Migrena szyjna a ból głowy pochodzenia szyjnego
Migrena szyjna to w rzeczywistości potoczne określenie na ból głowy pochodzenia szyjnego. Osobie niedoświadczonej ciężko jest odróżnić od siebie oba wspomniane rodzaje dolegliwości. Prawdopodobnie właśnie dlatego ludzie mylnie zaczęli nazywać ból głowy od szyi migreną. W jaki sposób radzą sobie z tym lekarze?
Migrena szyjna z aurą. Czy to możliwe?
Jak wspomniano, migrena szyjna w rzeczywistości nie jest migreną i ma zupełnie inną, w pełni ustaloną etiologię. Bóle głowy pochodzenia szyjnego wynikają ze sztywności szyi oraz mięśni karku, a także z nadmiernego ich napięcia, które może być wynikiem nieprawidłowej postawy ciała czy ułożenia podczas snu, ale też przewlekłego stresu czy przeciążenia psychicznego. W poważniejszych przypadkach bywają efektem urazów, uszkodzeń lub zwyrodnień kręgosłupa szyjnego.
Wracając do brzegu, jeżeli w Twoim przypadku ból głowy poprzedza aura związana m.in. z zaburzeniami w polu widzenia, takimi jak rozbłyski światła czy czarne linie, prawdopodobnie cierpisz na migreny i nie mają one nic wspólnego z szyją. Pamiętaj jednak, że napięte mięśnie karku mogą potęgować dolegliwości bólowe głowy każdego pochodzenia.
Objawy towarzyszące migrenom szyjnym
Jak odróżnić ból pochodzenia szyjnego od migreny? Czasami może to być trudne ze względu na fakt, że u niektórych pacjentów objawy nieszczególnie różnią się od siebie. Wśród tych najczęściej zgłaszanych należy wymienić:
- ból odczuwany jest po jednej stronie głowy i twarzy,
- niekiedy promieniuje w okolice oka,
- dolegliwość nasila się podczas kaszlu, kichania,
- bólowi mogą towarzyszyć zawroty głowy, szumy uszne, nudności, wymioty,
- pacjenci zgłaszają także światłowstręt i nadwrażliwość na hałas.
Pamiętaj jednak, że w przebiegu migreny ból głowy ma charakter pulsujący, podczas gdy dolegliwości pochodzenia szyjnego wiążą się z wyraźnym uczuciem napięcia w okolicach karku oraz mięśni szyi. Co więcej, atak migrenowy poprzedza często wspomniana wyżej aura, która nie występuje w innych przypadkach. Jeżeli masz wątpliwości, najlepiej skonsultuj je z lekarzem pierwszego kontaktu, który zleci dokładną diagnostykę.
Ile trwa migrena szyjna? Do jakiego lekarza zwrócić się o pomoc?
Migrena szyjna może utrzymywać się od kilku godzin do całych dni, a nawet tygodni, jeżeli nie podejmiesz próby skutecznego leczenia. Aby jednak nie zrobić sobie krzywdy, warto w pierwszej kolejności udać się do lekarza pierwszego kontaktu (POZ). W zależności od tego, na jakie podejrzenie nakieruje go wstępny wywiad oraz badania obrazowe (tomografia komputerowa lub prześwietlenie kręgosłupa szyjnego), skieruje cię do neurologa, ortopedy albo fizjoterapeuty. Konieczna może się też okazać pomoc wszystkich wymienionych specjalistów.
Profilaktyka migreny szyjnej
W oczekiwaniu na wizytę u specjalistów możesz sobie pomóc, zachowując właściwą profilaktykę. Co to oznacza w praktyce? Ważne jest pilnowanie postawy ciała zarówno w pracy, jak i w codziennym życiu, wzmacnianie oraz rozciąganie mięśni pleców, zadbanie o odpowiednią higienę snu i nauczenie się technik relaksacyjnych.
Migrena szyjna. Ćwiczenia
Kiedy odczuwasz ból głowy wywołany przez napięcie mięśniowe, ważne będzie przede wszystkim wzmacnianie oraz rozciąganie mięśni pleców, szyi i karku. W tym celu warto wykonywać wszelkie ćwiczenia w podporach, które skutecznie budują masę mięśniową i mają pozytywny wpływ na stabilizację kręgosłupa oraz utrzymanie dobrej postawy ciała. Jeżeli natomiast chodzi o rozciąganie, możesz spróbować:
- jogi,
- rozmaitych technik służących otwieraniu klatki piersiowej,
- zajęć typu „zdrowy kręgosłup”, działających wielotorowo.
Bibliografia:
- Chazen J. L., Ebani E. J., Virk M., Talbott J. F., Shah V., CT-Guided Block and Radiofrequency Ablation of the C2 Dorsal Root Ganglion for Cervicogenic Headache, American Journal of Neuroradiology 2019, 40(8): 1433-1436.
- https://www.physio-pedia.com/Cervicogenic_Headache [dostęp 11.09.2024].
- Khalili Y. A., Ly N., Murphy P. B., Cervicogenic Headache, StatPearls 2022.
- The Basics of Cervicogenic Hearaches, American Migraine Foundation, 2016.
- Xiao H. i in., Expert panel’s huideline on cervicogenic headache: The Chinese Association for the Study of Pain recommendation, World Journal of Clinical Cases 2021, 9(9): 2027-2036.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
„Przeszłam przez ból migrenowy, stygmatyzację i medyczny gaslighting, i mam już dość”. Gwiazda filmów Marvela wspiera osoby chorujące na migrenę
11 potencjalnych przyczyn bólu głowy i oczu. Czy warto się martwić?
Migrena u dzieci. Jak rozpoznać objawy i pomóc swojemu dziecku?
Czy migrena bez bólu głowy jest możliwa? Jak ją leczyć?
się ten artykuł?