Mpox staje się globalnym zagrożeniem. WHO chce przyspieszonej procedury szczepionkowej
„Z ciężkim sercem ogłaszamy mpox jako zagrożenie zdrowia publicznego dla bezpieczeństwa kontynentalnego” – ogłosił dyrektor generalny Africa CDC Jean Kasenya. W obliczu nowych wyzwań zdrowotnych WHO podjęła kroki mające na celu przyspieszenie procedur szczepionkowych.
Światu grozi nowa epidemia?
Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że światu grozi nowa epidemia związana z mpox („monkey pox”, „małpia ospa”). Obawy te skłoniły WHO do podjęcia nadzwyczajnych kroków w celu przyspieszenia dystrybucji szczepionek. Preparaty przeciwko mpox są dostępne, jednak ich produkcja i dostępność były dotychczas ograniczone, ponieważ choroba nie była uważana za globalne zagrożenie. W ramach nadzwyczajnych działań, WHO wystosowało zaproszenie do producentów szczepionek, by składali wnioski o wpisanie ich produktów na listę do użytku w nagłych przypadkach (przyznanie EUL). Dzięki temu będzie możliwe użycie nielicencjonowanych szczepionek w sytuacjach wyjątkowych.
Organizacja zwraca również uwagę, że konieczne jest zwiększenie świadomości społecznej na temat mpox oraz promowanie odpowiedzialnych zachowań, które mogą ograniczyć ryzyko zakażenia. Jak stwierdził dyrektor generalny Tedros Adhanom Ghebreyesus, proces ten to odpowiedź na „niepokojące trendy w rozprzestrzenianiu się choroby”. Afrykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom uznały mpox zagrożeniem dla całego kontynentu afrykańskiego. Jak poinformowano, od stycznia br. odnotowano 517 zgonów i 15 tys. przypadków zakażeń tym wirusem. W porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej to wzrost o 160 proc.
„Małpia ospa przekroczyła już granice, zarażając tysiącom ludzi na całym naszym kontynencie. Z ciężkim sercem ogłaszamy mpox jako zagrożenie zdrowia publicznego dla bezpieczeństwa kontynentalnego” — ogłosił podczas internetowego briefingu prasowego dyrektor generalny Africa CDC Jean Kasenya.
Jak informuje Politico, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby, region potrzebuje dziesięciu milionów dawek szczepionki. Obecnie dostępnych jest ich jedynie 200 tys.
Mpox – co to za choroba
Wirusowa choroba zakaźna po raz pierwszy została zidentyfikowana w 1958 roku u małp laboratoryjnych. Wśród ludzi pierwszy przypadek odnotowano w 1970 roku w Demokratycznej Republice Konga. Od tego czasu wirus sporadycznie pojawiał się w różnych regionach Afryki, jednak w ostatnich latach doszło do nagłego wzrostu liczby przypadków poza tym kontynentem, co wywołało globalne zaniepokojenie. Chorobę pierwotnie nazwano małpią ospą, jednak w ostatnim czasie zwrócono uwagę, że nazwa jest rasistowska. Po licznych konsultacjach WHO zdecydowała się zmienić ją na mpox. Po okresie przejściowym trwającym rok termin „monkeypox” zostanie wycofany z użycia.
Źródłem mpox jest wirus z rodzaju Orthopoxvirus. Zarazić się nim można głównie poprzez kontakt z gryzoniami, w szczególności wiewiórkami lub małpami. Najczęściej do zakażenia dochodzi w wyniku pogryzienia lub bezpośredniego kontaktu z krwią lub płynami ustrojowymi chorego zwierzęcia. Może również dojść do zakażenia z jednego na drugiego człowieka.
Objawami mpox są:
- gorączka,
- powiększone węzły chłonne,
- bóle głowy,
- bóle mięśni,
- ból gardła,
- kaszel,
- osłabienie,
Śmiertelność wśród zakażonych mpox jest wysoka. Zgodnie z danymi WHO, umiera 10 proc. chorych.
Zobacz także
„To, co widzimy na skórze, to wierzchołek góry lodowej”. O wyzwaniach psychodermatologii mówi dr Maja Czerwińska-Rogowska
Wiadomo, co zabija ptaki w Warszawie. Czy groźny wirus może zagrażać ludziom?
Podróże w czasach Ozempiku. „Jeden z gości, na co dzień informatyk, pytał gospodarza, czy może poprzerzucać obornik”
Polecamy
Nowa najgroźniejsza choroba zakaźna. Odpowiada za śmierć 1,25 mln osób
Pierwszy przypadek Gorączki Zachodniego Nilu w Polsce? „Bardzo wysokie prawdopodobieństwo”
Pociąg zatrzymano na 110 minut. Pasażerowie byli pytani o to, czy załatwiali potrzebę na stojąco, czy siadali na desce
Wysyp zakażeń – ponad 10 tys. więcej przypadków. „Widzimy, że paciorkowce atakują całe rodziny”
się ten artykuł?