Na Stadionie Narodowym powstaje szpital polowy dla chorych na COVID-19
Na Stadionie Narodowym w Warszawie trwa budowa szpitala tymczasowego dla osób zakażonych koronawirusem, które wymagają hospitalizacji. Jest szansa, że już w tym tygodniu obiekt będzie gotowy na przyjęcie chorych.
Pierwszy w Polsce szpital polowy dla zakażonych koronawirusem
Od piątku 16 października trwają prace nad przekształceniem Stadionu Narodowego w pierwszy w kraju tymczasowy szpital polowy – ustalili dziennikarze TVN. Z przekazanych przez nich informacji wynika, że w obiekcie na początek znajdzie się miejsce dla 500-1000 osób (jeśli zajdzie taka potrzeba, może to być nawet 2 tys. osób). Do opieki nad chorymi mają być dostosowane sale szkoleniowe i konferencyjne. Według doniesień obecnie trwa „przygotowywanie instalacji do dostawy i rozprowadzania tlenu dla pacjentów”.
„Do szpitali trafi sprzęt z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych. Mamy magazyny pełne odpowiedniego sprzętu. Nie ma obaw, że czegoś zabraknie” – powiedział cytowany rozmówca z KPRM.
Przy stadionie mają również powstać chłodnie – trafią do nich ciała tych pacjentów, których nie uda się uratować..
W poniedziałek 19 października na stadionie ma się pojawić ciężki sprzęt i budowa szpitala tymczasowego ma ruszyć pełną parą.
Kolejne szpitale tymczasowe powstaną w całym kraju
Jak podaje TVN, podobne szpitale mają zostać uruchomione w wielu miejscach w Polsce – prawdopodobnie w każdym województwie. Są już dla nich wytypowane lokalizacje (koordynacją prac nad nimi mają się zająć wojewodowie).
Na czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski został zapytany o to, czy z racji gwałtownego wzrostu liczby zajętych łóżek w szpitalach planowana jest budowa obiektów tymczasowych dla chorych na COVID-19 w Warszawie lub Krakowie.
„Rozważamy możliwość budowania dodatkowych szpitali – przyznał Niedzielski. Tutaj w pierwszej kolejności jest rozważana oczywiście Małopolska i województwo mazowieckie. Mamy pewną inicjatywę, która jest już realizowana na poziomie koncepcyjnym przez Wojskowy Instytut Medyczny i tam rozważane jest właśnie zagadnienie budowy szpitala, tzw. modułowego” – mówił. Dodał również: „Niezależnie od tego będziemy chcieli również z ministrem obrony narodowej przeanalizować możliwość budowania, czy powoływania przy szpitalach wojskowych tzw. szpitali polowych, które będą mogły poszerzyć ofertę przede wszystkim w zakresie intensywnej terapii, bo w najczarniejszych, najgorszych scenariuszach, to będzie najważniejszy element, z którym będziemy musieli się zmierzyć”.
Jednocześnie szef resortu zdrowia zaznaczył, że równoległym celem jest „bardziej efektywne wykorzystywanie infrastruktury łóżkowej, którą mamy”.
Polecamy
Ciężkie infekcje COVID-19 mają zaskakujący wpływ na rozwój raka
Ocieplenie klimatu odpowiada za rozprzestrzenianie się chorób tropikalnych. „Denga nadchodzi, a sytuacja pogorszy się”
Zmutowany groźny wirus w warszawskich ściekach. GIS wydał pilny komunikat
Nowa najgroźniejsza choroba zakaźna. Odpowiada za śmierć 1,25 mln osób
się ten artykuł?