Na czym polega intubacja?
Intubacja jest czynnością medyczną, której celem jest wprowadzenie plastikowej rurki do tchawicy przy użyciu laryngoskopu. Głównym jej celem jest przede wszystkim umożliwienie oddychania pacjentom, którzy nie są w stanie robić tego sami. Co to jest intubacja? Kiedy jest niezbędna do wykonania? Czy jest bezpieczna? Jakie są możliwe powikłania po intubacji? Kto ją wykonuje?
Intubacja – na czym polega?
Intubacja dotchawicza polega na umieszczeniu plastikowej rurki w tchawicy pacjenta, aby udrożnić drogi oddechowe w trakcie wykonywania operacji. Można to zrobić przez jamę ustną, natomiast w szczególnych sytuacjach, kiedy nie ma innej możliwości, intubuje się także przez nos. Za intubację pacjenta odpowiedzialny jest zazwyczaj anestezjolog, choć w nagłych przypadkach może się jej podjąć także ratownik medyczny lub lekarz.
Intubację wykonuje się po to, by po pierwsze dostarczyć odpowiednią ilość powietrza do płuc, a po drugie stale ją utrzymywać. Jest to niezbędne, gdyż pacjent znieczulony silnymi środkami nie jest w stanie oddychać samodzielnie w trakcie wykonywania zabiegu. Cały proces wspomagania oddychania wykonywany jest przy pomocy urządzenia, jakim jest respirator. Intubacja przeprowadzana jest przy znieczuleniu ogólnym, gdyż jest bardzo bolesna.
Intubacja – kiedy się ją stosuje?
Wśród głównych wskazań do stosowania intubacji dotchawiczej można wymienić m.in.:
- skuteczne zabezpieczenie dróg oddechowych – kiedy istnieje ryzyko zagrożenia życia, pacjent jest intubowany w celu zabezpieczenia go przed zachłyśnięciem się treścią żołądka;
- reanimację – stosuje się ją w przypadku zagrożenia życia, kiedy człowiek jest nieprzytomny lub nie oddycha;
- aplikowanie środka znieczulającego – działa on zwiotczająco na mięśnie, co uniemożliwia samodzielne oddychanie.
Intubacja – właściwe położenie rurki
Kontrola położenia rurki intubacyjnej jest obowiązkowym etapem każdej intubacji. Można to zweryfikować, używając stetoskopu i osłuchując klatkę piersiową. Szmer oddechowy przy prawidłowo zaintubowanej rurce powinien być słyszalny jednakowo po obu stronach. Dodatkowo klatka piersiowa powinna się poruszać równomiernie. Trzeba też zaznaczyć, że na skuteczność intubacji wpływa rozmiar zastosowanej rurki. Anestezjolog powinien dobrać jej optymalny rozmiar: nie może być za mały, ani za duży.
Intubacja – faza końcowa
Po wykonaniu zabiegu konieczne jest bezpieczne usunięcie rurki intubacyjnej z tchawicy pacjenta. Proces ten fachowo nazywa się ekstubacją. Przed jej wykonaniem należy upewnić się, czy pacjent będzie mógł samodzielnie oddychać i czy jest w stanie zapewnić sobie drożność dróg oddechowych. Przed wyciągnięciem rurki intubacyjnej konieczne jest też podanie choremu 100% tlenu do oddychania, a także stałe monitorowanie saturacji krwi.
Intubacja – możliwe powikłania
Proces intubacji pacjenta wiąże się szeregiem możliwych powikłań, które w zdecydowanej mierze dotyczą kobiet i dzieci. A wpływ na to ma anatomia dróg oddechowych. Zalicza się do nich m.in.:
- uszkodzenia podniebienia,
- uszkodzenia warg,
- uszkodzenia zębów,
- obrzęk krtani,
- podrażnienie ścian gardła i strun głosowych,
- ból gardła,
- kaszel,
- krwawienie z nosa,
- uszkodzenia języka,
- ból odczuwany przy przełykaniu,
- zakażenie górnych dróg oddechowych,
- mechaniczne urazy krtani,
- wymioty,
- niedotlenienie pacjenta,
- zaburzenia rytmu serca,
- zadławienie treścią żołądka,
- zwężenie krtani lub tchawicy.
Nieprawidłowo wykonana intubacja i niedokładne sprawdzenie, czy rurka została wprowadzona do tchawicy we właściwy sposób, może skończyć się dla pacjenta tragicznie. Do najpoważniejszych konsekwencji zalicza się nieodwracalne uszkodzenie mózgu, zatrzymanie się akcji serca i w najgorszym przypadku zgonu.
Polecamy
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Tragiczna śmierć wybitnej sportowczyni. W jej tchawicy odnaleziono kawałki pokarmu
Lekarze z Olsztyna dali Cristinie z Angoli nowe życie. Teraz 16-latka chce pójść w ich ślady
HELLO PONIEDZIAŁEK: Zoperowali serce pacjentki bez rozcinania klatki piersiowej! Sukces polskich kardiochirurgów
się ten artykuł?