Molnupiravir dopuszczony w Polsce dla pacjentów z COVID-19. Nie każdy chory może go jednak otrzymać
Monupiravir, pierwszy doustny lek przeciw COVID-19, został dopuszczony do obrotu w Polsce na czas określony. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że preparat mogą przyjmować dorośli pacjenci, którzy nie wymagają tlenoterapii i są w grupie zwiększonego ryzyka rozwoju ciężkiego przebiegu infekcji koronawirusem.
Molnupiravir dostępny dla chorych na COVID-19 w Polsce
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że produkt leczniczy Lagevrio/Molnupiravir, stworzony przez koncern farmaceutyczny Merck & Co, został dopuszczony do stosowania w leczeniu chorych na COVID-19 w Wielkiej Brytanii. Decyzja ta zapadła po opinii Europejskiej Agencji Leków (EMA), która zarekomendowała wykorzystanie leku u pacjentów zainfekowanych koronawirusem SARS-CoV-2.
Zgodnie z rekomendacją poszczególne organy krajowe mogą podjąć decyzję o wcześniejszym zastosowaniu leku, pomimo braku dopuszczenia go do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Dotyczy to sytuacji nagłych, biorąc pod uwagę dynamicznie rosnącą liczbę nowych zakażeń i zgonów z powodu COVID-19.
Wobec powyższych, jak czytamy w komunikacie resortu zdrowia z 9 lutego br., Molnupiravir może być również legalnie dystrybuowany na terenie Polski.
„Minister Zdrowia podjął działania mające na celu zapewnienie dostępności produktu dla pacjentów leczonych w Polsce, dopuszczając na czas określony (…) produkt leczniczy Lagevrio, molnupiravir, kapsułki twarde 200 mg, podmiot odpowiedzialny: Merck Sharp & Dohme (UK) Limited, wytwórca: Merck Sharp & Dohme B.V. Waarderweg 39 2031 BN Haarlem Holandia. Tym samym produkt ten posiada pozwolenie na dopuszczenie do obrotu i może być legalnie dystrybuowany na terenie Polski” – informuje MZ.
Ministerstwo wskazało także, że rozpoczęcie terapii produktem leczniczym Lagevrio nie wymaga pisemnej zgody pacjenta.
Jak działa Molnupiravir?
Molnupiravir jest pierwszym na świecie doustnym preparatem przeciwko COVID-19 dostępnym dla chorych. Lek wchodzi w reakcję z enzymem koronawirusa, który odpowiada za kopiowanie jego kodu genetycznego i reprodukcję. Obrazowo mówiąc, lek w pewien sposób „oszukuje” wirusa, ponieważ „wprowadza w błąd” jego materiał genetyczny. Żeby uzyskać najlepsze efekty, powinien być on podawany pięć dni po pojawieniu się objawów COVID-19. Pigułka działa podobnie także w reakcji z innymi wirusami.
Eksperymentalna tabletka przeciw COVID-19 u pacjentów z wczesnymi objawami choroby zmniejszyła o połowę liczbę ciężkich przypadków wymagających hospitalizacji i zgonów. Według agencji AP Molnupiravir może stać się „całkowicie nową i łatwą w użyciu bronią do światowego arsenału skierowanemu przeciwko pandemii”.
Kto może przyjmować Molnupiravir?
Lek może być podawany osobom zakażonym koronawirusem, które nie wymagają terapii tlenowej, jednak zachodzi u nich ryzyko rozwinięcia infekcji z ciężkim przebiegiem. Ministerstwo Zdrowia wymieniło kryteria, według których chorzy będą kwalifikowani do otrzymania Molnupiraviru. Otrzymają go pacjenci, u których:
- rozpoznano COVID-19;
- wystąpiły objawy COVID-19 w ciągu ostatnich pięciu dni;
- należą do grupy ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19: m.in. wiek powyżej 65 lat, aktywny proces nowotworowy, leczenie immunosupresyjne, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, kardiomiopatie, cukrzyca, POCHP, otyłość (BMI > 35), przewlekła choroba nerek, pensjonariusze domów pomocy społecznej.
Leku, który przez wielu ekspertów określany jest jako przełom w walce z pandemią, nie mogą jednak przyjmować wszyscy. Przeciwwskazaniem do zażywania go jest planowanie ciąży oraz sama ciąża. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały bowiem, że lek ten podawany w dużych dawkach może wpływać na wzrost i rozwój płodu. Do stosowania Molnupiraviru nie kwalifikują się również pacjenci, u których istnieją wskazania medyczne do hospitalizacji z powodu infekcji koronawirusem SARS-CoV-2.
Polecamy
Tabletki na migrenę bez recepty i na receptę. Przegląd
Jak przebiega leczenie migreny? Farmakoterapia i nie tylko
Anthony Fauci zakażony wirusem Zachodniego Nilu. Immunolog był światowym ekspertem od COVID-19
Szykuje się powrót maseczek. Szef GIS: „Narasta fala zachorowań”
się ten artykuł?