Mocznica przyczyną choroby nerek. Jakie są jej charakterystyczne objawy?
Mocznica jest schorzeniem spowodowanym niewydolnością nerek. Z powodu takiego stanu, toksyny mocznicowe zostają w organizmie, co może być bardzo niebezpieczne. Zazwyczaj mocznica jest spowodowana innymi dolegliwościami, które przyczyniają się do zniszczenia miąższu nerkowego.
Mocznica jako przyczyna niewydolności nerek
Mocznica jest związana z przewlekłą niewydolnością nerek. U osoby zdrowej toksyny powstałe na skutek przemian metabolicznych są usuwane wraz z moczem, ale w przypadku schyłkowej niewydolności nerek, chory oddaje mniej moczu, przez co wzrasta stężenie mocznika – to jest przyczyną poważnych dolegliwości zdrowotnych.
Mocznik jest ostatecznym produktem przemiany związków azotowych oraz białek. Jego stężenie powinno wahać się od 15 do 40 mg/dl. Jeśli jest większe, to znaczy, że coś niepokojącego dzieje się z nerkami. Z kolei zbyt niski poziom zazwyczaj związany jest z chorobami wątroby, wielomoczem lub niskobiałkową dietą.
Inne przyczyny mocznicy
Przyczyną mocznicy jest dysfunkcja, uszkodzenie nerek. Zazwyczaj powodem przewlekłej choroby tego organu są:
- kłębuszkowe zapalenie nerek,
- nefropatia cukrzycowa,
- ostre uszkodzenie nerek,
- nefropatia niedokrwienna,
- wielotorbielowate zwyrodnienie nerek,
- cewkowo-śródmiąższowe choroby nerek,
- sarkoidoza,
- układowe choroby tkanki łącznej,
- zespół Alporta.
Jakie objawy mocznicy może zaobserwować chory?
Mocznica może mieć bardzo różne objawy, od ogólnych przez skórne, pokarmowe, seksualne, oddechowe po rozrodcze. To bardzo poważna choroba i jeśli nie zostanie wcześnie zdiagnozowana, wówczas chory z powodu odkładających się toksyn, które oddziałują również na mózg, może zapaść w śpiączkę. Do najczęściej występujących objawów mocznicy zalicza się:
- rozdrażnienie,
- senność,
- nadmierne pobudzenie,
- drętwienie kończyn,
- często pojawiające się skurcze,
- brak apetytu,
- wymioty, nudności, biegunkę,
- bóle głowy,
- niedokrwistość,
- wybroczyny na skórze,
- suchość skóry,
- łuszczenie się skóry,
- zaburzenia rytmu serca,
- charakterystyczną woń amoniaku z ust.
Specjalistyczne leczenie mocznicy
Nieleczona mocznica może doprowadzić do zaburzeń świadomości, a w efekcie nawet do śpiączki mocznicowej. Choroba ta prowadzi też do:
- napadów padaczkowych,
- zapalenia osierdzia,
- płuca mocznicowego.
Dlatego tak ważne jest, by chory niezwłocznie poddał się specjalistycznemu leczeniu. Jest ono długie i wymaga wielu poświęceń, niekiedy prowadzi do hemodializy lub dializy otrzewnej. Zazwyczaj w pierwszej kolejności wprowadza się dietę kontrolą, sprawdza się spożycie białka, fosforu i sodu. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie leczenia, które ma na celu poprawić pracę nerek oraz odtruć organizm. U chorych, którzy nie muszą być poddawani dializom i mogą być leczeni w domu, zaleca się:
- zrezygnowanie z uprawiania sportu i jakiegokolwiek wysiłku, który powoduje zmęczenie,
- regularne przyjmowanie leków zaleconych przez lekarza,
- stosowanie rygorystycznej diety – ograniczenie produktów białkowych oraz przyjmowanie dużej ilości płynów,
- przeprowadzanie regularnych badań kontrolnych – badanie ogólne moczu, kreatyniny, mocznika.
Niektórzy chorzy kwalifikują się do przeszczepu nerki. Oczekując na termin, muszą być pod stałą opieką lekarską, przyjmować leki, przestrzegać diety i prowadzić spokojny tryb życia. Taki pacjent powinien też unikać osób, które chorują na choroby zakaźne. Konieczne jest również poddanie się wielu specjalistycznym badaniom. W tym czasie regularnie przeprowadzane są dializy.
Oczekiwanie na przeszczep nerki może trwać miesiącami. Organ pobiera się od osoby żywej lub zmarłej, ale dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że przed operacją musi być określony odpowiedni stopień zgodności, aby szansa na przyjęcie się nerki przez organizm była jak największa.
Bibliografia:
- Kaniowska E., Giordan A., Pracowite nerki. Krótki przewodnik po wielofunkcyjnym narządzie, Czarna Owca, Warszawa 2020.
- Więcek A., Nieszporek T., Choroby nerek. Kompedium, PZWL, Warszawa 2019.
- Zogheib S., Przewlekła choroba nerek, Zwierciadło, Warszawa 2021.
Polecamy
Prof. Rajmund Michalski: „Gdyby ktoś mi powiedział, że będę żył tylko dzięki jakiejś rurce w brzuchu i wodnym roztworom glukozy, to bym po prostu nie uwierzył”
„Nie lekceważcie krwi w moczu” – apelują Jacek Borkowski i Zbigniew Urbański
Przeszedł przeszczep nerki bez znieczulenia ogólnego. „Byłem świadomy tego, co robią lekarze” – mówi pacjent
Czym jest nykturia? Objawy, rozpoznanie i leczenie nykturii
się ten artykuł?