Jak długo goją się nadżerki w żołądku? Leczenie nadżerki żołądka
Nadżerka żołądka często nie daje żadnych objawów. A jak już się jakieś pojawią, łatwo pomylić je ze zwykłą niestrawnością. Tymczasem nieleczone nadżerki żołądka mogą wywołać poważne powikłania. Sprawdź, jakie są czynniki ryzyka ich rozwoju i które z objawów powinny cię zaalarmować. Jak leczyć nadżerkę żołądka?
Czym jest nadżerka żołądka?
Nadżerka żołądka to płytkie, wrzodziejące uszkodzenie błony śluzowej żołądka, czyli bariery ochronnej pomiędzy nim a treścią pokarmową. W normalnych warunkach śluzówka jest odporna na działanie kwasów, enzymów trawiennych czy szkodliwych czynników z pożywienia. Jednak niektóre bodźce drażniące mogą wywołać stan zapalny. Jego skutkiem ubocznym jest osłabienie błony śluzowej, przez co zaczyna się uszkadzać. Nadżerki żołądka pojawiają się więc w konsekwencji działania jakiegoś czynnika toksycznego.
Potencjalne przyczyny nadżerki żołądka
Co może doprowadzić do rozwoju nadżerek żołądka? Jedną z najczęstszych przyczyn jest stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Mają one tendencję do drażnienia śluzówki żołądka, co może spowodować rozwój nadżerki. Inne przyczyny to m.in.:
- alkohol,
- stres,
- zarzucanie żółci do żołądka,
- uraz śluzówki,
- choroba Leśniowskiego-Crohna,
- infekcje wirusowe i bakteryjne (np. wirus cytomegalii, bakteria Helicobacter pylori).
Objawy nadżerki żołądka
Nadżerkowe zapalenie żołądka może mieć charakter ostry, podostry lub przewlekły. Postać ostra przejawia się bólem i krwawieniem z przewodu pokarmowego. Dwie kolejne mogą na początku nie dawać żadnych symptomów, ale z czasem pojawią się:
- niestrawność,
- nudności i wymioty,
- dyskomfort w górnej części brzucha,
- utrata apetytu,
- ból brzucha – najczęściej palący lub gryzący. Co charakterystyczne, ból spowodowany nadżerką żołądka często ustaje po posiłku,
- krwawienie z przewodu pokarmowego – krew może pojawić się podczas wymiotów (przypominają wyglądem fusy z kawy) lub w stolcu, który przyjmuje ciemny lub czarny kolor. Przy nadżerkach żołądka nie zaobserwujesz świeżej krwi, a jedynie przetrawioną,
- zmęczenie i osłabienie – w dłuższej perspektywie nadżerki żołądka zaburzają wchłanianie witaminy B12, której niedobór może wywołać niedokrwistość.
Czy nadżerka żołądka może się sama zagoić?
W wielu przypadkach nadżerki żołądka mogą zagoić się samoistnie. Żeby tak się stało, musi zniknąć czynnik drażniący, który je spowodował. Wtedy organizm wyciszy stan zapalny i błona śluzowa będzie mogła się zregenerować. Jednak czasami nadżerka żołądka pojawia się w wyniku choroby przewlekłej i wtedy niestety nie zagoi się sama.
Ustalenie przyczyny jest kluczowe, dlatego udaj się do lekarza, jak tylko zauważysz u siebie niepokojące objawy. A jak długo goją się nadżerki w żołądku? Najmniejszym wystarczą 2-4 tygodnie bez czynnika drażniącego. Z kolei te większe mogą wymagać więcej czasu oraz dodatkowego leczenia.
Leki na nadżerkę żołądka dostępne bez recepty
Jak leczyć nadżerkę żołądka? Przede wszystkim wyeliminuj czynnik, który ją wywołał – stres, infekcję, nadmiar leków. Na same objawy nadżerki żołądka stosuje się preparaty, które zmniejszają kwasowość treści pokarmowej. Bez recepty dostępne są:
- leki hamujące wydzielanie kwasu solnego w żołądku, przez co zwiększa się pH treści pokarmowej. Mniej kwaśne środowisko ułatwia gojenie się nadżerek żołądka i łagodzi objawy. Należą do nich inhibitory pompy protonowej (pantoprazol, omeprazol, esomeprazol) oraz blokery receptora H2 (famotydyna),
- leki neutralizujące już wyprodukowany kwas solny – zawierają związki, które wiążą się z cząsteczkami kwasu, co zobojętnia środowisko żołądka. To np. alginiany, wodorotlenki glinu i magnezu czy węglan wapnia.
Siemię lniane na nadżerki żołądka i inne domowe sposoby
Naturalne leczenie nadżerki żołądka skupia się na surowcach roślinnych, które mają działanie osłaniające i przeciwzapalne. Możesz stosować je w formie naparów, niektóre występują też w tabletkach. Do najpopularniejszych ziół na nadżerkę żołądka należy siemię lniane, które łagodzi stany zapalne, przyspiesza regenerację śluzówki i powleka ją warstwą ochronną. Inne zioła na nadżerki żołądka to m.in.:
- kwiatostan rumianku – działa przeciwzapalnie, rozkurczowo, zwalcza też drobnoustroje,
- liść babki lancetowatej – osłania śluzówkę żołądka i przyspiesza jej gojenie,
- korzeń prawoślazu – również osłania błony śluzowe, przez co wspomaga gojenie się nadżerek żołądka,
- korzeń lukrecji – działa przeciwzapalnie, rozkurczowo i przeciwdrobnoustrojowo, zwiększa też wydzielanie ochronnego śluzu.
Dieta przy nadżerce żołądka
Domowe sposoby leczenia nadżerki żołądka warto wzmocnić za pomocą odpowiedniej diety. Jest lekkostrawna i polega na ograniczeniu tych substancji, które pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, czyli mogą w ten sposób zaostrzać objawy.
Czego nie wolno jeść przy nadżerce żołądka? | Co jeść przy nadżerce żołądka? |
|
|
Pamiętaj – leki i dieta przy nadżerkach żołądka to nie wszystko. Najważniejsze to ustalić ich przyczynę i się jej pozbyć. To może być trudne, zwłaszcza jeśli problem wywołał stres czy choroba przewlekła. Jednak tylko w taki sposób na dobre pozbędziesz się nadżerek żołądka.
Bibliografia:
- Błecha K., Fitoterapia i suplementacja diety w chorobach górnego odcinka przewodu pokarmowego, Postępy Fitoterapii 2019, 20(2): 118-125.
- https://www.msdmanuals.com/professional/gastrointestinal-disorders/gastritis-and-peptic-ulcer-disease/erosive-gastritis [dostęp 21.09.2023].
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10349-gastritis [dostęp 21.09.2023].
- https://www.su.krakow.pl/en/repozytorium-plikow/strefa-pacjenta/zalecenia-po-hospitalizac 21.09.2023].
się ten artykuł?