Przejdź do treści

Na wizytę do kardiologa trzeba zaczekać prawie 3 miesiące dłużej niż przed pandemią – wynika z raportu Fundacji Watch Health Care. To nie jedyny smutny wniosek z badań

Na wizytę do kardiologa trzeba zaczekać prawie 3 miesiące dłużej niż przed pandemią - wynika z raportu Fundacji Watch Health Care. To nie jedyny smutny wniosek badań
Na wizytę do kardiologa trzeba zaczekać prawie 3 miesiące dłużej niż przed pandemią - wynika z raportu Fundacji Watch Health Care. To nie jedyny smutny wniosek badań / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty lub badanie diagnostyczne wynosił we wrześniu ok. 3,5 miesiąca – podają autorzy raportu opublikowanego przez Fundację Watch Health Care. Niestety w wielu specjalizacjach kolejki się wydłużyły w porównaniu z sytuacją sprzed pandemii. Organizacja podaje, do jakich lekarzy były najdłuższe.

Czas oczekiwania na wizytę wciąż bardzo długi

Fundacja Watch Health Care opublikowała „Barometr WHC, czyli Raport dotyczący zmian dostępności do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych”. Przedstawia on dostępność do lekarzy z 43 dziedzin medycyny na podstawie danych zebranych we wrześniu 2021 r. Zebrane wyniki badań organizacja zestawiła przedziałami czasowymi sprzed pandemii – z grudnia 2018 i stycznia 2019 r. Informacje zebrano i zweryfikowano u ponad 1,5 tys. placówek medycznych posiadających kontrakt z NFZ. Wnioski? Mało optymistyczne.

„Średni czas oczekiwania na wizytę utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie” – wynika z raportu. Jego autorzy wskazują, że średni czas oczekiwania na pojedyncze świadczenie (wizytę u specjalisty lub badanie diagnostyczne) we wrześniu 2021 r. wynosił 3,4 miesiąca (czyli ok. 3 miesięcy i 12 dni).

Oznacza to, że w stosunku do grudnia 2018 r. i stycznia 2019 r. nieznacznie się skrócił – o 0,4 miesiąca (ok. 12 dni). Nie jest to niestety spadek, który napawa optymizmem. Tym bardziej, że autorzy raportu podkreślają, że nie wpływa ona znacząco na polepszenie dostępu do świadczeń.

Przeglądarka skierowań NFZ - jak sprawdzić, która jesteś na liście oczekujących na sanatorium?

Gdzie najdłuższe kolejki?

Jest kilka specjalizacji, w których sytuacja, jeśli chodzi o kolejki do świadczeń zdrowotnych jest wyjątkowo zła i pacjenci muszą uzbroić się w ogromną cierpliwość. Oto ich lista na podstawie raportu Fundacji Watch Health Care:

  1. Ortopedia i traumatologa narządu ruchu – średni czas oczekiwania to ok. 10,5 miesiąca;
  2. Chirurgia plastyczna – 8,1 miesiąca oczekiwania;
  3. Neurochirurgia – 7,5 miesiąca oczekiwania;
  4. Angiologia – 6,1 miesiąca oczekiwania;
  5. Chirurgia naczyniowa – 5,7 miesiąca oczekiwania.

Jeśli chodzi o wizytę u specjalisty, to najdłużej w kolejce trzeba czekać do chirurga naczyniowego (10,5 miesiąca), neurochirurga (9,6 miesiąca) i endokrynologa (7,6 miesiąca).

Są dziedziny medycyny, w których średni czas oczekiwania w porównaniu z grudniem 2018 i styczniem 2019 się wydłużył. Jest wśród nich kardiologia – na świadczenie z zakresu tej specjalizacji trzeba zaczekać to 4,2 miesiąca – oznacza to wydłużenie się czasu oczekiwania o 2,7 miesiąca. W otolaryngologii średni czas oczekiwania na świadczenia wydłużył się o 2 miesiące (teraz to 5,2 miesiąca), a w chirurgii dziecięcej o 1,8 miesiąca (teraz to 4,2 miesiąca).

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?