Na Ukrainie odnotowano pierwszy przypadek polio od sześciu lat. Rodzice nie zaszczepili dziecka przeciw tej chorobie
U półtorarocznego dziecka stwierdzono paraliż spowodowany polio – potwierdziło ministerstwo Ukrainy cytowane przez PAP. Jak informuje tamtejszy resort zdrowia, rodzice świadomie zrezygnowali z zaszczepienia dziecka przeciw tej chorobie. Teraz poszukiwane są osoby, które mogły mieć z nim kontakt.
Pierwszy taki przypadek od 6 lat
Pierwsze objawy polio, dwa dni później – paraliż kończyn dolnych i hospitalizacja 1,5-rocznego dziecka. Ten czarny scenariusz nie musiałby mieć miejsca, gdyby rodzice zaszczepili swoje dziecko przeciw polio. Niestety nie zdecydowali się na to, jak mówią, ze względów religijnych.
Ostatni przypadek zarażenia chorobą Heinego-Medina ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia zaznacza, że poziom zaszczepienia przeciwko polio wśród dzieci do pierwszego roku życia nie jest wystarczający. Według urzędników tego resortu ciężko będzie osiągnąć odporność zbiorową.
Żeby tak było, musiałoby zostać zaszczepionych 95 proc. niemowlaków, a na razie dzieci, które przyjęły szczepionkę, jest zaledwie 53 proc. Jak zapewnia ukraińskie ministerstwo zdrowia, rodzice nie muszą obawiać się, że szczepionek zabraknie, bowiem zabezpieczono ich wystarczającą liczbę.
Czym jest polio?
Polio (choroba Heinego-Medina) to choroba o etymologii wirusowej, która swoją nazwę zawdzięcza dwóm uczonym, którzy w XIX wieku opisali ją jako pierwsi: Jakobowi Heine i Karlowi Oskarowi Medinowi. W 1840 i 1890 roku badacze określili chorobę jako porażenie dziecięce. Choroba nazywana jest także wirusowym zapaleniem rogów przednich rdzenia kręgowego.
Wirus polio przenosi się przede wszystkim drogą fekalno-oralną i na skutek jego działania i rozwoju choroby dochodzi do porażenia nerwów, co prowadzi do rozwoju niepełnosprawności ruchowej, a w niektórych przypadkach nawet do zgonu.
Obecnie poliomyelitis występuje głównie w krajach Azji i Afryki. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 2001 roku uznała Europę za wolną od choroby polio, co związane jest z szerokim rozpowszechnieniem szczepionki na polio, która powinna być podawana każdemu dziecku. Znajduje się ona w kalendarzu szczepień w naszym kraju, dzięki czemu zakażenia polio w Polsce nie występują już od ponad 40 lat. Jedyne zakażenia, jak się zdarzają, to te nabyte w czasie zagranicznych podróży.
Źródło: PAP
Zobacz także
„120 tys. afgańskich uciekinierów czekających wokół lotniska w Kabulu jest pozbawionych pomocy medycznej. Jeśli nic się nie zmieni, wybuchnie epidemia” – mówi Małgorzata Olasińska-Chart
Choroby układu nerwowego – najczęstsze (i rzadsze) choroby
Fakty kontra mity na temat szczepień. Wywiad ze znanym pediatrą – Łukaszem Durajskim
Polecamy
Nowa najgroźniejsza choroba zakaźna. Odpowiada za śmierć 1,25 mln osób
Pierwszy przypadek Gorączki Zachodniego Nilu w Polsce? „Bardzo wysokie prawdopodobieństwo”
Pociąg zatrzymano na 110 minut. Pasażerowie byli pytani o to, czy załatwiali potrzebę na stojąco, czy siadali na desce
Wysyp zakażeń – ponad 10 tys. więcej przypadków. „Widzimy, że paciorkowce atakują całe rodziny”
się ten artykuł?