Na grypę zaszczepimy się w aptekach. Sejm przegłosował ustawę
Już niedługo na grypę zaszczepimy się w aptekach. Sejm przegłosował ustawę, dzięki której farmaceuci będą mogli teraz kwalifikować i szczepić przeciwko grypie. To duża zmiana, która ma odciążyć placówki medyczne.
Szczepienia na grypę w aptekach
17 listopada 2021 r. Sejm przyjął senackie poprawki do ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Dzięki temu na grypę już w najbliższym czasie będziemy mogli zaszczepić się w aptekach. O prawo do wykonywania szczepień na wzór francuski czy brytyjski środowisko farmaceutów walczyło od dawna. Obecnie w aptekach można zaszczepić się na COVID-19.
Do tej pory szczepienia ochronne mogli przeprowadzić lekarze, felczerzy, pielęgniarki, położne i higienistki szkolne, posiadający wymagane uprawnienia i kwalifikacje. Dzięki nowelizacji do tego grona dołączą także farmaceuci, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni i lekarze dentyści.
Szczepienia na grypę w aptekach sprawnie funkcjonują od lat w wielu europejskich państwach. Farmaceuci szczepią już m.in. w Grecji, Francji, Portugalii czy Szwajcarii. Z sukcesem w aptece można zaszczepić się również w Irlandii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Danii, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii.
Kiedy zaszczepimy się w aptece?
Ustawa w kolejnym procesie legislacyjnym zostanie skierowana do Prezydenta, który może ją podpisać, odrzucić lub zgłosić do Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli głowa państwa wybierze opcję pierwszą, ustawa zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie następnego dnia.
Nie wiadomo jednak, jakie wytyczne będą musieli spełnić farmaceuci, by móc przeprowadzić szczepienie w aptece. Minister zdrowia określi je dopiero w osobnym rozporządzeniu.
Szczepionka na grypę
Szczepionkę na grypę przyjmuje się od jednego do trzech miesięcy przed sezonem grypowym. Wirus nieustannie podlega mutacjom, dlatego też każdego roku podaje się nową szczepionkę. W ciągu siedmiu dni od zaszczepienia powinna pojawić się w organizmie odpowiednia liczba przeciwciał, która z reguły utrzymuje się przez rok.
Lekarze szczepionkę przeciw grypie polecają głównie pacjentom z tzw. grupy ryzyka. Chodzi tu o:
- dzieci do 4. roku życia,
- osoby starsze (po 50. roku życia),
- osoby z przewlekłymi schorzeniami,
- osoby z osłabionym układem immunologicznym,
- pracowników ośrodków medycznych.
Szczepienia przeciw grypie rekomenduje się również kobietom, które podczas najbliższego sezonu epidemicznego będą w ciąży. Powinny rozważyć ją również osoby bliskie pacjentom z grupy ryzyka. Kobiety w ciąży oraz matki karmiące mogą swobodnie się szczepić, ponieważ podawany preparat nie zawiera „żywych” wirusów, dzięki czemu nie istnieje ryzyko zarażenia dziecka. Szczepionka rekomendowana jest zwłaszcza w II i III trymestrze ciąży, jeśli przypada on na sezon grypowy.
Szczepienie przeciw grypie nigdy nie jest przyczyną grypy. To tzw. szczepionka inaktywowana, w której znajdują się jedynie części martwego wirusa, niepotrafiące się rozmnażać.
Polecamy
Zmutowany groźny wirus w warszawskich ściekach. GIS wydał pilny komunikat
WHO apeluje o zwiększenie szczepień w walce z antybiotykoopornością. „To kluczowe znaczenie dla ratowania życia”
Krztusiec atakuje już nie tylko dzieci. Coraz więcej dorosłych zakażonych
Szczepionka na COVID-19 wróciła do Polski. Chętni jednak muszą za nią zapłacić. I to niemało
się ten artykuł?