Przejdź do treści

Na Madagaskarze wybuchła epidemia dżumy. Jest siedem ofiar śmiertelnych

Na Madagaskarze wybuchła epidemia dżumy. Jest siedem ofiar śmiertelnych
Na Madagaskarze wybuchła epidemia dżumy. Jest siedem ofiar śmiertelnych / fot. Henitsoa Rafalia/ Getty Images)
Podoba Ci
się ten artykuł?

Epidemia dżumy po raz kolejny szybko rozprzestrzenia się na Madagaskarze i staje się coraz większym zagrożeniem dla 28-milionowej społeczności – ostrzega Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). W ciągu zaledwie kilku dni odnotowano tam 30 przypadków zakażenia i 7 zgonów z powodu tej choroby.

Epidemia dżumy na Madagaskarze

Jak podaje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w ostatnim raporcie z 10 września, na Madagaskarze odnotowano 30 przypadków zakażenia dżumą płucną i siedem zgonów z powodu tej choroby – wszystkie w mieście Miandrandra.

Portal Precision Vaccinations przypomina, że ostatnio z epidemią dżumy na dużą skalę kraj zmagał się w 2017 r. Zmarło wtedy na nią 209 osób. Władze kraju i służby medyczne robią wszystko, żeby nie dopuścić do powtórki sprzed kilku lat.

Żeby uniknąć szybkiego rozwoju choroby, trzeba działać bardzo szybko. Aby zminimalizować ryzyko śmierci, antybiotyk musi być podany zakażonej osobie do 24 godzin po wystąpieniu objawów. Jednak jest to coraz bardziej utrudnione, bo jak zaznacza portal, bakterie wywołujące dżumę są coraz bardziej odporne na antybiotyki.

A co ze szczepionką przeciw dżumie? Ponieważ, jak podkreśla CDC (Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób), dżuma jest bardzo rzadką chorobą w dużej części globu, nie ma konieczności szczepienia innych osób niż te, które są narażone na zakażenie.

"Jeśli nic się nie zmieni, wybuchnie epidemia” – mówi Małgorzata Olasińska-Chart/fot. Getty Images

Dżuma – co to jest, jak się można zarazić?

Dżuma (czarna śmierć, zaraza morowa) to choroba zakaźna, która charakteryzuje się ma bardzo ostrym przebiegiem. Wywoływana jest przez bakterie Yersinia pestis, czyli pałeczki dżumy. Dżumę można podzielić na: dymeniczną, pasocznicową i płucną. Chorobę w pierwszych dwóch postaciach na człowieka przenoszą pchły, które miały kontakt z takimi gryzoniami, jak: myszy, wiewiórki, szczury czy dzikie króliki.

Natomiast, jeśli chodzi o postać płucną, która wystąpiła w Madagaskarze, to w tym wypadku bakteria przenosi się drogą kropelkową.

Gdy dojdzie do zarażenia, niemal natychmiast w organizmie pojawia się stan zapalny i takie objawy, jak: gorączka oraz suchy, uporczywy kaszel. W kolejnej fazie choroby pacjent zaczyna odkrztuszać płynną wydzielinę, a następnie – krew. Kolejnym etapem dżumy pod postacią płucną jest niewydolność krążenia i niewydolność oddechowa, które mogą spowodować śmierć po upływie 5 dni albo nawet szybciej.

 

Źródło: Precision Vaccinations

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?