Motylica wątrobowa – co to, zarażanie, objawy, leczenie
Motylica wątrobowa to pasożyt, który może osiągnąć długość nawet 5 cm i 13 mm szerokości. Powoduje on chorobę, która nazywa się fascjolozą. Jest to z pozoru niegroźne zakażenie, które może nieść za sobą poważne konsekwencje w postaci żółtaczki lub marskości wątroby.
Motylica wątrobowa – co to?
Motylica wątrobowa to rodzaj choroby pasożytniczej, przywrzycy wątrobowej, która inaczej zwana jest żółciową. Nazwa pochodzi od tego, w jaki sposób dochodzi do zmian w organizmie – czyli do rozprzestrzeniania się za pomocą dróg żółciowych.
Motylica wątrobowa bytuje w przewodach żółciowych żywiciela, czyli u zwierząt roślinożernych, ryb i czasem właśnie u człowieka.
Motylica wątrobowa – zarażenie
Do zarażenia motylicą wątrobową może dojść tylko wyłącznie wtedy, kiedy człowiek lub zwierzę zje zakażoną tym pasożytem roślinę lub np. niedogotowane zakażone mięso. W Polsce liczba zarażeń tym pasożytem jest niewielka i występuje rzadko. Zarażenie motylicą wątrobową najczęściej występuje w Korei, Wietnamie i Chinach. Człowiek nie może przenieść zarażenia motylicą wątrobową na innego człowieka.
Objawy motylicy wątrobowej
Zarażenie motylicą wątrobową można przechodzić bezobjawowo, ale mogą pojawić się również charakterystyczne objawy, takie jak:
- stan podgorączkowy lub gorączka
- niestrawność
- ból w okolicy prawego podbrzusza
- brak apetytu
- naprzemiennie występujące zaparcia i biegunki
- ogólne osłabienie organizmu.
Zaawansowane stadium zarażenia i rozwój pasożyta powodują:
Objawy obecności motylicy wątrobowej w organizmie pojawiają się od 4 do 7 dnia od zarażenia i mogą utrzymywać się nawet do 4 miesięcy.
Ignorowanie takich objawów i nieleczenie choroby może prowadzić do poważnych schorzeń lub do zatrzymania pracy narządów dróg żółciowych. Najpoważniejsze konsekwencje to: żółtaczka, świąd skóry, zapalenie pęcherzyka żółciowego i trzustki.
Motylica wątrobowa – diagnoza
Wizyta u lekarza powinna nastąpić po zaobserwowaniu pierwszych objawów. Obecność pasożyta stwierdza się po badaniach krwi i kału, ale motylica wątrobowa widoczna jest dopiero po 12-14 tygodniach od zakażenia, ponieważ wtedy osiąga dojrzałość płciową.
Leczenie motylicy wątrobowej
Jeśli lekarz potwierdzi obecność motylicy wątrobowej w organizmie to stosowana jest terapia farmakologiczna. Zażywane są wtedy leki przeciwpasożytnicze. Może dojść również do konieczność poddania się zabiegom, czyli endoskopii lub operacji, jeśli stan rozwoju choroby jest zaawansowany.
Polecamy
Ryszard Sekuła: „Pojawiłem się w szpitalu w stroju ratownika. Pielęgniarki zapytały mnie, czy przywiozłem pacjenta, a to ja przyjechałem na przeszczep”
Czy migreny brzuszne występują tylko u dzieci?
Celiakia u dzieci. Co to za choroba i jak ją rozpoznać?
Celiakia: objawy to nie tylko problemy gastryczne i symptomy skórne
się ten artykuł?