Przejdź do treści
Artykuł sponsorowany

Miód akacjowy – na kaszel i ból gardła

Miód akacjowy – na kaszel i ból gardła / AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wyróżnia się słomkową barwą, łagodnym i słodkim smakiem oraz niepowtarzalnym, kwiatowym aromatem. Miód akacjowy skrywa bogactwo cennych składników, dlatego jest stosowany przez osoby zmagające się z bólem gardła bądź kaszlem.

Człowiek od wieków ceni smakowe, ale także prozdrowotne właściwości produktu wytwarzanego przez pszczoły z nektaru kwiatowego. Już w starożytności miód znajdował zastosowanie w kuchni, medycynie oraz ceremoniach rytualnych.

Mimo upływu wieków miód wciąż cieszy się dużą popularnością, a jego prozdrowotne walory potwierdziły współczesne badania naukowe. W Polsce pszczelarstwo ma bardzo długą tradycję, jednak spożycie miodu jest stosunkowo niewielkie – statystyczny mieszkaniec naszego kraju zjada rocznie trochę ponad 0,5 kg tego wyrobu (dla porównania Grek – 3,5 kg). Najchętniej wybieramy miód wielokwiatowy, gryczany oraz lipowy, choć dużym zainteresowaniem cieszy się również miód akacjowy, czemu trudno się dziwić, gdyż jest on bardzo smaczny i przede wszystkim bardzo zdrowy.

Bogactwo w składzie

Miód akacjowy jest pozyskiwany z nektaru kwiatów robinii akacjowej, zwanej też grochodrzewem, białą akacją lub białą lipą. W maju i czerwcu drzewo pokrywa się motylkowymi kwiatami o urzekającym zapachu wabiącym pszczoły. Nieprzypadkowo robinię akacjową uznaje się za jedną z najbardziej miododajnych roślin rosnących na terenie Polski.

Początkowo miód jest niemal bezbarwny, z czasem przyjmuje kolor biały lub kremowo-żółty, choć w jego przypadku krystalizacja przebiega bardzo powoli z uwagi na przewagę fruktozy nad glukozą. Dlatego produkt pozostaje płynny nawet przez rok, czym odróżnia się od większości miodów. Łączy go natomiast z nimi imponująca zawartość cennych składników odżywczych.

Dzięki wysokiemu stężeniu łatwo i szybko przyswajalnych przez organizm cukrów prostych miód akacjowy stanowi skuteczną odżywkę regeneracyjną w przypadku zmęczenia fizycznego czy umysłowego. Produkt dostarcza też dużo flawonoidów (robinina, akacetyna), związków fenolowych (chryzyna, galangina, kwercetyna), olejków eterycznych oraz kwasów organicznych (zwłaszcza syryngowego). Jak wszystkie miody, zawiera także witaminy z grupy B oraz składniki mineralne: potas, żelazo, wapń, sód, mangan, fosfor, kobalt, miedź.

W efekcie miód akacjowy wykazuje łagodne działanie antybiotyczne, przeciwzapalne i antybakteryjne, sprzyja również odbudowie błony śluzowej. Takie właściwości sprawiają, że od dawna jest zalecany osobom zmagającym się np. ze stanami zapalnymi górnych dróg oddechowych objawiającymi się kaszlem i bólem gardła.

Miód akacjowy – jak go spożywać i przechowywać?

Jeśli chcemy zachować cenne wartości odżywcze miodu akacjowego, musimy pamiętać o przestrzeganiu zasad przechowywania produktu, który powinien znajdować się w szczelnie zamkniętym pojemniku w miejscu niezbyt ciepłym (optymalna temperatura to 10–15 stopni), suchym (o wilgotności powietrza nieprzekraczającej 60 proc.) oraz pozbawionym dostępu promieni słonecznych.

Miód akacjowy można spożywać jako dodatek do pieczywa, jogurtu, owsianki czy rozmaitych deserów. Zdrowy i dobrze przyswajalny napój otrzymamy, gdy rozcieńczymy miód w przegotowanej, letniej wodzie i odstawimy na 2–3 godziny.

Produkt sprawdzi się także jako zamiennik cukru, jednak dodając go do herbaty czy kawy, należy pamiętać, by temperatura płynu nie przekraczała 45 stopni; wyższa uruchamia proces denaturacji białek i cennych enzymów, a w konsekwencji obniżenie aktywności antybakteryjnej miodu.

 

Źródła:

  1. Hołderna-Kędzia E, Kędzia B. Krajowe miody odmianowe w profilaktyce i lecznictwie. Post Fitoter 2021; 22(2): 114-124,
  2. Bąkowska M, Janda K. Właściwości prozdrowotne wybranych miodów. Pomeranian J Life Sci 2018; 64(3): 147-151,
  3. Trzybiński, Wszystko o miodzie i jego pozyskiwaniu, Bee&Honey 2018.
  4. Godlewska M., Świsłocka R., fizykochemiczne i przeciwdrobnoustrojowe właściwości miodów z rejonu Podlasia, Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych, Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika, 2015, tom 64, numer 2 (307) s. 347-352,
  5. Górnicka J., 2011. Apteka natury. Poradnik Zdrowia, Agencja Wydawnicza Morex Warszawa, 4–6.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?