Naukowcy odkryli sposób na szybsze wchłanianie leków. Wystarczy przyjąć odpowiednią pozycję
To, jak szybko wchłoną się przyjmowane przez nas leki, zależy od wielu czynników, m.in. od tego, kiedy je bierzemy i co jemy. Jak się okazuje, duże znaczenie ma też pozycja, w której połykamy tabletkę. Naukowcy odkryli, jaka jest najlepsza.
Pozycja ma znaczenie
Badacze z Hopkins University postanowili sprawdzić, czy można skrócić drogę tabletki przez nasz układ pokarmowy, a tym samym poprawić jej wchłanialność i poprawić działanie leku. Wykorzystali do tego „StomachSim” – specjalny model, którego budowa oparta jest na ludzkim żołądku. Badania opublikowano w czasopiśmie naukowym „Physics of Fluids”.
„Podawanie doustne jest zaskakująco złożone, mimo że jest najczęstszym wyborem podawania leków. Gdy pigułka dociera do żołądka, ruch ścianek żołądka i przepływ zawartości wewnątrz wpływają na szybkość, z jaką się rozpuszcza. Właściwości pigułki i zawartość żołądka również odgrywają ważną rolę” – podkreśla współautor badania, profesor Rajat Mittal z Johns Hopkins University.
Według niego skurcze żołądka mogą wywoływać ciśnienie i generować „złożone trajektorie pigułek”. A to powoduje szybsze rozpuszczanie tabletek. Jednak najważniejszy wniosek, który płynie z badania, dotyczy tego, w którą stronę powinniśmy być przechyleni, przyjmując leki.
Ach, ta grawitacja!
Dzięki użyciu specjalnego modelu żołądka badacze doszli do wniosku, że gigantyczny wpływ na uwalnianie substancji czynnej i wchłanianie się leku ma… grawitacja. Jak się okazało, ogromne znaczenie ma to, w którą stronę się przechylimy po połknięciu tabletki. Gdy przesuniemy ciało w lewo, spowolnimy jej działanie. Natomiast gdy pochylimy je w prawą stronę (np. poprzez ułożenie się na prawym boku) substancja czynna wchłonie się znacznie szybciej, co może doprowadzić do podwojenia jej stężenia w organizmie.
Wszystko dlatego, że jeśli leżymy na lewym boku, ujście do żołądka znajduje się najwyżej i droga tabletki przez układ pokarmowy jest znacznie dłuższa niż w przypadku przechylenia ciała w prawo.
A co ze wstawaniem po połknięciu leku? Jeśli zdarza ci się tak robić, to wiedz, że nie jest to najlepszy pomysł. Naukowcy udowodnili, że przyjmowanie pozycji wyprostowanej po połknięciu leku powoduje, że więcej substancji czynnej opuszcza żołądek. Znacznie lepszym pomysłem jest odchylenie się do tyłu, ponieważ, jak pokazało badanie, zwiększa to uwalnianie leku aż o 50 procent. Jednak i tak ułożenie ciała na prawą stronę bije tę pozycję na głowę. To według naukowców zdecydowanie numer jeden wśród wszystkich możliwych opcji!
Źródła: „Daily Mail”, „The Mirror”
się ten artykuł?