Nasieniowód, czyli ważny narząd w męskim organizmie
Nasieniowód to organ pełniący ważne funkcje w organizmie. Dzięki niemu możliwe jest zapłodnienie. W sumie mierzy on około 50-60 cm. W tym artykule napisaliśmy więcej o budowie i umiejscowieniu oraz o tym, na czym polega podwiązanie nasieniowodu u mężczyzn.
Czym jest nasieniowód?
Męski nasieniowód to parzysty narząd, dzięki któremu plemniki są w stanie przedostawać się do prostaty z najądrzy. W następnej kolejności docierają one do nasienia i mogą być uwolnione w procesie ejakulacji. Omawiany przez nas organ dochodzi do ujścia cewki moczowej. Dodajmy, że wytwarza on również substancję zwiększającą ruchliwość plemników.
Nasieniowód – budowa
Nasieniowody u mężczyzn mają długość około 50-60 cm. Ów organ ma ściankę, która składa się z trzech warstw. Oto one:
- błona śluzowa – zbudowana jest z kilku niskich fałdów podłużnych „wpuklających się” do światła przewodu, a kiedy następuje wytrysk, dochodzi do ich wygładzenia,
- błona mięśniowa – najgrubsza warstwa, określana też mianem „mięśniówki”, składa się z kolejnych trzech warstw: środkowej, zewnętrznej oraz wewnętrznej,
- błona zewnętrzna – warstwa stworzona z tkanki łącznej włóknistej, przez którą przebiegają z kolei pasma tkanki łącznej sprężystej. Występuje w niej również bardzo dużo naczyń krwionośnych.
Na końcu nasieniowodów u mężczyzn znajduje się bańka – w miejscu, w którym dochodzi do rozszerzenia omawianego przez nas organu. Czy nasieniowód jest wyczuwalny? Odpowiedź brzmi: tak, może być. Tworzy on wraz z najądrzami niewielkie zgrubienie pod skórą. Warto pamiętać, że jest to zjawisko całkowicie normalne. Warto dodać, że nasieniowód wchodzi też w skład powrózka nasiennego. To anatomiczna struktura zbudowana z:
- żylnego splotu wiciowatego,
- tętnicy jądrowej,
- dźwigacza jądra,
- gałęzi płciowej nerwu płciowo-udowego,
- naczyń krwionośnych, które zaopatrują mięsień dźwigacz.
Co można powiedzieć o lokalizacji omawianego przez nas organu? Jego pierwszy fragment jest kręty i kieruje się mocno ku górze, natomiast później – wraz z innymi elementami powrózka nasiennego – w stronę pierścienia pachwinowego. Następnie nasieniowody męskie przedostają się do kanału pachwinowego i się zagina, poruszając się wzdłuż ściany bocznej miednicy w stronę tylną i dolną. Potem zawraca do dna pęcherza moczowego.
Czym jest podwiązanie nasieniowodów?
Podwiązanie nasieniowodów, czyli wazektomia, to zabieg urologiczny, podczas którego przecina się i podwiązuje omawiane przez nas organy. Ich drożność zostaje wówczas przerwana, dzięki czemu plemniki nie są w stanie się dalej przemieszczać. Skuteczność takiej formy antykoncepcji wynosi ponad 99,9 proc. Można więc powiedzieć, że w ten sposób mężczyźni stają się bezpłodni. Zabieg ten nie wpływa w żaden sposób na współżycie. Nasieniowody u mężczyzn mogą być podwiązane na dwa sposoby:
- total vasectomy (TV) – w tym przypadku na nasieniowody zakłada się specjalne szwy, które się nie rozpuszczają. Wykorzystuje się tutaj również mikrokoagulację ujść nasieniowodów,
- wazektomia bez skalpela (WBS) – to bezbolesna i mniej inwazyjna metoda, dlatego coraz więcej lekarzy się na nią decyduje. W tym przypadku nie stosuje się skalpela, a zamiast niego odpowiedni preparator.
Warto dodać, że w razie potrzeby wazektomia jest zabiegiem odwracalnym, przynajmniej w większości przypadków. Co więcej, nie trzeba się martwić, że po jej przeprowadzeniu nie będzie się miało wytrysku – jest to po prostu nieprawda.
Bibliografia:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK549904/ [dostęp 22.06.24].
- Johnson D., Sandlow J. I., Vasectomy: tips and tricks, Translational Andrology and Urology 2017, 6(4), s. 704-709.
- Labrecque M., Dufresne D., Barone M. A., St-Hilaire K., Vasectomy surgical techniques: a systematic review, BMC Medicine 2004, 2, s. 21.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
się ten artykuł?