Na skorupkach jaj wykryto salmonellę. GIS wydał ostrzeżenie
Jeśli ostatnio kupowałaś jajka, sprawdź, czy przypadkiem nie trafiłaś na partię, w której została wykryta salmonella. „Nie należy spożywać partii jaj określonej w tym ostrzeżeniu, szczególnie na surowo, z uwagi na potencjalne zagrożenie dla zdrowia” – ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny.
Salmonella na skorupkach jaj
Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono obecność pałeczek Salmonella z grupy D na powierzchni skorupek jaj wyprodukowanych przez firmę Polskie Fermy Grupa Producentów Sp. z o.o.
„Spożycie produktu bez właściwej obróbki termicznej może powodować przeniesienie bakterii z jaj na inne powierzchnie, może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy” – ostrzega w komunikacie GIS.
Główny Inspektorat Sanitarny podaje szczegóły dotyczące produktów, które zostały wycofane z obrotu z powodu wykrytej salmonelli:
Produkt: Jaja z chowu klatkowego.10 świeżych jaj. Klasa wagowa M, klasa A;
Numer partii: 23.10.21.T12;
Najlepiej spożyć przed: 23.10.2021;
Kod na skorupkach jaj: 3PL 16071303H6;
Podmiot wprowadzający do obrotu: Polskie Fermy Grupa Producentów Sp. z o.o.; Włostowa 109D, 48-317 Korfantów Zakład pakowania i sortowania jaj PL 16075903.
Co jeśli kupiłaś te jaja?
Jak pisze w komunikacie GIS, o konieczności wycofania z obrotu feralnej partii jaj, poinformował dystrybutora zakład pakowania jaj. Zarówno on, jak i ferma, z której pochodzą jaja, są pod stałym nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nysie.
„Nie należy spożywać partii jaj określonej w tym ostrzeżeniu, szczególnie na surowo, z uwagi na potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Należy również pamiętać, że bakterie obecne na powierzchni skorupek mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajami” – ostrzega GIS.
Salmonella – czym jest i jakie są objawy zakażenia
Salmonella to rodzaj bakterii Enterobacteriaceae. Grupują one Gram-ujemne względnie beztlenowe pałeczki. Są to bakterie, które znajdują się we wnętrzach zakażonych organizmów.
Rocznie w Polsce wykrywa się zatrucie bakteriami Salmonelli u ok. 30 tys. osób. Może do niego dojść poprzez: spożywanie skażonych produktów spożywczych, bezpośredni kontakt z inną zakażoną osobą lub zwierzęciem albo picie wody zanieczyszczonej odchodami.
Objawy zakażenia salmonellą to: gorączka, nudności, ból brzucha, wymioty, biegunka.
Polecamy
McDonald’s pozwany po serii zatruć bakterią E. coli. „Nie spodziewałem się, że będę tak cierpieć po zjedzeniu burgera”
Ostrzeżenie GIS: Salmonella w żółtym serze. Sprawdź, czy nie masz tego produktu w domu
Czy migreny brzuszne występują tylko u dzieci?
Celiakia u dzieci. Co to za choroba i jak ją rozpoznać?
się ten artykuł?