Na horyzoncie pojawił się nowy lek na koronawirusa. Badanie wykazało, że jest 27-krotnie bardziej skuteczny niż remdesiwir
Hiszpańska firma farmaceutyczna PharmaMar ogłosiła, że wyniki pierwszej fazy badań klinicznych potwierdziły wysoką skuteczność plitidepsyny przeciw COVID-19. Lek ten budzi jednak sporo kontrowersji. Wyjaśniamy, co powinnaś o nim wiedzieć.
Wyniki badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Science”, przeprowadzonego przez naukowców Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF), wykazały, że plitidepsyna, która jest znana jako lek przeciwnowotworowy Aplidin, jest ponad 27-krotnie bardziej skuteczna w leczeniu COVID-19 od używanego obecnie w terapii remdesiwir. Co więcej, w badaniach na gryzoniach zaobserwowano zahamowanie replikacji koronawirusa w płucach o ponad 99 proc.
Naukowcy z UCSF zbadali również skuteczność leku w przypadku brytyjskiego wariantu koronawirusa, który według naukowców rozprzestrzenia się szybciej niż „klasyczna” odmiana wirusa. Okazało się, że jest ona porównywalna w jednym i drugim szczepie.
Nowy preparat przeszedł jak dotąd pierwszą fazę badań klinicznych w Hiszpanii na 27 pacjentach z COVID-19, dając pozytywne wyniki w zmniejszeniu ilości wirusa u pacjentów. Obecnie prowadzone są rozmowy w celu rozpoczęcia badań fazy II/III na tysiącach hospitalizowanych pacjentów.
Plitidepsyna (Aplidin): jak działa?
Plitidepsyna (substancja czynna leku o nazwie Aplidin) wykazuje działanie przeciwnowotworowe, przeciwwirusowe i immunosupresyjne. Lek pozyskiwany jest z żachw – małych zwierząt morskich. Jego pierwotne przeznaczenie to zwalczanie szpiczaka mnogiego, nowotworu układu krwionośnego.
Jak działa lek? Plitidepsina blokuje białko o nazwie eEF1A2, które bierze udział w rozkładzie nieprawidłowych, toksycznych białek. Gromadzenie się one w komórkach szpiczaka mnogiego i niszczą je.
Lek Aplidin nie jest dopuszczony do obrotu w Unii Europejskiej. Powstrzymuje ja przed tym dużo zgłoszeń ciężkich działań niepożądanych i niewykazana dostatecznie skuteczność preparatu.
Polecamy
Tabletki na migrenę bez recepty i na receptę. Przegląd
Jak przebiega leczenie migreny? Farmakoterapia i nie tylko
Szykuje się powrót maseczek. Szef GIS: „Narasta fala zachorowań”
Milion złotych za życie Tomka. Warszawianin zmaga się z agresywnym czerniakiem z przerzutami
się ten artykuł?