Na UW bezpłatne badania kleszczy na obecność krętków boreliozy
Po powrocie ze spaceru na skórze znalazłaś kleszcza? Wiesz, że możesz usuniętego pasożyta poddać testowi na obecność krętków boreliozy? Biolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego za darmo wykonują badania kleszczy w kierunku Borrelia.
Darmowe badania kleszczy na obecność krętków boreliozy
Naukowcy zastrzegają, że badanie występowania krętków Borrelia u kleszczy nie jest medycznym badaniem diagnostycznym boreliozy u ludzi. Zalecają jednak, że pasożyta warto przebadać, by sprawdzić, czy chociażby nie ma w sobie groźnych dla ludzkiego zdrowia patogenów.
„Wykrycie w kleszczu materiału genetycznego krętków Borrelia nie jest jednoznaczne z zachorowaniem człowieka na boreliozę z Lyme. Jednakże informacja, że wynik badania kleszcza jest pozytywny, może spowodować, że pacjent będzie z większą starannością obserwował ewentualne objawy mogące wskazywać na zakażenie patogenami chorób odkleszczowych, co z kolei może usprawnić proces diagnostyczny i przyspieszyć podjęcie skutecznej terapii” – informuje zespół AmerLab na stronie projektu realizowanego przez Uniwersytet Warszawski we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.
Jak podkreślają badacze, ryzyko przeniesienia krętków Borrelia z kleszcza na człowieka zależy m.in. od czasu żerowania kleszcza. Wykrycie zakażenia serologicznymi testami diagnostycznymi z krwi możliwe jest dopiero po upływie 4-6 tygodni od momentu pokłucia przez kleszcza. Jednak ewentualne zmiany skórne lub objawy grypopodobne należy skonsultować z lekarzem jak najszybciej.
„Zależy nam, aby informacja o bezpłatnych badaniach kleszczy w ramach badań naukowych dotarła do szerokiego grona odbiorców, zwłaszcza teraz, kiedy obserwujemy szczyt aktywności tych pajęczaków i zbliżają się wakacje” – wyjaśnia dr hab. Renata Welc-Falęciak z Zakładu Parazytologii Wydziału Biologii UW.
Jak poddać kleszcza bezpłatnemu testowi na obecność krętków boreliozy?
Wystarczy, że wyślesz usuniętego kleszcza do laboratorium w Zakładzie Parazytologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Możesz go wysłać za pośrednictwem poczty, przesyłką kurierską lub zanieść go do laboratorium osobiście. Pamiętaj, że po usunięciu kleszcza powinnaś przechowywać go w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku.
Warunkiem uczestnictwa w badaniu jest dostarczenie usuniętego ze skóry kleszcza wraz z wypełnionym zleceniem badania i świadomą zgodą na udział w badaniach oraz wypełnienie dwóch krótkich ankiet (on-line): w ciągu 3 dni od usunięcia kleszcza oraz po upływie 8-10 tygodni od usunięcia kleszcza. W badaniach mogą wziąć udział tylko osoby pełnoletnie. Na wynik czeka się do 10 dni roboczych.
Jak usunąć kleszcza?
Kleszcza najlepiej usunąć pęsetą. Należy złapać go jak najbliżej skóry i wyciągnąć. Miejsce po ukąszeniu od razu zdezynfekować alkoholem lub wodą utlenioną i obserwować. Upewnić się, czy w ciele nie pozostał jakiś fragment pajęczaka. Pozostałość po kleszczu będzie widać gołym okiem – to mały, czarny fragment tkwiący w miejscu, w którym znajdował się pasożyt.
Jeśli w ciele pozostała główka, albo aparat gębowy kleszcza powinniśmy zdezynfekować ranę środkiem odkażającym i niezwłocznie zwrócić się o pomoc do lekarza, który w takich przypadkach nacina lekko skórę i wyciąga resztki.
Wyciąganie kleszcza – czego nie robić?
Nie wolno wykręcać kleszcza, smarować tłuszczem, kremem ani przypalać. „Takie działania mogą jedynie przyczynić się do odcięcia dopływu tlenu oraz oddania wraz ze śliną i potencjalnymi patogenami z powrotem tego, co kleszcz już wypił” – wyjaśnia zespół AmerLab.
Polecamy
Inwazja kleszczy na placu zabaw. „Czegoś takiego nie przerabialiśmy. Kłębowisko koło piaskownicy”
Anaplazmoza – choroba, którą przenoszą kleszcze. Jak ją wykryć?
Czy można uchronić się przed kleszczowym zapaleniem mózgu?
Borelioza IgG – co to za wskaźnik? Jak go interpretować?
się ten artykuł?