Przejdź do treści

Na czym polega zerwanie więzadła i jak je leczyć?

Na czym polega zerwanie więzadła i jak je leczyć?
Na czym polega zerwanie więzadła i jak je leczyć?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Więzadła krzyżowe są największymi i jednocześnie najważniejszymi więzadłami w stawie kolanowym. Dlatego też ich zerwanie jest poważną kontuzją, która wymaga profesjonalnego leczenia i odpowiedniej rehabilitacji. Czym objawia się zerwanie więzadeł? Jak odbywa się leczenie?

Rola więzadeł krzyżowych

Staw kolanowy liczy w sumie jedenaście więzadeł, które odpowiedzialne są za jego prawidłowe działanie i optymalną stabilizację. Trzeba jednak zaznaczyć, że to więzadła krzyżowe przednie i tylne są kluczowe w prawidłowej pracy całego stawu i na nich kumuluje się obciążenie.

Przyczyny zerwania więzadeł

Do kontuzji więzadeł krzyżowych dochodzi na skutek przeciążenia stawu kolanowego i ogólnego osłabienia mięśni. Dzieje się tak m.in. u sportowców (piłkarzy, narciarzy zjazdowych, siatkarzy itd.), ale również u osób aktywnych fizycznie.

W wyniku działania szkodliwych czynników można wyróżnić 3 poziomy uszkodzenia więzadeł:

  • naciągnięcie więzadła — jest najmniej problematyczne, wiąże się z niewielkim ograniczeniem jego ruchomości;
  • naderwanie więzadła — włókna są uszkodzone, powrót do pełnej sprawności jest nieco dłuższy;
  • zerwanie więzadła — poważne uszkodzenie, które wymaga operacji i profesjonalnej rehabilitacji.

Objawy zerwania więzadła

W momencie, kiedy więzadło ulega zerwaniu, kontuzjowana osoba odczuwa silny ból w kolanie, któremu towarzyszy charakterystyczny trzask. Poruszanie się o własnych siłach staje się niemożliwe i tworzy się widoczny obrzęk.

Jak leczyć zerwane więzadła?

Punktem wyjścia do podjęcia decyzji o leczeniu i rehabilitacji jest prawidłowa diagnoza oraz określenie stopnia uszkodzeń. Dlatego też należy wykonać rezonans magnetyczny lub USG, które dostarczy szczegółowych informacji o kontuzji.

Przy zerwaniu więzadeł trzeba działać natychmiast, by ograniczyć rozwój stanu zapalnego i złagodzić ból. Jeśli podejrzewasz najpoważniejsze z uszkodzeń więzadeł, należy:

  • wygodnie się położyć,
  • przyłożyć zimny kompres,
  • owinąć kolano bandażem lub innym materiałem, który umożliwi skuteczny ucisk,
  • unieść nogę na wysokość klatki piersiowej, by usprawnić krążenie.

W przypadku tego rodzaju kontuzji liczy się czas, dlatego po zabezpieczeniu nogi należy niezwłocznie skorzystać z profesjonalnej pomocy medycznej. Zerwanie więzadeł w większości przypadków związane jest z koniecznością wykonania artroskopii, a następnie operacji rekonstrukcji.

Na czym polega rekonstrukcja więzadła krzyżowego?

Podczas operacji lekarz pobiera ścięgna z innego obszaru na nodze. Drugim etapem jest właściwe przygotowanie materiału do przeszczepu. Następnie pozyskany element wszczepiany jest w staw kolanowy. Wszystko po to, by zrekonstruować zerwane więzadło krzyżowe.

Rehabilitacja po zerwaniu więzadła

Z racji tego, że kontuzja ta jest dość poważna, każdy przypadek wymaga indywidualnych zaleceń lekarskich. Najważniejsze jest to, by jak najszybciej (nawet na drugi dzień po operacji) rozpocząć rehabilitację. Dodatkowo po okresie zachowawczym i zezwoleniu lekarza prowadzącego, warto regularnie wykonywać ćwiczenia na wzmocnienie nóg. Chodzi głównie o mięsień czworogłowy i dwugłowy, gdyż to one odpowiedzialne są za stabilizację stawu kolanowego.

Powikłania po operacji rekonstrukcji więzadeł

Jak każda operacja, ta również niesie za sobą ryzyko powikłań. Jednym z nich jest możliwość odrzucenia przeszczepu. Jest to jednak bardzo rzadkie zjawisko. Znacznie częściej po zabiegu dochodzi do nagromadzenia się płynu w stawie i należy go niezwłocznie usunąć.

Tak jak w przypadku każdej kontuzji, kluczowe w podjęciu jakichkolwiek działań jest właściwe rozpoznanie. Należy także pamiętać, że powrót do pełnej sprawności wymaga czasu i cierpliwości. Dlatego rehabilitacja pod okiem specjalistów i ćwiczenia indywidualne są tak ważne.

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?