Przejdź do treści

Na czym polega detoks alkoholowy? Gdzie poddać się oczyszczeniu organizmu z toksyn?

alkohol
Na czym polega detoks alkoholowy? Gdzie poddać się oczyszczeniu organizmu z toksyn? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Detoks alkoholowy to odtrucie organizmu z toksyn pochodzących z alkoholu etylowego. Jest to także sposób na uzupełnienie niedoborów elektrolitów, soli mineralnych i witamin oraz złagodzenie fizycznych objawów związanych z zespołem abstynencyjnym.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Detoksykacja alkoholowa ma na celu usunięcie skutków kilkudniowego lub kilkutygodniowego spożywania alkoholu. W tym czasie dochodzi bowiem do poważnych zaburzeń w gospodarce jonowo-elektrolitowej, niedoboru minerałów i witamin. W związku z tym odstawienie alkoholu może powodować bardzo nieprzyjemne objawy, które są odpowiedzią na głód biochemiczny. Detoks alkoholowy to ratunek dla organizmu w takiej sytuacji.

Na czym polega detoksykacja alkoholowa?

Detoks alkoholowy trwa od 7 do 10 dni (według kryterium przyjętego przez NFZ). Jego celem jest przerwanie ciągu alkoholowego oraz złagodzenie fizycznych i psychicznych skutków abstynencji. Detoksykacja alkoholowa polega na usuwaniu toksyn z organizmu oraz uzupełnianiu płynów. W ten sposób poprawia się stan pacjenta i przygotowuje się go do dalszej terapii. Sam detoks alkoholowy nie ma bowiem nic wspólnego z odwykiem, który powinien odbywać się pod okiem specjalisty. Detoks można jedynie traktować jako etap wstępny, który umożliwia podjęcie terapii.

Alkoholik na detoksie otrzymuje:

  • witaminę B1,
  • magnez,
  • potas.

Detoksykacja alkoholowa polega również na podawaniu środków przeciwbólowych, nasennych oraz uspokajających (niejednokrotnie wspomaganych przez leki z grupy benzodiazepin). Celem tych środków jest złagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego. Trzeba bowiem pamiętać, że odstawienie alkoholu w momencie, gdy gospodarka jonowo-elektrolitowa została już zaburzona, może okazać się bardzo bolesne. Detoks alkoholowy często wiąże się z nieprzyjemnymi objawami fizycznymi, w których mają pomóc odpowiednio dobrane środki. W trakcie detoksykacji alkoholowej przeprowadzane są badania krwi, a także inne testy na obecność szkodliwych substancji w organizmie człowieka.

Zdjęcie przedstawia sterylne otoczenie. Na szklanym blacie stoją probówki o rozmaitych kształtach, wypełnione kolorowymi płynami oraz gałązkami roślin. To kosmetyki z alkoholem przygotowywane w laboratorium.

Alkoholik na detoksie – co się z nim dzieje?

Detoks alkoholowy wiąże się z bardzo nieprzyjemnymi objawami dla pacjentów, którzy zdecydowali się na odstawienie alkoholu. Detoksykacja alkoholowa przeprowadzana pod okiem lekarzy i pielęgniarek pomoże w przejściu tego trudnego momentu. Chodzi przede wszystkim o złagodzenie fizycznych objawów zespołu abstynencyjnego, do których należą:

  • w I fazie – ból mięśni, bóle głowy, nadmierne pocenie się, nudności, wymioty, biegunki;
  • w II fazie – rozdrażnienie, zaburzenia snu, napady lęku lub agresji, omamy (tzw. majaki alkoholowe).

Wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę, na czym polega detoksykacja alkoholowa i jak bardzo skomplikowany jest to proces. Z tego też powodu część osób decyduje się na detoks alkoholowy w domu, nie do końca będąc świadomym, jak wiele objawów fizycznych i psychicznych się z tym wiąże.

Gdzie przeprowadzić detoksykację alkoholową?

Detoksykacja alkoholowa w domu z reguły nie daje pożądanych efektów i często kończy się porażką. W przypadku pacjenta, który długo przebywał w ciągu alkoholowym, objawy fizyczne i psychiczne abstynencji alkoholowej mogą być tak silne, że samodzielne poradzenie sobie z nimi okazuje się właściwie niemożliwe. Dlatego też alkoholikom zawsze zaleca się detoksykację alkoholową w szpitalu, specjalistycznym ośrodku lub klinice. Niekiedy detoksem alkoholowym potocznie określa się też domowe sposoby leczenia kaca. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że taki detoks nie ma nic wspólnego z właściwą detoksykacją alkoholową. Domowe sposoby detoksykacji alkoholowej organizmu to przede wszystkim intensywne nawodnienie organizmu, uzupełnienie braku elektrolitów, witamin i glukozy. Można to zrobić dzięki specjalnym środkom bez recepty lub przyjmując odpowiednie pokarmy.

Zobacz także

Detoksykacja alkoholowa – cena i formy leczenia

Detoks alkoholowy można przejść w jednym z publicznych oddziałów leczenia alkoholowych objawów abstynencyjnych. Taka detoksykacja alkoholowa jest refundowana przez NFZ – wymagane jest ubezpieczenie zdrowotne pacjenta oraz ważne skierowanie z Poradni Leczenia Uzależnień. Tego typu ośrodki przyjmują wyłącznie trzeźwych pacjentów. Alternatywą są prywatne ośrodki detoksykacyjne, gdzie cena za tygodniowy pobyt wynosi około 1000 zł. Większość ośrodków nie chce ujawniać swojego cennika, wymagany jest bezpośredni kontakt ze strony pacjenta. Przyjęcie do takiego ośrodka wymaga mniej formalności, a warunki pobytu z reguły są lepsze niż w ośrodkach publicznych. Odtrucie alkoholowe w domu to cena, która z reguły sięga kilkuset złotych, natomiast sama forma leczenia jest dość niebezpieczna.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?