Przejdź do treści

Na czym polega in vitro z komórką dawczyni? Czy jest skuteczne? 

Na zdjęciu: Proces zapłodnienia in vitro z komórką dawczyni lub bez przeprowadzany w laboratorium.
Na czym polega in vitro z komórką dawczyni? Czy jest skuteczne?  Fot. AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

In vitro z komórką dawczyni to nowoczesna metoda wspomaganego rozrodu, która przynosi nadzieję wielu parom marzącym o dziecku. Procedura ta znacząco zwiększa szanse na ciążę, szczególnie u kobiet po 40. roku życia. W tym artykule omówię, na czym polega oraz jaki jest koszt jej wykonania. 

 

Jak przebiega in vitro z komórką dawczyni? 

Procedura in vitro z wykorzystaniem komórki dawczyni składa się z kilku precyzyjnie skoordynowanych etapów. Poniżej znajdziesz je krok po kroku wraz z dokładniejszym opisem. 

Kwalifikacja dawczyni i biorczyni 

Pierwszym krokiem jest kwalifikacja zarówno dawczyni, jak i biorczyni. Dawczyni poddawana jest szeregowi szczegółowych badań (krwi, USG, genetyczne i psychologiczne), aby upewnić się, że jest zdrowa i zdolna do oddania komórek jajowych. Biorczyni również przed przygotowaniem do przyjęcia zarodka przechodzi pełną diagnostykę. 

Stymulacja hormonalna dawczyni 

Dawczyni przechodzi przez proces stymulacji hormonalnej, który ma na celu pobudzenie jajników do produkcji wielu jajeczek. Procedura ta trwa zwykle około 10-14 dni. W tym czasie rozwój pęcherzyków jajnikowych jest monitorowany za pomocą ultrasonografii i badań hormonalnych. 

Pobranie komórek jajowych 

Gdy pęcherzyki jajnikowe osiągną odpowiedni rozmiar, dawczyni poddawana jest zabiegowi pobrania komórek jajowych (punkcja jajników). Procedurę przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, co trwa około 15-30 minut. 

Przygotowanie biorczyni 

W międzyczasie biorczyni przygotowuje się do przyjęcia zarodka poprzez przyjmowanie estrogenów i progesteronu, aby stworzyć optymalne warunki do implantacji w endometrium. 

Zapłodnienie i hodowla zarodków 

W laboratorium pobrane komórki jajowe są zapładniane nasieniem partnera lub dawcy. Powstałe zarodki są następnie hodowane przez kilka dni (zwykle 3-5 dni), aż osiągną stadium gotowej do transferu blastocysty.  

Transfer zarodków 

Najlepiej rozwinięty zarodek (lub zarodki) są transferowane do macicy biorczyni za pomocą cienkiego cewnika. Procedura transferu jest szybka i zazwyczaj nie wymaga znieczulenia. Około 10-14 dni po transferze zarodka biorczyni wykonuje test ciążowy z krwi, aby sprawdzić, czy procedura zakończyła się sukcesem. 

Na zdjęciu schemat zapłodnienia in vitro z komórką dawczyni

Schemat zapłodnienia in vitro. Fot. Getty Image

Zapłodnienie in vitro, w tle kobieta trzymająca się za ciążowy brzuch

Szanse na in vitro po 40. z komórką dawczyni 

Własne komórki jajowe kobiet po czterdziestce często mają niższą jakość i mniejszą zdolność do zapłodnienia, co obniża skuteczność standardowych procedur in vitro. Szanse na sukces in vitro po 40. roku życia znacznie wzrastają, gdy wykorzystuje się komórki dawczyni.  

Statystyki pokazują, że wskaźnik ciąż klinicznych u kobiet korzystających z komórek dawczyni wynosi nawet 60-70% na cykl. To znacznie więcej w porównaniu do wskaźników dla kobiet w tej samej grupie wiekowej używających własnych komórek jajowych, gdzie skuteczność często spada poniżej 20%. Dodatkowo, przy wykorzystaniu młodszych i zdrowszych komórek dawczyni, ryzyko poronień oraz wad genetycznych u dziecka jest znacznie niższe. 

Ile kosztuje in vitro z komórką dawczyni? 

Średni koszt in vitro z komórką dawczyni w Polsce wynosi od 15 000 do 25 000 złotych. W tej kwocie zawiera się zarówno przygotowanie dawczyni, jak i biorczyni, stymulacja hormonalna, pobranie komórek jajowych oraz procedura zapłodnienia i transferu zarodka. Mogą pojawić się również dodatkowe koszty związane z przechowywaniem zamrożonych zarodków, badaniami genetycznymi czy konsultacjami specjalistycznymi. 

Mam jednak dobrą wiadomość – od 1 czerwca 2024 roku w Polsce można skorzystać z programu Ministerstwa Zdrowia dotyczącego wsparcia in vitro. Obejmuje on możliwość bezpłatnego skorzystania z 2. cykli zapłodnienia z oocytami od dawczyń – z możliwością zapłodnienia 6. komórek rozrodczych w jednym cyklu. 

Na zdjęciu: Na pierwszym planie widać negatywny test ciążowy, w tle smutna kobieta u której przyczyną zajścia w ciążę jest niepłodność idiopatyczna.

Nieudane in vitro z komórką dawczyni 

Mimo wysokiej skuteczności in vitro z komórką dawczyni nie zawsze kończy się sukcesem. Jednym z głównych powodów niepowodzenia jest stan zdrowia biorczyni. Nawet przy użyciu wysokiej jakości oocytów dawczyni, jeśli macica biorczyni nie jest odpowiednio przygotowana do przyjęcia zarodka, implantacja może się nie powieść. Szanse na sukces obniżają również nieprawidłowości anatomiczne, niewydolność endometrium i zaburzenia hormonalne. 

Dodatkowo proces leczenia niepłodności jest często długotrwały i pełen wyzwań, co może wpływać na ogólny stan psychofizyczny biorczyni. Wysoki poziom stresu negatywnie oddziałuje na równowagę hormonalną organizmu, co z kolei utrudnia zajście w ciążę. Nieudane in vitro z komórką dawczyni jest źródłem ogromnego rozczarowania dla pary starającej się o dziecko. Ważne jest jednak, aby po nieudanym cyklu dokładnie przeanalizować potencjalne przyczyny niepowodzenia z lekarzem i zastanowić się nad możliwymi zmianami w podejściu do kolejnych prób. 

 

Bibliografia: 

  1. https://pacjent.gov.pl/artykul/program-wsparcia-vitro [dostęp 09.07.2024]. 
  2. https://progenesisivf.com/oocyte-donation/ [dostęp 09.07.2024]. 
  3. Melnick A. P., Rosenwaks Z., Oocyte donation: insights gleaned and future challenges, Fertility and Sterility 2018, 110: 988-993. 
  4. Robin F. K., Andrade G. M., Bos-Mikich A., Donor oocyte cycle characteristics and outcomes: factors potentially linked with successful endings, JBRA Assisted Reproduction 2023, 27(2): 185-190. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?