Przejdź do treści

Naucz się prawidłowo oddychać! Dlaczego warto? Tłumaczy fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk

Tekst o korzyściach z prawidłowego oddychania przeponą. Na zdjęciu: Kobieta z zamkniętymi oczami - HelloZdrowie
Freepik.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dlaczego prawidłowy oddech ma tak duże znaczenie? Może wprowadzić nas w stan odprężenia i spokoju. Jednak to nie koniec pozytywnych efektów. Oddech rzutuje na całe nasze ciało, a nieprawidłowy sposób oddychania może przynieść niepożądane rezultaty. Jakie? Fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie.

Gosia Włodarczyk jest fizjoterapeutką i trenerką personalną, znaną w sieci jako Pani Fizjotrener. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną w zakresie zdrowia kobiet. Zajmuje się w szczególności fizjoterapią rozstępu mięśnia prostego brzucha i mięśni dna miednicy. Tym razem postanowiła poruszyć temat oddychania, który bezpośrednio łączy się z wyżej wymienionymi.

Wpływ oddechu, a właściwie pracy przepony i oddechu, za który odpowiada praca przepony to podstawa w terapii rozejścia mięśnia prostego brzucha oraz terapii mięśni dna miednicy – wyjaśnia fizjoterapeutka i namawia do pracy nad oddechem, wymieniając jego korzyści i skutki stosowania nieprawidłowej techniki oddychania.

Przepona a ciąża

Podstawowym mięśniem oddechowym, który odpowiada za stabilizację tułowia jest przepona. Ulega ona jednak zaburzeniom w trakcie ciąży a łącząc ją z nieodpowiednią techniką oddychania możemy doprowadzić do jej urazu. Fizjoterapeutka tłumaczy, dlaczego:

Zaburzenie jej pracy po okresie ciąży może wynikać z tego, że rosnąca macica z dzieckiem spychają narządy wewnętrzne ku górze, natomiast te narządy są wpychane pod przeponę, do tego pogłębienie kifozy piersiowej powoduje ograniczenie pełnej pracy przepony. Połącz to z brakiem treningu oddechowego w ciąży i masz przepis na restrykcję przepony.

Grzegorz Pawłowski coach oddechem

Oddech przeponą – korzyści

Fizjoterapeutka zachęca do pracy nad prawidłowym oddechem i wymienia korzyści, jakie płyną z oddychania właśnie przeponą:

?oddech wykonany pracą przepony wpływa na odległe struktury, zwłaszcza na prace taśmy głębokiej przedniej

? razem z przeponą pracują mięśnie dna miednicy w jednym rytmie – zastanów się co się dzieje gdy nie możesz wykonać oddechu przeponą … mięśnie dna miednicy nie pracują efektywnie!

? praca przepony wpływa na pracę i napięcia mięśni brzucha

? oddech przeponą aktywuje układ przywspółczulny, wyciszasz się i uspakajasz

? 60% węzłów chłonnych znajduje się pod przeponą – jej wpływ na drenaż limfy jest ogromny, dlatego każdą terapię zaczynam od pracy z przeponą.

Jak zaznacza Włodarczyk, efekty takiego oddechu są niesamowite a jej pacjenci różnie reagują, kiedy ich ciało się mu podda. „Pacjenci potrafią podczas terapii płakać, śmiać się, ale najczęściej czują ogromną przestrzeń w ciele i mogą w pełni oddychać” – pisze fizjoterapeutka i dodaje – „Uwielbiam też, gdy z czasem z dumą oświadczają mi „umiem już oddychać!”

Oddech – ćwiczenia

Fizjoterapeutka zaznacza, że technik manualnych rozluźnienia przepony, które ona praktykuje nie da się powtórzyć samej w domu, jednak wymienia jedno ćwiczenie, które można wykonać:

Warto próbować położyć się dziś wieczorem do łóżka, położyć sobie dłonie na dolne żebra i skupić się, by przy wdechu żebra rozszerzyły się w kierunku dłoni

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?