Migrena z aurą to najczęściej zapowiedź nadchodzącego ataku bólu
Migrena z aurą to nic innego, jak zespół objawów, które najczęściej występują przed atakiem migreny, ale niekiedy także mu towarzyszą. Jakie symptomy są charakterystyczne dla omawianej aury? Czy można ustalić konkretne przyczyny ich występowania? Jak sobie pomóc, kiedy wystąpią?
Migrena z aurą – objawy zapowiadające atak
Migrena z aurą – co to w ogóle jest? Mówimy o niej, kiedy osoba cierpiąca na migrenę poza charakterystycznym, pulsującym bólem głowy obserwuje u siebie także inne objawy, głównie ukierunkowane na narząd wzroku. Co więcej, u wielu osób jest ona znakiem ostrzegawczym przed zbliżającym się atakiem. Jak można rozpoznać aurę migrenową? Oto kilka charakterystycznych symptomów:
- zaburzenia widzenia – pacjent widzi migające plamy lub rozbłyski świateł, linie albo mroczki. Czasami doświadcza się także tzw. widzenia tunelowego,
- mrowienie lub drętwienie kończyn, zawroty głowy, osłabienie mięśniowe,
- zaburzenia mowy.
Szacuje się, że migrena z aurą występuje u 25-30% pacjentów. Objawy utrzymują się zwykle od kilku do kilkudziesięciu minut, a cały atak, wraz z towarzyszącymi dolegliwościami typowymi dla migreny, może trwać nawet godzinę. Opisy rzadkich przypadków medycznych wskazują na osoby (nieleczące się), u których symptomy utrzymywały się do trzech dni. Jeżeli natomiast chodzi o częstotliwość migreny z aurą, to kwestia bardzo indywidualna. Może się pojawiać zarówno kilka razy w miesiącu, jak i raz na kwartał.
Migrena z aurą a udar
Niektórzy pacjenci boją się, że pomylą aurę migrenową z udarem. I faktycznie objawy wydają się podobne, bo obejmują słabość ciała, zaburzenia mowy oraz widzenia. Jak je odróżnić? Aura migrenowa rozwija się zwykle powoli, natomiast udar jest nagły. Oczywiście nie jest to regułą, dlatego, jeżeli masz podejrzenie, że doszło do poważnego uszkodzenia mózgu, niezwłocznie wezwij karetkę – w tym przypadku najbardziej liczy się bowiem czas podania odpowiednich leków.
Jednym z częstych objawów, który może być niepokojący, jest „aura”, która dotyka około jednej czwartej osób cierpiących na migrenę. Objawy aury zwykle pojawiają się przed rozpoczęciem fazy bólu głowy, chociaż u niewielkiej liczby osób aura może w ogóle nie wystąpić (migrena acefaliczna). Objawy aury mogą być wizualne, czuciowe lub nawet mogą wpływać na Twoją siłę. Mogą także występować sekwencyjnie, na przykład rozpoczynając się zaburzeniami widzenia, po których następuje uczucie mrowienia w kończynach i twarzy, a następnie powodują trudności w mówieniu. Kiedy doświadczasz aury, zawsze unikaj wszelkich czynności, które uważasz za niebezpieczne.
Przyczyny migreny z aurą
Niestety, świat naukowy nie do końca rozumie, dlaczego ludzie doświadczają ataków migrenowych, dlatego etiologia samej aury także nie została poznana. Istnieją jednak pewne czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia wyżej wymienionych symptomów. Wśród nich wyróżnia się:
- mocne, jasne światło, zarówno słoneczne, jak i sztuczne,
- głośne dźwięki,
- silne, intensywne zapachy,
- nagłe zmiany ciśnienia atmosferycznego,
- kofeina, alkohol,
- intensywny wysiłek fizyczny,
- zaburzenia hormonalne,
- występowanie takich przypadków w rodzinie (obciążenie genetyczne).
Warto także podkreślić, że migrena (również migrena z aurą) zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Choruje na nią jedna na pięć pań. Symptomy obserwuje się także częściej u osób w przedziale wiekowym 18-44 lata.
Co pomaga na migrenę z aurą?
Migrenę z aurą leczy się tak samo, jak zwykłą migrenę. Jeżeli chodzi o farmaceutyki, lekarz może zalecić ci stosowanie:
- przeciwzapalnych leków przeciwbólowych o tymczasowym działaniu (np. aspiryny, ibuprofenu, paracetamolu),
- silniejszych leków przeciwbólowych (np. opioidów),
- leków przeciwko nudnościom i wymiotom,
- dihydroergotamin, które m.in. wpływają na neurony serotoninergiczne w OUN (ośrodkowym układzie nerwowym).
W poważniejszych przypadkach, kiedy ataki aury migrenowej są częste i bardzo intensywne, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie pacjenta, lekarz może zalecić postępowanie zapobiegawcze. Wśród takich metod wymienia się:
- leki przeciwpadaczkowe,
- zastrzyki z botoksu,
- leki wpływające na ciśnienie krwi,
- leki przeciwdepresyjne.
Domowe sposoby na migrenę z aurą
Poza lekami na aurę migrenową pomagają także tzw. domowe sposoby, które w tym przypadku obejmują przede wszystkim odpoczynek. Jeżeli masz taką możliwość, podczas wystąpienia objawów znajdź ciche, ciemne pomieszczenie i zdrzemnij się. Możesz też usiąść na fotelu i zamknąć oczy, jeżeli łóżko nie jest dostępne. Takie działanie pomoże ci się zrelaksować i zmniejszy dolegliwości. Dobrym pomysłem będzie też zrobienie zimnego okładu na czoło oraz na kark.
Czy migrena z aurą jest niebezpieczna?
Atak migreny z aurą nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla twojego życia, chyba że znajdujesz się w wyjątkowych okolicznościach, np. prowadzisz samochód. W takiej sytuacji musisz natychmiast zjechać na pobocze i włączyć światła awaryjne. Nie ruszaj, dopóki objawy nie ustąpią lub poproś kogoś o pomoc.
Bibliografia:
- Buse D. C., Fanning K. M., Reed M. L., Murray S., Dumas P. K., Adams A. M., Liptom R. B., Life With Migraine: Effects on Relationships, Career, and Finances From the Chronic Migraine Epidemiology and Otcomes (CaMEO) Study, Headache The Journal of Headand Face Pain 2019.
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-with-aura/symptoms-causes/syc-20352072 [dostęp 21.10.2023].
- Kikkeri N. S., Nagalli S., Migraine With Aura, StatPearls 2022.
- Linde K., Allais G., Brinkhaus B., Fei Y., Mehring M., Vertosick E. A., Vickers A., White A. R., Acupuncture for the prevention of episodic migraine, Cochrane Libary 2016.
Zobacz także
Natalia Gołyska: „Na SOR-ze mówili: 'przecież to tylko migrena’. A ja przez tydzień leżałam w zaciemnionym pokoju i nie mogłam funkcjonować”
„Ból jest informacją o tym, gdzie siebie nadużywamy. To rachunek za to, jak traktujemy własne ciało”. O migrenach i bólach głowy z punktu widzenia Tradycyjnej Medycyny Chińskiej mówi Anna Czarzasta
„Migrena jest chorobą powszechną, to żadna fanaberia hrabianek. Cierpi na nią 3 mln Polek” – mówi dr Marcin Straburzyński
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Rób to każdego dnia. Szybko zauważysz, że twój mózg działa lepiej
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Christina Applegate o koszmarnym bólu przy stwardnieniu rozsianym: „Leżałam w łóżku i krzyczałam”
Fizjoterapeuta Tomasz Sobieraj: „Nerw błędny to klucz do zdrowia. Tylko trzeba go lepiej poznać i wiedzieć, co mu służy”
się ten artykuł?