Monika Kotlarek i jej książka „Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią” już w księgarniach. Mamy patronat medialny!
Borderline, czyli w pełnym brzmieniu „borderline personality disorder”. Po polsku: osobowość chwiejna emocjonalnie podtypu granicznego. Brzmi poważnie? Słusznie, bo sprawa jest poważna. Życie z borderline można porównać do wiecznego balansowania nad przepaścią, w ciągłym lęku, że kolejny krok może oznaczać upadek. Tak opisuje to psycholożka Monika Kotlarek, autorka książki „Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią”, która niedawno miała premierę.
Przewodnik po życiu na krawędzi
Góra – dół. Góra – dół. Radość – smutek – wściekłość – depresja – obojętność. Balansowanie nad przepaścią w chorobie borderline trwa przez cały czas, w każdej sekundzie – bo o ile chorzy zmagający się z chorobą dwubiegunową doświadczają przynoszących krótkotrwałą ulgę stanów pomiędzy skrajnymi wahaniami nastroju, o tyle osoby z borderline są pozbawione nawet tej odrobiny komfortu.
Borderline nie jest chorobą, a typem osobowości. Co oznacza, że – inaczej niż w przypadku depresji czy zaburzeń lękowych – nie da się go wyleczyć w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Z borderline trzeba nauczyć się żyć, a pomóc w tym może odpowiednia terapia.
Monika Kotlarek, oprócz podpartych rzetelną wiedzą naukową obserwacji na temat borderline, w książce „Borderline, czyli jedną nogą nad przepaścią” zawarła także historie osób, u których zdiagnozowano ten podtyp osobowości. Stworzyła w ten sposób swoisty przewodnik po życiu z borderline, przydatny dla samych chorych, ale także dla ich bliskich czy terapeutów. Przewodnik, który pomoże zrozumieć i wesprzeć – bez szufladkowania ani stygmatyzowania.
Książka dostępna jest już w wielu księgarniach, także online. Hello Zdrowie objęło ją swoim patronatem medialnym. A już niedługo na portalu rozmowa z autorką książki!
Mamy też dla Was konkurs. Chodźcie na naszego Instagrama!
RozwińMonika Kotlarek – kim jest?
Psycholożka, absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Należy do Australian Society of Rehabilitation Counsellors. Pracowała jako Mental Health Worker w Sydney. Aktualnie prowadzi sesje psychologiczne online, w formie wideorozmowy z pacjentami (www.psycholog-pomaga.pl), oraz blog Psycholog pisze, na którym od 2012 roku dzieli się wiedzą z zakresu psychologii i psychoterapii.
Polecamy
Filip Cembala: „Komu z nas nie brakuje ulgi w czasach zadyszki wszelakiej?”
Na czym polegają zaburzenia dysocjacyjne (konwersyjne)?
Objawy zaburzeń lękowych niełatwo przypisać konkretnej chorobie
Ból psychogenny to prawdziwa, a nie wyimaginowana dolegliwość
się ten artykuł?