Przejdź do treści

Migrena w ciąży. Co musisz wiedzieć o wpływie hormonów na bóle głowy? 

Na zdjęciu: Kobieta z dużym brzuchem siedzi na kanapie i trzyma się za głowę. Ma zamknięte oczy. Migrena w ciąży to powszechny problem.
Migrena w ciąży. Co musisz wiedzieć o wpływie hormonów na bóle głowy? Fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ciąża to wyjątkowy czas pełen radości, ale też licznych wyzwań zdrowotnych. Czy wahające się hormony i fizyczne obciążenie organizmu mogą sprawić, że ból głowy stanie się twoim częstszym towarzyszem? A może migrena odejdzie w zapomnienie? W tym artykule przyjrzymy się bliżej przyczynom, objawom oraz bezpiecznym sposobom łagodzenia migreny w ciąży na każdym etapie jej trwania. 

Objawy i przyczyny migreny w ciąży 

Migrena w ciąży objawia się bardzo intensywnym, pulsującym bólem głowy, który zwykle występuje tylko po jednej stronie czaszki. Często towarzyszą jej nudności, wymioty oraz nadwrażliwość na światło i dźwięki. Przyczyną migreny w ciąży są głównie zmiany hormonalne – szczególnie wahania poziomu estrogenu, który wpływa na naczynia krwionośne i układ nerwowy. Do innych czynników sprzyjających migrenie w ciąży zaliczamy:  

  • stres,  
  • zmęczenie,  
  • niedostateczną ilość snu, 
  • odwodnienie,  
  • zmiany w diecie – nadmiar kofeiny, spożycie czekolady, sera czy produktów wysoko przetworzonych nierzadko zaostrzają dolegliwości bólowe, 
  • wahania poziomu cukru we krwi. 

Nie oznacza to jednak, że każda przyszła mama doświadczy migreny. Niektóre kobiety zmagające się wcześniej z intensywnymi migrenami czy bólami głowy o innym podłożu, w ciąży odczuwają ulgę, bowiem zmiany hormonalne mogą również łagodzić uciążliwe objawy. 

Na zdjęciu: Kobieta w żółtym swetrze trzyma się za głowę. Po jej minie widać, że cierpi. Być może dokucza jej migrena przewlekła.

Migrena w ciąży w I trymestrze ciąży 

Migrena to częsta dolegliwość pierwszego trymestru ciąży. Jej przyczyną są gwałtowne zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Wzrost poziomu estrogenu wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, przez co pojawia się silny ból głowy. Dodatkowo wiele kobiet odczuwa w tym czasie zmęczenie, a nawet odwodnienie, co tylko nasila dolegliwości migrenowe. 

Pierwszy trymestr to także okres, kiedy ciężarne mogą po raz pierwszy w  życiu doświadczyć migreny, nawet jeśli wcześniej nie miały problemów z bólem głowy. Dlaczego? To przez wahania poziomu cukru we krwi oraz ogólnie zmniejszoną odporność organizmu. Objawy w tym okresie obejmują nie tylko ból głowy, ale także nudności, nadwrażliwość na światło i hałas oraz osłabienie. 

Warto pamiętać, że leczenie migreny w pierwszym trymestrze musi być prowadzone ostrożnie, ponieważ wiele leków przeciwbólowych nie jest bezpiecznych dla płodu. W razie potrzeby zawsze należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić bezpieczny sposób postępowania. 

Migrena w II trymestrze ciąży  

Drugi trymestr ciąży często przynosi przyszłym mamom ulgę, ponieważ wahania hormonalne stopniowo stabilizują się, a organizm zaczyna lepiej przystosowywać się do nowych warunków. Dla części kobiet oznacza to rzadsze napady migreny lub złagodzenie jej objawów. 

W tym okresie migreny wywoływane są głównie przez zmianę masy i gabarytów ciała, czego skutkiem są zwiększone napięcia mięśniowe, problemy z krążeniem czy niewłaściwa postawa ciała. Podobnie jak w pierwszym trymestrze, należy unikać przyjmowania leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem 

Na schemacie przedstawiono sposoby na to, jak uniknąć ataku migreny. Zachowanie profilaktyki pomoże ci w leczeniu.

Na schemacie przedstawiono sposoby na to, jak uniknąć ataku migreny. Zachowanie profilaktyki pomoże ci w leczeniu. Fot. Adobe Stock

Migrena w III trymestrze ciąży  

Migrena w trzecim trymestrze ciąży bywa szczególnie uciążliwa, ponieważ organizm przyszłej mamy jest maksymalnie obciążony przez rosnące dziecko, a zmiany fizjologiczne osiągają swoje apogeum. W tym czasie bóle głowy wywołane są głównie przez: 

  • problemy z krążeniem,  
  • napięcia mięśniowe,  
  • wzrost ciśnienia tętniczego, 
  • wzmożone zmęczenie, 
  • zaburzenia snu. 

Uwaga! Silne bóle głowy w trzecim trymestrze, szczególnie te połączone z podwyższonym ciśnieniem i mroczkami przed oczamisygnałem stanu przedrzucawkowego. Dlatego ważne jest, aby kobieta w zaawansowanej ciąży regularnie monitorowała swoje samopoczucie i konsultowała się z lekarzem w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. 

Migrena z aurą w ciąży 

Migrena z aurą poprzedza wystąpienie bólu. Aura objawia się zaburzeniami takimi jak błyski światła i zygzakowate linie w polu widzenia lub nawet tymczasowa utrata wzroku. Mogą jej towarzyszyć drętwienie i mrowienie kończyn lub trudności w mówieniu. Choć nie jest to stan groźny dla dziecka, wymaga starannej obserwacji i konsultacji z lekarzem. W przypadku tego rodzaju migreny, przyszła mama powinna unikać wyzwalaczy. Są nimi np. mocne światło, silne zapachy czy stres. 

Domowe sposoby na migrenę w ciąży 

Migrena w ciąży potrafi być wyjątkowo dokuczliwa, zwłaszcza że przyszła mama nie może sięgnąć po większość dostępnych leków w obawie o stan nienarodzonego dziecka. Na szczęście istnieją domowe sposoby, które pomogą przynieść ulgę w bólu. Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych jest odpoczynek w zaciemnionym, cichym pomieszczeniu, dzięki czemu złagodzisz nadwrażliwość na światło i dźwięki.  

Chłodny okład na czoło pomaga zmniejszyć ból, a delikatny masaż skroni działa relaksująco. Niezwykle ważne jest także dbanie o nawodnienie organizmu, bo nawet niewielkie odwodnienie potrafi znacznie nasilać objawy migreny. Warto też sięgnąć po aromaterapię – zapach lawendy lub mięty bywa kojący i pomaga się zrelaksować. Podstawą jest unikanie czynników wywołujących migrenę, a zatem stresu czy niektórych potraw (ostre przyprawy i pokarnmy, czekolada). 

 

Bibliografia: 

  1. Lackovic M., Jankovic M., Mihajlovic S., Exploring the Connection between Migraines and Pregnancy: The Impact of Physical Activity on Symptom Management, Medicina (Kaunas) 2024, 60(1): 49. 
  2. Negro A., Delaruelle Z., Ivanova T. A., Headache and pregnancy: a systematic review, The Journal of Headache and Pain 2017, 18(1): 106. 
  3. Turankar T., Sorte A., Wanjari M., Relation and Treatment Approach of Migraine in Pregnancy and Breastfeeding, Cureus 2023, 15(3): e36828. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?