach. Następnie czubkiem nosa zacznij rysować w powietrzu niewielkie koła bądź też ósemki, i to w dwóch kierunkach. Głowa przez całe ćwiczenie powinna przylegać do podłoża.
Ćwiczenie nr 2
Ułóż się w tej samej pozycji leżącej. Następnie ugnij nogi w biodrach oraz kolanach, stopy rozstaw na szerokość bioder. Zrób wdech i w tym samym czasie wyprostuj oraz wydłuż odcinek szyjny kręgosłupa – w taki sposób, jakby szyja miała zwiększyć swoją długość. Jednocześnie głowa powinna oddalać się od klatki piersiowej. Później zrób wdech i przyciągnij brodę do dekoltu, powinna się wówczas pojawić tzw. druga broda. Przez całe ćwiczenie nie należy unosić głowy, musi ona nieustannie przylegać do podłoża.
Inne sposoby na rozluźnianie mięśni szyi
Napięte mięśnie szyi warto też rozmasowywać. W ich rozluźnieniu pomoże gorąca kąpiel lub prysznic. Inną, skuteczną metodą jest przykładanie do szyi ciepłych okładów, choć jeśli ból jest efektem urazu lub kontuzji, lepszym sposobem będą okłady zimne.
Mięśnie szyi – ból
Wiele osób zmaga się z bólami szyi. Doprowadzają do nich często takie czynniki, jak:
- nieodpowiednia poduszka do spania,
- zbyt duża liczba poduszek do spania,
- nieprawidłowe ułożenie ciała podczas snu,
- przewianie,
- spędzanie zbyt wielu godzin przed komputerem, telefonem czy też tabletem.
Czasem dochodzi też do naciągnięcia mięśnia szyi, np. w wyniku zbyt intensywnego treningu, pominięcia rozgrzewki lub niewykonywania ćwiczeń rozluźniających na koniec.
Niektóre osoby odczuwają też skurcze mięśni szyi, objawiające się ból i sztywnością szyi, karku, a także głowy. Wówczas w kończynach górnych może pojawiać się również mrowienie, czasem dotyczy to także kończyn dolnych. Jakie przyczyny doprowadzają zatem do takich objawów? Zwykle jest to stres, który skutkuje napinaniem mięśni pleców, głowy, karku i szyi. Niekiedy powody takiego stanu tkwią gdzie indziej, a konkretnie – w zbyt długim przebywaniu w tej samej pozycji (np. w samochodzie czy też przy biurku).
Przyczyną bólu szyi mogą być także różnego rodzaju schorzenia oraz urazy (w tym również te, które miały miejsce wiele lat wcześniej). Najczęściej chodzi o wypadki drogowe, które doprowadzają do gwałtownego szarpnięcia głową oraz szyją. W przypadku chorób za ból szyi często odpowiadają zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego kręgosłupa, które – jeśli nie są leczone – prowadzą do nerwobólu potylicznego (neuralgii Arnolda).
Źródła:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK542313/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557555/
Polecamy
Fala uderzeniowa – zabieg niwelujący ból. Kto może z niego skorzystać?
Chiropraktyka – niekonwencjonalna terapia, która pomoże uśmierzyć ból
Bóle wzrostowe, czyli częsty objaw okresu intensywnego wzrostu
Torbiel Bakera – problem ortopedyczny czy onkologiczny?
się ten artykuł?