Nadzwyczajny wzrost liczby przypadków ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Część naukowców uważa, że może mieć to związek z COVID-19
WHO alarmuje, że u dzieci ze Stanów Zjednoczonych i Europy zauważono wzrost liczby przypadków ciężkiego zapalenia wątroby. „Lekkie zapalenie wątroby jest bardzo częste u dzieci, ale to, co jest obserwowane w tym momencie, to coś zupełnie innego” – podkreśla prof. Graham Cooke z Imperial College London, który specjalizuje się w chorobach zakaźnych.
„To coś zupełnie innego”
5 kwietnia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o 10 ciężkich przypadkach ostrego zapalenia wątroby u dzieci w wieku do 10 r.ż. Wszystkie pochodziły ze Szkocji. Zaledwie 3 dni później pojawiła się informacja o aż 74 dzieciach z tą chorobą na terenie Wielkiej Brytanii. Jej przypadki odnotowano też w Alabamie, Irlandii i Hiszpanii.
„Lekkie zapalenie wątroby jest bardzo częste u dzieci, ale to, co jest obserwowane w tym momencie, to coś zupełnie innego” – podkreśla prof. Graham Cooke z Imperial College London, który specjalizuje się w chorobach zakaźnych. „Dzieci zmagają się ze znacznie ostrzejszym zapaleniem, u niektórych z nich dochodzi nawet do niewydolności wątroby i wymagają przeszczepu” – dodaje Cooke.
Jak wynika z raportu opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Eurosurveillance”, objawy w większości odnotowanych przypadków były podobne. Zaobserwowano takie symptomy, jak: żółtaczka, ból brzucha, mdłości, wymioty, biegunka, złe samopoczucie.
Przyczyna nagłego wzrostu liczby przypadków ostrego zapalenia wątroby u dzieci na razie nie jest znana. Niektórzy łączą go z zachorowaniami na COVID-19, jednak naukowcy są podzieleni w tej kwestii i podkreślają, że jest jeszcze zbyt mało danych, żeby określić powód trendu wzrostowego.
Zapalenie wątroby – objawy i leczenie
Objawy zapalenia wątroby występują dopiero wtedy, gdy dojdzie do trwałego uszkodzenia tego narządu. Ponieważ choroba długo przebiega bezobjawowo, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia. Powiększenie wątroby jest widoczne w momencie, gdy chory wykonuje kontrolne badanie ultrasonograficzne (USG). Bez względu na przyczyny, objawy zapalenia wątroby u większości chorych są podobne.
Występujące w przebiegu zapalenia/niewydolności wątroby objawy:
- uczucie nadmiernej pełności w brzuchu po jakimkolwiek posiłku,
- bóle brzucha po prawej stronie jamy brzusznej,
- jadłowstręt,
- powiększona wątroba,
- wysoki poziom enzymów wątrobowych – aspat i alat – widoczny w badaniach laboratoryjnych,
- zabarwienie powłok skórnych i białek oczu na żółty kolor – żółtaczka pojawia się dopiero w zaawansowanym stadium zapalenia wątroby,
- wodobrzusze – powiększony obwód brzucha jest charakterystyczny dla marskości wątroby lub raka wątrobowokomórkowego,
- encefalopatia wątrobowa – zespół objawów neurologicznych spowodowanych zatruciem organizmu przez toksyny, których nie może wydalić uszkodzona wątroba.
Leczenie zapalenia wątroby jest zależne od przyczyny oraz stopnia zaawansowania uszkodzenia narządu. Obok farmakoterapii bardzo ważna jest odpowiednia dieta – powinna być lekkostrawna i bez produktów, które mogą działać drażniąco na wątrobę.
Źródło: „Very Unusual” Rise In Cases Of Liver Damage Seen In Children Across UK, US, and Europe | IFLScience
Polecamy
Ryszard Sekuła: „Pojawiłem się w szpitalu w stroju ratownika. Pielęgniarki zapytały mnie, czy przywiozłem pacjenta, a to ja przyjechałem na przeszczep”
Czy migreny brzuszne występują tylko u dzieci?
Celiakia u dzieci. Co to za choroba i jak ją rozpoznać?
Celiakia: objawy to nie tylko problemy gastryczne i symptomy skórne
się ten artykuł?