Przejdź do treści

Naturalne sposoby na suchość pochwy po menopauzie

Naturalne sposoby na suchość pochwy po menopauzie Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Suchość pochwy w okresie menopauzy nie jest powodem do niepokoju – to naturalny stan wynikający ze zmian hormonalnych, które mają miejsce w twoim ciele. Nie oznacza to oczywiście, że musisz się pogodzić z nieprzyjemnymi, często uciążliwymi symptomami. Jest wiele naturalnych sposobów, dzięki którym poprawisz zarówno swoją codzienność, jak i jakość życia intymnego.

Zmiana diety na suchość pochwy po menopauzie

Jeżeli chcesz się cieszyć komfortem intymnym nawet po menopauzie, musisz w pierwszej kolejności zadbać o swoją dietę. To, co jesz, ma niebagatelny wpływ na zdrowie całego organizmu, również na narządy rodne. Jeżeli nie zmodyfikujesz jadłospisu, nawet najlepsze metody mogą nie zadziałać. A zatem, co wpływa źle na nawilżenie pochwy?

Przede wszystkim powinnaś zrezygnować z cukrów prostych lub znacznie je ograniczyć. Nadmierna ilość słodyczy może sprawić, że środowisko pochwy zostanie zaburzone poprzez zmianę pH na wyższe, a to z kolei sprzyja rozwojowi grzybicy. Rozrastające się mikroorganizmy Candida wypierają naturalnie bytujące tam pałeczki kwasu mlekowego i tym samym dolegliwości takie jak pieczenie czy swędzenie nasilają się.

A w co można wzbogacić dietę? Jeżeli chcesz zachować równowagę kwasowości organizmu oraz dostarczyć do swojego ciała dobroczynnych bakterii, wprowadź do codziennego jadłospisu naturalny nabiał w postaci jogurtów, kefirów czy maślanek, a także kiszone warzywa czy owoce. Na dolegliwości kobiece dobrze działa także olej z wiesiołka, ponieważ zawiera dużo kwasów tłuszczowych omega 3, które m.in. stabilizują układ hormonalny oraz witaminę E działającą zbawiennie na suchą skórę.

W diecie kobiet po menopauzie ważne są również pokarmy bogate w fitoestrogeny, ponieważ są one w pewnym sensie roślinną imitacją estrogenu – hormonu, którego produkcja drastycznie spada po menopauzie, a który jest kluczowy m.in. dla odpowiedniego nawilżenia pochwy. Co zatem warto jeść, aby go uzupełnić w sposób naturalny? Oto produkty zawierające najwięcej fitoestrogenów:

  • soja i jej przetwory (tofu, sos sojowy, kotlety sojowe, napój sojowy),
  • nasiona roślin strączkowych (ciecierzyca, soczewica, groch),
  • nasiona lnu (siemię lniane),
  • orzechy (laskowe, migdały, pistacje, nerkowce).

Czy wiesz cokolwiek na temat menopauzy?

Tak, wiem dużo.
Raczej niewiele.
Zobacz wyniki ankiety

Suchość pochwy po menopauzie a nawyki

Kolejnym naturalnym sposobem na nawilżenie pochwy po menopauzie jest zmiana niektórych nawyków. Tak jak w przypadku diety, wpłyną one pozytywnie na twoje zdrowie i zminimalizują ryzyko występowania przykrych objawów. Oto co powinnaś zrobić:

  • używaj białej, bawełnianej bielizny, która lepiej przepuszcza powietrze,
  • nie zakładaj często stringów, rajstop czy obcisłych spodni,
  • w miarę możliwości śpij bez majtek,
  • bieliznę pierz w rękach, bez używania mocnych i pachnących środków piorących,
  • do higieny intymnej wykorzystuj wyłącznie wodę lub dedykowany, bezzapachowy płyn na bazie naturalnych składników, poprawiających środowisko pochwy,
  • jak najdłużej utrzymuj aktywność seksualną, co poprawi przepływ krwi w narządach miednicy małej.

Poza tym umów się na wizytę do urofizjoterapeutki, która za pomocą badania palpacyjnego i USG transawaginalnego oceni stan twojej miednicy i zaleci odpowiednie ćwiczenia wzmacniające lub rozluźniające mięśnie. Nie zapominaj również, że nawet gdy nie uprawiasz seksu, powinnaś regularnie odwiedzać ginekologa.

[Leczenie suchości pochwy po menopauzie:]
- unikaj mydeł perfumowanych,
- lubrykanty i środki nawilżające mogą być przydatne (...),
- poświęć więcej czasu na grę wstępną przed stosunkiem, aby maksymalnie nawilżyć pochwę.

Women's Health Concern, Vaginal dryness

Nawilżenie pochwy – domowe sposoby

Nie ma skutecznych domowych metod na nawilżenie pochwy w dosłownym znaczeniu tego słowa. Wszelkie oleje czy olejki, które mają nawilżać wargi sromowe czy przedsionek pochwy, mogą doprowadzić do infekcji – nie są przeznaczone do stosowania wewnętrznego. Nie powinnaś także używać soków z owoców czy warzyw. Twoje narządy rodne są delikatne, a ich środowisko na tyle specyficzne, że w celu nawilżenia ich od wewnątrz należy skorzystać z wyrobów medycznych. W tym celu możesz kupić różne środki dostępne bez recepty:

  • lubrykant (żel nawilżający),
  • dopochwowe globulki nawilżające,
  • nawilżający płyn do higieny intymnej.

Lubrykant na nawilżenie pochwy

Jeżeli chcesz zachować aktywność seksualną, ale suchość pochwy uniemożliwia ci czerpanie przyjemności z seksu lub masturbacji przy użyciu gadżetów erotycznych, powinnaś zdecydować się na zakup lubrykantu. Na rynku dostępne są:

  • żele nawilżające na bazie wody – są naturalne i najbezpieczniejsze dla wrażliwego środowiska pochwy,
  • żele nawilżające na bazie silikonu – silikon u wielu osób wywołuje reakcje alergiczne, dlatego przed zastosowaniem takiego preparatu powinnaś wykonać test kontaktowy na skórze. Co to znaczy? Po prostu Posmaruj lubrykantem fragment naskórka i obserwuj, czy pojawi się wysypka, zaczerwienienie lub wystąpi świąd,
  • żele nawilżające na bazie oleju – nie są przeznaczone do stosowania wewnętrznego. Ich wykorzystanie do penetracji pochwy może zaburzyć środowisko naturalne. Ze względu na oleistą konsystencje, organizm będzie miał także kłopot z pozbyciem się go.

Co jeszcze warto wiedzieć o lubrykantach? Mogą mieć rozmaite kolory, zapachy oraz smaki. Jeżeli jednak twoja skóra jest wrażliwa, a w przeszłości miałaś do czynienia z grzybicą pochwy, zdecyduj się na bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku żel nawilżający. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko rozwoju infekcji lub podrażnienia.

Kiedy i w jaki sposób używać lubrykantu? Przede wszystkim dokładnie umyj dłonie. Następnie za pomocą palców rozprowadź żel na penisie, w wejściu do pochwy lub na gadżecie erotycznym bezpośrednio przed penetracją. Takie preparaty są bezpieczne i w wielu przypadkach znacząco poprawiają komfort podczas współżycia. Możesz ich także używać w połączeniu z prezerwatywą, chyba że producent zaleca inaczej.

Na zdjęciu dojrzała przytulająca się do siebie para: kobieta i mężczyzna\ Hello Zdrowie

Dopochwowe globulki nawilżające bez recepty

Innym sposobem na nawilżenie pochwy jest stosowanie dopochwowych globulek dostępnych w aptekach. Takie wyroby bazują na kwasie hialuronowym, szeroko wykorzystywanym zarówno w medycynie estetycznej, ortopedii, jak i w dermatologii. To naturalny składnik ludzkiej skóry, który odpowiada właśnie za utrzymanie jej odpowiedniego nawilżenia.

Przed zakupem globulek zwróć uwagę na ich skład – niektóre mogą dodatkowo zawierać np. kwas mlekowy, który pomaga utrzymać właściwe środowisko w pochwie, witaminy A czy E, odżywiające błonę śluzową pochwy albo inne składniki pozytywnie wpływające na zdrowie kobiety. Jak stosować takie globulki? Skonsultuj się z lekarzem lub zapoznaj z ulotką w celu ustalenia właściwej częstotliwości oraz dawkowania. Zwykle terapia trwa tydzień lub dwa tygodnie, w których czasie aplikuje się jedną globulkę dziennie, tuż przed snem.

Nawilżający płyn do higieny intymnej

Jeżeli czujesz świąd i pieczenie, które nie wynikają z infekcji, a wargi sromowe są przesuszone, możesz zastosować nawilżający płyn do higieny intymnej, który nawilży zewnętrzne narządy rodne, a tym samym przyniesie ci ulgę. Tak jak globulki, tak i te produkty w większości bazują na kwasie hialuronowym oraz mogą zawierać dodatkowe składniki, mające przywrócić prawidłowe środowisko.

Bibliografia:

  1. Archer D. F., Kimle T. D., Yuhua Lin F. D., Battucci S., Sniukiene V., Liu J. H., A Randomized, Multicenter, Double-Blind, Study to Evaluare the Safety and Efficacy of Estriadol Vaginal Cream 0.003% in Postmenopausal Women with Vaginal Dryness as the Most Bothersome Symptom, Journal of Women’s Health 2018, 27(3): 231-237.
  2. https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/21027-vaginal-dryness [26.11.2023].
  3. https://www.healthdirect.gov.au/vaginal-dryness [26.11.2023].
  4. Nappi R., Cagnacci A., Monurelle Biogel vaginal gel in the treatment of vaginal dryness in postmenopausal women, Climacteric 2017, 20(5): 1-9.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?