Na co mogą wskazywać mroczki przed oczami? To poważny problem?
Mroczki przed oczami bardzo często są bagatelizowane, jednak w rzeczywistości ten objaw może wskazywać na wiele chorób, w tym poważnych i wymagających interwencji medycznej. Miewasz mroczki przed oczami? Zastanawiasz się nad ich przyczyną? Sprawdź, na co mogą wskazywać mroczki przed oczami i czy powinnaś poddać się dokładnej diagnostyce.
Mroczki przed oczami – przyczyny
Mroczki przed oczami można zdefiniować jako niewielkie ubytki w polu widzenia, które sprawiają, że wzrok jest zaburzony. Występowanie tego objawu nie musi jednak wcale wskazywać na problemy z narządem wzroku. Najbardziej podstawową i niegroźną przyczyną mroczków przed oczami jest sytuacja, w której wzrok napotkał jasne pole i następnie obraz został zmieniony.
Istnieje jednak wiele poważniejszych powodów występowania tego problemu, a w takich sytuacjach mroczkom przed oczami towarzyszą również inne symptomy:
- bóle pod powiekami;
- dyskomfort lub ból w okolicach karku;
- pogorszenie ostrości widzenia;
- zawroty głowy.
Jedną z przyczyn występowania tych objawów może być nadmierne zmęczenie i ogólne przeciążenie organizmu. Niestety w niektórych przypadkach te symptomy są również wynikiem groźniejszych schorzeń. Do problemów zdrowotnych, na które wskazują mroczki przed oczami, należą:
- starzenie się organizmu, ponieważ ciało szkliste kurczy się wraz z wiekiem;
- schorzenia siatkówki;
- migrena;
- anemia;
- choroby metaboliczne, w tym cukrzyca;
- nadciśnienie;
- ciało obce w oku.
Dodatkowo mroczki przed oczami mogą być spowodowane przez niektóre leki, aurę migrenową i długotrwałe osłabienie organizmu. Niestety zdarza się, że ten symptom jest związany z bardzo groźną chorobą, czyli przemijającym niedokrwieniem mózgu. Skutkiem nieleczonego schorzenia jest brak widzenia na jedno oko.
Mroczki przed oczami w ciąży
W czasie ciąży może pojawiać się wiele problemów, które wcześniej nie dotykały danej kobiety. Jednym z nich jest pogorszenie widzenia, a także mroczki przed oczami i zawroty głowy. W takich przypadkach zwykle nie jest to związane z poważną chorobą, jednak warto skonsultować swoje symptomy z lekarzem, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku.
Mroczki przed oczami – nerwica
Mroczki przed oczami czasami pojawiają się na tle nerwowym i związane są ze stanami napięciowymi oraz lękowymi. Zastanawiasz się, czy w twoim przypadku również można mówić o nerwicy? Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u psychoterapeuty lub psychiatry, czyli u specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym. Zwykle takie problemy brane są pod uwagę dopiero wtedy, gdy wyeliminowane zostaną wszystkie inne możliwe przyczyny występowania mroczków przed oczami.
Mroczki przed oczami – proces diagnozy
Do lekarza należy udać się zawsze, kiedy coś cię niepokoi oraz szczególnie gdy wystąpią objawy towarzyszące. Jeżeli cierpisz nie tylko na mroczki przed oczami, ale także pojawia się spadek ciśnienia czy zawroty głowy, to powinnaś skontaktować się ze specjalistą. Jeżeli natomiast dany pacjent cierpi na migreny, mroczki przed oczami mogą zwiastować kolejny atak, dlatego konieczne jest wzięcia odpowiednich leków. Kluczowe znaczenie ma odwiedzenie lekarza w sytuacji, gdy mroczki nie są krótkotrwałym zjawiskiem, tylko objawem widocznym często i postępującym.
W przypadku występowania takiego objawu niespecyficznego jak mroczki przed oczami pacjent musi zwykle przejść dosyć długą drogę diagnostyczną. Lekarz może skierować go do kardiologa, okulisty, neurologa oraz psychiatry. Dopiero na podstawie różnych badań możliwe jest stwierdzenie przyczyny występowania tego symptomu. Pacjent musi się więc poddać wielu procedurom medycznym, w tym:
- badaniu dna oka;
- pomiarowi ciśnienia;
- badaniom krwi;
- tomografii komputerowej.
To tylko niektóre z możliwych badań diagnostycznych i właśnie tak szeroka diagnoza sprawia, że niektóre osoby rezygnują z wizyty u lekarza i decydują się na leczenie samodzielne albo po prostu bagatelizują problem. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ zdarza się, że mroczki przed oczami są objawem lub zwiastunem groźnych chorób.
Gdzie leczyć mroczki przed oczami?
Proces leczenia zależy od postawionej diagnozy, co oznacza, że czasami konieczne jest wprowadzenie leków, a czasami przeprowadzenie zabiegu lub operacji. Najczęściej stosowane są zabiegi, ponieważ mroczki przed oczami mogą świadczyć o jaskrze, zaćmie, guzach wewnątrzgałkowych. W przypadku, gdy zdiagnozowane zostanie nadciśnienie, wprowadzane są odpowiednie leki, podobnie jak w przypadku problemów z tarczycą.
W sytuacji, gdy mroczki przed oczami świadczą o nerwicy, pacjent może zdecydować się na psychoterapię oraz farmakoterapię od psychiatry. Rozmowy z psychoterapeutą opierają się na cotygodniowych wizytach u specjalisty i rozmowach, a także dodatkowych ćwiczeniach, co ma wyeliminować lęk, niepokój czy nadmierne nerwy. Takie terapie mogą być przeprowadzane także w formie grupowej.
Cały proces diagnozy oraz leczenia jest zwykle długi, dlatego też najlepszym rozwiązaniem dla pacjenta jest spotkanie z lekarzem pierwszego kontaktu, który objaśni dalsze działanie i skieruje daną osobę do odpowiednich specjalistów. Właściwe rozpoznanie możliwe jest tylko po sprawdzeniu tego, co dokładnie wywołuje mroczki przed oczami.
Bibliografia:
- Januś, A., Użyteczność opisu konfiguracji objawów nerwicowych dla potrzeb diagnozy i procesu terapii, Psychoterapia 2005, 2.
- Markowski, M. P., Między nerwicą i psychozą: rzeczywistości Rolanda Barthesa, Teksty Drugie 2012, 4: 127-142.
- Tykarski, A., Narkiewicz, K., Gaciong, Z., Januszewicz, A., Litwin, M., & Kostka-Jeziorny, K., Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym—2015 rok, Nadciśnienie Tętnicze w Praktyce 2015, 1: 1-70.
Polecamy
Justyna Nater: „Zaćma czy zwyrodnienia siatkówki na dnie oka mogą rozwijać się po kilkunastu latach od zaniedbań, a brak ochrony UV często jest jedną z przyczyn”
11 potencjalnych przyczyn bólu głowy i oczu. Czy warto się martwić?
Migrena u dzieci. Jak rozpoznać objawy i pomóc swojemu dziecku?
Czy migrena bez bólu głowy jest możliwa? Jak ją leczyć?
się ten artykuł?