Na czym polega scratching endometrium? Ile kosztuje i czy boli?

Powodzenie implantacji zarodka w procedurze in vitro zależy od wielu czynników. Aby zwiększyć szansę na zagnieżdżenie się zarodka i donoszenie ciąży, stosuje się zabieg określany jako scratching endometrium. Polega on na kontrolowanym uszkodzeniu błony śluzowej macicy. Jak wygląda ten zabieg i czy jest skuteczny?
Czym jest scratching endometrium?
Nazwa scratching endometrium pochodzi od angielskiego słowa scratch, oznaczającego zadrapanie. Jest to bezpieczna metoda pomocnicza stosowana w przypadku zapłodnień in vitro, która ma na celu zwiększenie skłonności tkanki endometrialnej do przyjęcia i utrzymania zarodka. Scratching wykonuje się metodą biopsji aspiracyjnej lub histeroskopii pod kontrolą USG. Jest to zabieg bezpieczny, niewymagający znieczulenia. Nie jest także metodą silnie dolegliwą, ale pacjentka w jego trakcie może odczuwać delikatny ból zbliżony do tego, jaki towarzyszy okresowi.
Celem scratchingu jest wywołanie odpowiedzi regeneracyjnej organizmu. Poprzez produkcję hormonów i cytokin przeciwzapalnych macica chętniej przyjmuje i utrzymuje zarodek. Z każdym cyklem miesięcznym błona śluzowa macicy samoistnie się odbudowuje, więc procedura nie powoduje trwałych uszkodzeń. Należy jednak zaznaczyć, że powodowanie uszkodzeń w tkance endometrialnej nie jest stosowane rutynowo, a jego skuteczność nie została w sposób jednoznaczny potwierdzona.
Scratching endometrium. W którym dniu cyklu się je przeprowadza?
Zabieg scratchingu endometrium powinien być przeprowadzony w fazie lutealnej cyklu. To etap poowulacyjny, podczas którego następuje intensyfikacja procesów regeneracyjnych i poprzedzający transfer zarodka. Za optymalny czas uważa się okres między 18. a 21. dniem cyklu.
Scratching przeprowadza się w warunkach laboratoryjnych i trwa on od 15. do 20. minut. Pacjentka po scratchingu nie wymaga hospitalizacji i może bezpiecznie z gabinetu lekarskiego udać się do domu. Proces scratchingu można przeprowadzać wielokrotnie. Pamiętaj jednak, że powodzenie in vitro zależy nie tylko od receptywności endometrium. Znaczenie mają przede wszystkim wiek pacjentki i jakość zarodka.
Ile kosztuje scratching endometrium? Cena
Cena scratchingu wynosi około 500 zł. Metoda histeroskopii jest nieco droższa, to koszt około 600 zł. Scratching nie jest refundowany w ramach programu Narodowego Funduszu Zdrowia.
Bibliografia:
- Chrysoula Iakovidou M., Kolibianakis E., Zepiridis L., Venetis C., The role of endometrial scratching prior to in vitro fertilization: an updated systematic review and meta-analysis, Reproductive Biology and Endocrinology 2023, 21:89.
- Günther V., von Otte S., Maass N., Alkatout I., Endometrial „Scratching” An update and overview of current research, Journal of the Turkish-German Gynecological Association 2020, 21(2):124-129.
- van Hoogenhuijze N. E., Lahoz Casarramona G., Lensen S. et al., Endometrial scratching in women undergoing IVF/ICSI: an individual participant data meta-analysis, Human Reproductive 2023, 29(6):721-740.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy

Jak wygląda brodawczak ludzki na skórze?

Kasia Tusk-Cudna szczerze o endometriozie i uszczypliwych uwagach po ujawnieniu choroby. „Zastanawiałam się, czy opisać blizny na brzuchu”

Jakie symptomy daje endometrioza? Objawy psychiczne

Zioła na endometriozę. Czy łagodzą objawy i które wybrać?
się ten artykuł?