Może nas czekać przełom w leczeniu cukrzycy i otyłości. Badania nowego leku są bardzo obiecujące
FDA, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, zatwierdziła właśnie nowy lek dla osób chorujących na cukrzycę typu 2 – tirzepatyd. Jak pokazują badania, jest on w stanie skutecznie kontrolować poziom glukozy we krwi i spowodować spadek wagi nawet o ponad 20 proc.
Przełom w leczeniu cukrzycy?
Badania kliniczne nad nowym lekiem, tirzepatydem, mogą być początkiem przełomu w leczeniu cukrzycy i otyłości. Uczestniczyło w nich aż 45 ośrodków z 6 krajów, w tym z Polski. Naukowcy przeanalizowali dane dorosłych pacjentów chorych na cukrzycę typu 2. Badacze wzięli pod uwagę między innymi wyniki testu HbA1c, który mierzy średni poziom cukru we krwi w okresie 3 miesięcy. Im wyższy poziom HbA1c, tym większe ryzyko powikłań cukrzycy, do których zaliczają się m.in. choroby sercowo-naczyniowe, neuropatia czy retinopatia.
Pacjenci, którzy wzięli udział w badaniach nad lekiem, mieli wyjściową wartość hemoglobiny glikowanej (HbA1c) na poziomie 7,0–10,5 proc. i BMI 25 kg/m2 lub wyższe. Chorzy nie byli wcześniej leczeni insuliną.
Naukowcy sprawdzający skuteczność leku udowodnili, że u osób, które go przyjmowały, HbA1c znacznie się obniżyła, w większości przypadków jej wartość była mniejsza niż 7 proc.
„Przy najwyższej dawce obserwowaliśmy średnie obniżenie HbA1C o 2 proc., co jest po prostu niewiarygodne, gdy pacjenci zaczynali z HbA1c na poziomie 8 procent. Nie widzimy tego w przypadku innych środków, które mamy w tej chwili” – powiedziała w rozmowie z „Healthline” dr Laurie A. Kane, endokrynolożka z Providence Saint John’s Health Center w Santa Monica w Kalifornii.
Jak działa nowy lek?
Sukces tirzepatydu tkwi w tym, że lek ten zawiera substancje naśladujące tzw. inkretyny GLP-1 i GIP. Są to produkowane w jelitach hormony, które blokują wydzielanie glukagonu, odpowiadającego za podnoszenie poziomu glukozy w organizmie. Jednocześnie pobudzają one trzustkę do uwalniania insuliny, która ma odwrotne działanie – obniża poziom glukozy.
Wszystko to sprawia, że pacjenci przyjmujący lek po posiłku mają poczucie sytości. W konsekwencji ich waga spadła w wielu przypadkach nawet o ponad 20 proc.
Uczestnicy badań, którzy otrzymywali najwyższą dawkę, schudli średnio 24 kg (zredukowali masę ciała średnio o 22,5 proc.), przy dawce 10 mg – średnio 22 kg (średnia redukcja masy wyniosła 21,4 proc), a w przypadku dawki 5 mg – średnia utrata masy ciała to 16 kg (16-procentowa redukcja). A to ma bardzo duży wpływ na kontrolę glikemii, tak istotną u diabetyków.
Cukrzyca typu 2
Typ 2 cukrzycy to cukrzyca insulinoniezależna, która stanowi 90 proc. przypadków cukrzycy i dotyka przede wszystkim osób dorosłych, na ogół powyżej 40. roku życia. Jej przyczyny obejmują zarówno uwarunkowania genetycznie, jak i czynniki środowiskowe, do których zaliczają się:
- zła dieta,
- utrzymująca się otyłość (80 proc. mężczyzn i 90 proc. kobiet chorych na cukrzycę typu 2 jest otyłych),
- siedzący tryb życia,
- zaburzenia hormonalne (ciąża, pokwitanie, starość),
- zakażenia,
- choroby wątroby,
- przyjmowanie niektórych leków.
Wszystkie te czynniki prowadzą do rozwoju tzw. insulinooporności, czyli zmniejszonej wrażliwości komórek ciała na działanie insuliny. Glukoza nie jest zużywana jako źródło energii, co prowadzi do rozwoju hiperglikemii i stałej stymulacji trzustki do syntezy insuliny. Długotrwałemu utrzymywaniu się takiego zaburzenia towarzyszy wyczerpanie się rezerw wydzielniczych trzustki – i wówczas może dojść do niedoboru hormonu insuliny.
Objawy cukrzycy typu 2 są zwykle podobne do objawów cukrzycy typu 1, ale najczęściej są dużo mniej nasilone. Obejmują:
- suchość w ustach,
- pragnienie,
- suchość skóry,
- nasilone oddawanie moczu,
- znaczny apetyt,
- osłabienie,
- utrata sił,
- świąd.
Źródło: healthline.com
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
„To choroba, której reguł codziennie uczymy się na nowo”. Katarzyna Kazimierowska i jej osobista historia cukrzycy typu 1
Wielka Brytania: Śmierć pielęgniarki powiązana z przyjmowaniem leku odchudzającego w zastrzykach
U Roksany Węgiel-Mglej zdiagnozowano nieuleczalną chorobę. „Zrozumiałam powagę tego, co się wydarzyło”
się ten artykuł?