Przejdź do treści

Młodzi biorą fentanyl, 19-latka z Poznania nie żyje. „Po około czterech minutach dochodzi do zatrzymania akcji serca, krążenia, a w konsekwencji zgonu”

Dłoń ze strzykawką w ręku- Hello Zdrowie
Fentanyl to bardzo silny środek przeciwbólowy źródło: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jest tani, niezwykle uzależniający i bardzo łatwo go zdobyć. Fentanyl to bardzo silny środek przeciwbólowy. Jak się okazuje, 19- latka, którą w ubiegłym roku znaleziono martwą w mieszkaniu w Poznaniu, zmarła z powodu jego przedawkowania. Wskazują na to wyniki badań toksykologicznych.  

Konieczne były badania toksykologiczne

Fentanyl to syntetyczny opioid, który może być śmiertelnie niebezpieczny. Ta substancja bardzo silnie uzależnia. Jest 50 razy silniejsza od heroiny i 100 razy silniejsza od morfiny. Jako że jest łatwo dostępna i niedroga, zaczęli po nią sięgać młodzi. Fentanyl stał się więc popularnym narkotykiem. Z plagą uzależnień tym opioidem walczą Stany Zjednoczone. Ale niebezpieczna moda dotarła też do Polski.

To właśnie fentanyl zabił 19-latkę, która została znaleziona martwa w swoim mieszkaniu w ubiegłym roku. Jak przekazał młodszy inspektor Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu w rozmowie z TVN24, przyczyny zgonu nie udało się ustalić podczas sekcji.

Zostały zlecone badania toksykologiczne. Ich wynik wskazał, że przyczyną zgonu było przedawkowanie fentanylu” – poinformował.

Rzecznik prasowy zapewnił także, że policja ma rękę na pulsie jeśli chodzi o sytuację z fentanylem.

„Jesteśmy w stałym kontakcie z oddziałem toksykologii Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Są pojedyncze przypadki, sporadyczne sytuacje. Jako policja pilotujemy tę kwestię” – zapewnił.

Teraz policja ustala, kto dostarczył młodej kobiecie substancje.

Fentanyl w nielegalnym obrocie dostępny jest również w Polsce. Nazywany jest „narkotykiem zombie”, bo osoba, która go przedawkuje, jest zdezorientowana i traci kontakt z rzeczywistością.

„Jeżeli go przedawkujemy, to senność i spowolnienie organizmu jest tak głębokie, że zwalnia napęd oddechowy w naszym ciele. Oddech staje się płytki, rzadki, aż dochodzi do jego zatrzymania i niedotlenienia organizmu. Po około czterech minutach dochodzi do zatrzymania akcji serca, krążenia, a w konsekwencji zgonu” – wyjaśnia rozmowie z Radiem Zet doktor Eryk Matuszkiewicz, toksykolog ze Szpitala Miejskiego imienia Franciszka Raszei w Poznaniu.

Toksykolog, cytowany przez PAP, mechanizm uzależnienia od fentanylu porównuje do błędnego koła.

„Cykl ten cały czas się napędza i nie da się już wyjść poza cokolwiek innego niż przyjmowanie narkotyku. Całe funkcjonowanie i energia człowieka nastawione są na zdobycie, użycie i bycie pod wpływem środka” – kwituje.

Jak dodaje specjalista, wszystkie opiaty wykazują silne działanie uzależniające, ale fentanyl uzależnia szybciej niż którykolwiek inny środek opioidowy. „To kwestia maksymalnie kilkudziesięciu dni, często krócej” – zaznacza dr Matuszkiewicz.

Fentanyl w USA zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie. To wyzwanie dla zdrowia publicznego. Jak z nim walczą tamtejsze władze? Uzależnionym podaje się alternatywne, znacznie słabsze opioidy: buprenorfinę lub metadon. Trwają też prace nad szczepionką przeciwnarkotykową.

Jak pomóc osobie, która przedawkowała opioidy?

W ramach pomocy przedlekarskiej należy:

  • zapewnić drożność dróg oddechowych i ułożyć ją w pozycji bezpiecznej,
  • wezwać pogotowie ratunkowe,
  • zabezpieczyć funkcję oddechową,
  • bezzwłocznie podać specyficzną odtrutkę (nalokson) i przewieźć ją do najbliższego szpitala – to już zadanie dla ratowników medycznych.

Jeśli czujesz, że problem uzależnienia od narkotyków może dotyczyć ciebie lub bliskiej ci osoby, nie zwlekaj  – zacznij szukać pomocy. Możesz skorzystać z bezpłatnych numerów pomocowych:

  • Ogólnopolski Telefon Zaufania dla osób uzależnionych – 800 199 990
  • Telefon Zaufania Uzależnień Stowarzyszenia MONAR – +48 22 823 65 31

lub wejść na stronę Krajowego Biura Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii pod TYM ADRESEM.

Źródło: Radio Zet, TVN24, PAP, HelloZdrowie

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: