Przejdź do treści

Naukowcy opracowali odczulający plaster na groźny alergen. Będzie przełom w leczeniu alergii?

Naukowcy opracowali plaster odczulający na alergię na orzeszki ziemne. Na zdjęciu słoik i łyżka z masłem orzechowym. Obok na blacie leżą orzeszki ziemne.
Jest szansa dla alergików uczulonych na orzeszki ziemne. Naukowcy wynaleźli plaster odczulający/ fot. Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

To szansa dla wielu alergików. Eksperci stworzyli plaster odczulający, który zwiększa tolerancję organizmu na orzeszki arachidowe. To jeden z najgroźniejszych alergenów, na który nadal nie ma skutecznej terapii. „Jedyną opcją jest unikanie alergenów, co poważnie wpływa na jakość życia pacjentów” – mówi dr Matthew Greenhawt z Children’s Hospital Colorado, główny autor badania.

Odczulający plaster na alergię

Alergia na orzeszki ziemne jest jedną z najgroźniejszych, ponieważ orzechy są niezwykle silnymi alergenami. Nawet niewielkie ich spożycie może wywołać objawy uczulenia, w tym wstrząs anafilaktyczny zagrażający życiu. Szacuje się, że z 7 przypadków zgonu w wyniku alergii pokarmowych aż 4 są spowodowane kontaktem z orzechami arachidowymi. Najbardziej narażone są małe dzieci, u których alergia ta występuje najczęściej. Teraz jednak może się to zmienić dzięki naukowcom z francuskiej firmy biofarmaceutycznej DBV Technologies.

Eksperci przeprowadzili randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą plastra Viaskin Peanut. Jego celem było odczulanie lub zwiększenie progu ilości orzeszków ziemnych, które dziecko może spożyć, zanim wystąpią u niego objawy alergii. Ten bufor bezpieczeństwa może pomóc ochronić najmłodszych przed poważnymi reakcjami spowodowanymi przypadkowym spożyciem orzeszków ziemnych, dostępnych w wielu produktach spożywczych. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie medycznym „The New England Journal of Medicine”.

Dzieci z łagodną alergią zaczęły tolerować białko orzeszków ziemnych

Badanie odbyło się z udziałem 362 dzieci w wieku od 1 do 3 lat z ośmiu krajów, u których zdiagnozowano alergię na orzeszki ziemne. Młodych uczestników losowo podzielono na dwie grupy. Pierwsza (244 dzieci) dostała plaster Viaskin Peanut, który zawiera 250 mikrogramów białka orzeszków ziemnych (odpowiedna ok. 1/1000 jednego orzecha). Pozostałe dzieci (118) otrzymały placebo.

Najmłodsi codziennie przez 12 miesięcy nosili plastry umiejscowione między łopatkami, co pozwalało na wchłanianie białka orzecha do organizmu przez skórę. Następnie zostali poddani badaniom przesiewowym. Jak się okazało, plastry są niezwykle skuteczne. Dzieci z łagodną alergią po roku odczulania w ten sposób zaczęły tolerować białko orzeszków ziemnych, które odpowiada zjedzeniu 3-4 orzechów. Natomiast organizm dzieci z silniejszą alergią akceptował ilość alergenu zawartego w jednym orzeszku ziemnym.

Rodzina została wyproszona z samolotu z powodu alergii na orzeszki / istock

Działania niepożądane plastra Viaskin

Niestety, choć badanie daje ogromne szanse dla alergików, niemal u wszystkich młodych uczestników wystąpiły działania niepożądane. Najczęstsze były reakcje skórne w miejscu aplikacji plastra, m.in. zaczerwienienie, swędzenie i obrzęk. U 21 dzieci z grupy stosującej plaster Viaskin oraz u trzech, które otrzymywały placebo, wystąpiły poważniejsze skutku uboczne. Wstrząs anafilaktyczny pojawił się u 7,8 proc. dzieci przyjmujących Viaskin i u 3,4 proc. otrzymujących placebo. Tylko cztery reakcje uznano za związane z leczeniem.

„W mojej praktyce klinicznej codziennie spotykam się z pacjentami uczulonymi na orzeszki ziemne. Rozmawiam z rodzicami, którym alergia dziecka spędza sen z powiek, bo boją się reakcji zagrażających życiu ich dziecka. Plaster Viaskin Peanut ma potencjał, aby dać nową nadzieję maluchom i ich rodzinom. Obecnie nie ma zatwierdzonych sposobów leczenia alergii na orzeszki ziemne, jedyną opcją jest unikanie alergenów, co poważnie wpływa na jakość życia pacjentów” – mówi dr Matthew Greenhawt z Children’s Hospital Colorado, główny autor badania.

Eksperci podkreślają, że plastry na skórę są bezpieczniejsze od leków doustnych, choć słabiej chronią przed alergią. Skuteczność plastrów Viaskin jest również sprawdzana u dzieci w wieku od 4 do 7 lat, a wcześniej u młodzieży i dorosłych. Jak wskazują naukowcy, plaster wydaje się być jednak najbardziej skuteczny u małych dzieci, ponieważ ich układ odpornościowy jest bardziej plastyczny.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) poprosiła firmę o dodatkowe dane dotyczące bezpieczeństwa, aby całkowita liczba małych dzieci leczonych plastrami Viaskin wzrosła do 600. Rejestracja do nowego badania powinna rozpocząć się jesienią 2023 r.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?