Nasze oczy nie lubią smartfonów. Co robić, by nie zrujnować sobie wzroku? – radzi specjalistka
Scrollujemy, czytamy, oglądamy, rzadko mrugamy, niebieskie światło niszczy siatkówkę. Optometrystka Justyna Nater, autorka bloga „Dbaj o wzrok” na swoim profilu na Instagramie radzi, co zrobić, by wielogodzinne korzystanie z telefonu czy komputera nie popsuło nam wzroku. Proponuje mały „fitness” dla oczu.
Ślepota smartfonowa
Na świecie przybywa ludzi z wadami wzroku – szacuje się, że nawet 1,6 mld ludzi może cierpieć z powodu krótkowzroczności. Okuliści zwracają uwagę, że codzienne i wielogodzinne wpatrywanie się w ekrany telefonów, komputerów czy tabletów jest jedną z głównych przyczyn wzrostu liczebności wad wzroku – zarówno wśród dzieci, jak dorosłych. Eksperci mówią o „ślepocie smartfonowej” i biją na alarm, że zjawisko jest niebezpieczne i przybiera na sile.
Z telefonów z tego powodu na pewno nie zrezygnujemy. A czy jest coś, co możemy zrobić, by zapobiegać uszkodzeniom wzroku? Podpowiada optyczka Justyna Nater.
Jak ulżyć zmęczonym oczom?
Opublikowane w 2018 r. wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Toledo nie pozostawiają złudzeń. Niebieskie światło emitowane przez ekrany smartfonów, tabletów, komputerów, szkodzi naszym oczom. Co więcej, długie wpatrywanie się w ekran może grozić nawet częściową lub całkowitą utratą wzroku. Mając na uwadze zgubny wpływ niebieskiego światła, Justyna Nater zaleca:
„Włączcie sobie filtry światła niebieskiego w telefonach i komputerach; światło niebieskie wpływa na rytm dobowy, ale również na rozwój chorób, takich jak np. AMD, czyli zwyrodnienie plamki (centralnej części siatkówki, znajdującej się na dnie oka)”.
Ponieważ koncentrowanie wzroku na niewielkich obiektach powoduje zmęczenie mięśni odpowiadających za akomodację (dostosowywanie się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się bliżej lub dalej), optyczka i optometrystka zaleca regularne odrywanie wzroku od ekranu i przenoszenie go na obiekt znajdujący się w oddali. Niezbędne są:
„Regularne przerwy w pracy wzrokowej w bliskich odległościach – zasada 20/20/20 – co 20 minut, przez 20 sekund, patrzymy w dal na minimum 20 stóp (6 metrów)”.
Nater zwraca też uwagę na to, że im dłużej skupiamy wzrok na ekranie telefonu, tym rzadziej mrugamy, więc oczom brakuje nawilżenia.
„Nie zapominamy o mruganiu, ponieważ kiedy wpatrujemy się w ekran / czytamy tekst, mrugamy dużo rzadziej niż standardowo, warto też pilnować, żeby to były pełne mrugnięcia – radzi ekspertka. I dodaje: – Nawilżamy od wewnątrz i od zewnątrz, czyli – pijemy wodę i w razie potrzeby, stosujemy krople nawilżające bez konserwantów”.
Optyczka nawiązuje również do zagrożeń związanych z szalejącym w obecnie koronawirusem. Zaleca:
„Ponieważ wirus może dawać objawy oczne w postaci zapalenia spojówek, zwracajcie na to szczególną uwagę i co najważniejsze – myjcie ręce zawsze przed dotykaniem dłońmi twarzy, czy okolic oczu (zwłaszcza stosując soczewki kontaktowe)”.
Dbaj o wzrok
Justyna Nater jest optometrystką i optyczką. Prowadzi bloga „Dbaj o wzrok”, gdzie udziela wskazówek dotyczących zdrowia oczu. Robi to dlatego, że jak twierdzi, chciałaby, żeby „Polacy zaczęli dbać o wzrok, bo zapominają o tym, jak łatwo można go stracić”. Organizuje również Eye Care Conference – konferencję przeznaczoną zarówno dla specjalistów, jak i dla pacjentów.
Nater jest aktywna również w mediach społecznościowych. Jej konto na Instagranie @dbajowzrok obserwuje ponad 11 tys. osób.
RozwińZobacz także
Jesteś pewna że odpowiednio dbasz o swój wzrok? Sprawdź!
Czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna? Jak przebiega?
„Leżenie w łóżku z laptopem na kolanach to bardzo zły wybór” – mówi Ernest Wiśniewski, wiceprezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów. Jak zatem pracować z domu, żeby nie zrobić sobie krzywdy?
Polecamy
Justyna Nater: „Zaćma czy zwyrodnienia siatkówki na dnie oka mogą rozwijać się po kilkunastu latach od zaniedbań, a brak ochrony UV często jest jedną z przyczyn”
Fascynująco o wzroku. Zbliża się 6. edycja Eye Care Conference pod matronatem Hello Zdrowie
„W oczach możemy zaobserwować objawy cukrzycy, nadciśnienia czy chorób tarczycy” – mówi optometrysta Szymon Zielonka
Nadwzroczność, inaczej dalekowzroczność. Co to za przypadłość?
się ten artykuł?