Przejdź do treści

„Najczęściej występuje osłabienie i łatwa męczliwość, upośledzenie koncentracji i uwagi, ból i zawroty głowy”. Tomasz Rezydent o popularnym zaburzeniu

Ponad 80 proc. anemii to niedokrwistości niedoborowe głównie z niedoboru żelaza\ unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Podstępnie kradnie nam siły, rozwija się powoli i sprawia, że jesteśmy zmęczeni; utrudnia nam funkcjonowanie” – pisze o anemii lekarz znany w sieci jako „Tomasz Rezydent”. Właśnie temu zaburzeniu poświęcił najnowszy post. Wyjaśnia w nim m.in. jak się objawia niedokrwistość, kogo najczęściej dotyczy i w jakim przypadku trzeba pogłębić diagnostykę.

Blada jak ściana i słaniająca się na nogach? Niekoniecznie!

Anemia, czyli niedokrwistość, to spadek poziomu hemoglobiny oraz erytrocytów, czyli krwinek czerwonych. Właśnie to zaburzenie pod lupę wziął lekarz prowadzący fanpage „Tomasz Rezydent” na Facebooku.

Na początku wpisu zaznacza, że osoba cierpiąca na anemię niekoniecznie musi być blada jak ściana i słaniać się na nogach. To dzieje się wtedy, kiedy ktoś ma ciężką postać niedokrwistości. Na szczęście więcej jest łagodnych lub umiarkowanych postaci tego zaburzenia.

Autor wpisu powołuje się na dane WHO, z których wynika, że co czwarty człowiek na świecie ma anemię: w Europie problem ten dotyczy 4 proc. mężczyzn i 10 proc. kobiet. Jakie są jej przyczyny?

„Przyczyn niedokrwistości jest bardzo dużo, ale w uproszczeniu można powiedzieć, że niedokrwistość powstaje kiedy:

– mamy za mało „czegoś” (żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12),

– tracimy krew (krwawienia, rozpad krwinek, nowotwory),

– nie produkujemy wystarczająco dużo krwinek (choroby szpiku).

Autor wpisu zaznacza, że każda niedokrwistość wymaga ustalenia przyczyny.

„Ponad 80 proc. anemii to niedokrwistości niedoborowe głównie z niedoboru żelaza. W Polsce na niedokrwistość z niedoboru żelaza cierpi ponad 25 proc. kobiet w wieku reprodukcyjnym (15–49 lat), ok. 26 proc.  kobiet w ciąży i ok. 26 proc.  dzieci w okresie przedszkolnym”

Dalej we wpisie czytamy, jakie powinny być prawidłowe parametry hemoglobiny.

„Norma poziomu hemoglobiny dla mężczyzn wynosi 14-18g/dl, dla kobiet 12-16g/dl.

O niedokrwistości mówimy, kiedy poziom hemoglobiny jest niższy; wyróżniając odpowiednio niedokrwistość może być:

1) łagodna – Hb 10–12,0 g/dl u kobiet, 10–13 g/dl u mężczyzn;

2) umiarkowana – Hb 8–9,9 g/dl;

3) ciężka – Hb 6,5–7,9 g/dl;

4) zagrażająca życiu – Hb<6,5 g/dl.”

Jakie są objawy niedokrwistości?

„Najczęściej występuje osłabienie i łatwa męczliwość, upośledzenie koncentracji i uwagi, ból i zawroty głowy. W ciężkiej postaci albo kiedy doszło do szybkiego spadku poziomu hemoglobiny (np. na skutek krwawienia) tachykardia, duszność, szum w uszach, bladość powłok skórnych i błon śluzowych (w niedokrwistości hemolitycznej – żółtaczka) – wymienia. – W przypadku niedokrwistości z niedoboru żelaza mogą dołączyć jeszcze inne objawy np. spaczony, wybiórczy apetyt (na kredę, krochmal, glinę itp.), suchość skóry, łamliwe paznokcie, wypadanie włosów, bądź rzadko ból z pieczeniem i wygładzeniem powierzchni języka i suchość w ustach.”

Tomasz Rezydent podkreśla, że „typowy obraz takiej niedokrwistości, kiedy mamy uchwyconą przyczynę ( np. obfite miesiączki, odchudzanie się i dieta wegetariańska/wegańska), bez dolegliwości ze strony układu pokarmowego, wymaga wdrożenia suplementacji preparatami żelaza”. Czasem jednak lekarz rodzinny kieruje pacjenta do poradni gastroenterologicznej, jeśli uważa, że konieczne jest pogłębienie diagnostyki. Autor wpisu zaleca nie bagatelizować objawów anemii i szukać przyczyny występowania tego zaburzenia.

Anemia a okres - jak anemia wpływa na miesiączkę?

„Tomasz Rezydent”- kim jest?

„Tomasz Rezydent” ukończył studia lekarskie w 2017 roku. Jest w trakcie specjalizacji chorób wewnętrznych. Jest też inżynierem biotechnologii. Od zawsze interesowały go literatura, biologia molekularna, kosmologia i fizyka kwantowa. Porzucił jednak karierę naukową na rzecz niesienia pomocy innym ludziom. Był na pierwszej linii walki z pandemią. Spod jego pióra wyszły dwa dzienniki: „Niewidzialny Front” oraz „Walka o oddech” opowiadające o pracy w szpitalu covidowym. Chętnie udziela się w mediach społecznościowych, gdzie uczy i uświadamia pacjentów w sprawach zdrowia i życia.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Źródła: Ewa Karakulska-Prystupiuk, Niedokrwistość z niedoboru żelaza – postępowanie w praktyce
lekarza rodzinnego. Duża Interna Szczeklika 2021/2022 – rozdział Niedokrwistość (w tym z niedoboru żelaza); Tomasz Rezydent Facebook 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?