Przejdź do treści

Młoda krew wydłuża życie? Naukowcy w końcu poznali odpowiedź

Mikroskop
Młoda krew wydłuża życie? Naukowcu doszli do zaskakujących wniosków/ Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Młoda krew eliksirem młodości? Naukowcy postanowili sprawdzić, czy transfuzja młodej krwi może znacząco wydłużyć życie. Niestety ich badanie nie przyniosło oczekujących wniosków. Dowiedli jednak odwrotnej zależności.

Młoda krew nie wydłuża życia

Naukowcy z University of California w Berkeley na trzy miesiące połączyli krwiobiegi młodych i starych myszy. Parabioza heterochroniczna to narzędzie badawcze, które służy do oceny wpływu narządów i czynników krwiopochodnych na młode i stare zwierzęta. Jest modelem wymiany krwi między dwoma połączonymi chirurgicznie zwierzętami. W ten sposób eksperci sprawdzili, czy transfuzja młodej krwi może wydłużyć życie, na co wskazywały wcześniejsze badania.

Jak się okazało, na eliksir młodości musimy jeszcze trochę poczekać. Starsze myszy po transfuzji nie żyły dłużej. Badacze doszli jednak do zaskakujących wniosków. Odkryli, że młodsze myszy, którym dostarczono krew starszych osobników, umierały szybciej. Jak wskazują eksperci, to najważniejszy wniosek tych badań.

„Nasze dane wspierają założenie, według którego stara krew zawiera składniki zdolne do wywoływania starzenia u młodych zwierząt. Znalezienie i selektywne blokowanie czynników starzenia w organizmie mogłoby stanowić kluczowy obszar badań nad wydłużeniem życia” – napisali autorzy badania.

Nowy kierunek badań nad procesami przeciwstarzeniowymi

Eksperci wyniki swoich badań opublikowali w czasopiśmie naukowym „Rejuvenation Research”. Główna autorka eksperymentu prof. Iryna Pishel z Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Tarasa Szewczenki rozpoczęła badania przed wojną w Ukrainie, a jej pracę przerwały działania militarne Rosji. Naukowczyni dokończyła swój eksperyment jednak na uchodźstwie wraz ze współbadaczami w Stanach Zjednoczonych.

Jak wyjaśniła, ich odkrycie wyznacza nowy kierunek do dalszych badań klinicznych nad procesami wydłużenia życia.

„To odkrycie jest ważne dla określenia dokładnego kierunku klinicznych podejść przeciwstarzeniowych i dostarczenia kluczowych dowodów naukowych przeciwko skuteczności młodych czynników krwi w starszych organizmach” – podsumowała.

 

Źródło: Scitechdaily

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?