Motylica wątrobowa – co to, zarażanie, objawy, leczenie
![Motylica wątrobowa - czym jest i co powoduje](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/12/motylica-watrobowa-1140x757.jpg)
Motylica wątrobowa to pasożyt, który może osiągnąć długość nawet 5 cm i 13 mm szerokości. Powoduje on chorobę, która nazywa się fascjolozą. Jest to z pozoru niegroźne zakażenie, które może nieść za sobą poważne konsekwencje w postaci żółtaczki lub marskości wątroby.
Motylica wątrobowa – co to?
Motylica wątrobowa to rodzaj choroby pasożytniczej, przywrzycy wątrobowej, która inaczej zwana jest żółciową. Nazwa pochodzi od tego, w jaki sposób dochodzi do zmian w organizmie – czyli do rozprzestrzeniania się za pomocą dróg żółciowych.
Motylica wątrobowa bytuje w przewodach żółciowych żywiciela, czyli u zwierząt roślinożernych, ryb i czasem właśnie u człowieka.
Motylica wątrobowa – zarażenie
Do zarażenia motylicą wątrobową może dojść tylko wyłącznie wtedy, kiedy człowiek lub zwierzę zje zakażoną tym pasożytem roślinę lub np. niedogotowane zakażone mięso. W Polsce liczba zarażeń tym pasożytem jest niewielka i występuje rzadko. Zarażenie motylicą wątrobową najczęściej występuje w Korei, Wietnamie i Chinach. Człowiek nie może przenieść zarażenia motylicą wątrobową na innego człowieka.
Objawy motylicy wątrobowej
Zarażenie motylicą wątrobową można przechodzić bezobjawowo, ale mogą pojawić się również charakterystyczne objawy, takie jak:
- stan podgorączkowy lub gorączka
- niestrawność
- ból w okolicy prawego podbrzusza
- brak apetytu
- naprzemiennie występujące zaparcia i biegunki
- ogólne osłabienie organizmu.
Zaawansowane stadium zarażenia i rozwój pasożyta powodują:
Objawy obecności motylicy wątrobowej w organizmie pojawiają się od 4 do 7 dnia od zarażenia i mogą utrzymywać się nawet do 4 miesięcy.
Ignorowanie takich objawów i nieleczenie choroby może prowadzić do poważnych schorzeń lub do zatrzymania pracy narządów dróg żółciowych. Najpoważniejsze konsekwencje to: żółtaczka, świąd skóry, zapalenie pęcherzyka żółciowego i trzustki.
Motylica wątrobowa – diagnoza
Wizyta u lekarza powinna nastąpić po zaobserwowaniu pierwszych objawów. Obecność pasożyta stwierdza się po badaniach krwi i kału, ale motylica wątrobowa widoczna jest dopiero po 12-14 tygodniach od zakażenia, ponieważ wtedy osiąga dojrzałość płciową.
Leczenie motylicy wątrobowej
Jeśli lekarz potwierdzi obecność motylicy wątrobowej w organizmie to stosowana jest terapia farmakologiczna. Zażywane są wtedy leki przeciwpasożytnicze. Może dojść również do konieczność poddania się zabiegom, czyli endoskopii lub operacji, jeśli stan rozwoju choroby jest zaawansowany.
Polecamy
![na zdjęciu: kobieta pije mleko ze szklanki, tekst o tym, że mleko może zapobiegać rakowi jelita grubego - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2025/01/pani-pije-mleko_adobestock-850x478.jpeg)
A jednak warto pić mleko. Szklanka dziennie zmniejsza ryzyko raka jelita grubego
![Ryszard Sekuła, ratownik po przeszczepie /fot. archiwum prywatne](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/09/ryszard-sekula-rozm-850x478.jpg)
Ryszard Sekuła: „Pojawiłem się w szpitalu w stroju ratownika. Pielęgniarki zapytały mnie, czy przywiozłem pacjenta, a to ja przyjechałem na przeszczep”
![Na zdjęciu Dziewczynka z grymasem bólu na twarzy siedzi skulona na kanapie; takie objawy ma migrena brzuszna u dzieci](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/09/migrena-brzuszna-dzieci-adobestock-850x478.jpeg)
Czy migreny brzuszne występują tylko u dzieci?
![Celiakia u dzieci objawia się m.in. silnym bólem brzucha, co widać po zbolałej minie dziewczynki, która leży skulona na łóżku i trzyma się za brzuch.](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/09/celiakia-u-dzieci-adobestock-850x478.jpeg)
Celiakia u dzieci. Co to za choroba i jak ją rozpoznać?
się ten artykuł?