Przejdź do treści

Naukowcy podają prosty sposób na sprawdzenie wydolności serca

Kobieta siedzi na schodach
Naukowcy podają prosty sposób na sprawdzenie wydolności serca/ Unsplash, fot. Brooke Cagle
Podoba Ci
się ten artykuł?

W jaki sposób szybko i tanio sprawdzić, czy nasze serce jest zdrowe? Jak wynika z najnowszych badań naukowców ze Szpitala Uniwersyteckiego A Coruña w Hiszpanii, wystarczy wejść po czterech kondygnacjach schodów. W zależności od tego, ile czasu nam to zabierze, można stwierdzić, czy nasze serce jest w dobrym stanie.

Prosty „test schodów”

Z badań przedstawionych na kongresie naukowym Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) EACVI – Best of Imaging 2020 wynika, że wspinanie się po czterech kondygnacjach schodów w mniej niż minutę świadczy o dobrym zdrowiu serca.

Test schodów to łatwy sposób na sprawdzenie zdrowia serca – powiedział autor badania dr Jesús Peteiro, kardiolog ze Szpitala Uniwersyteckiego A Coruña w Hiszpanii, dodając – Jeśli wejście na cztery kondygnacje schodów zajmuje więcej niż półtorej minuty, stan zdrowia nie jest optymalny i warto skonsultować się z lekarzem.

Badanie zostało przeprowadzone w celu zbadania związku między codzienną aktywnością fizyczną a wynikami uzyskanymi podczas testów wysiłkowych w laboratorium. Objęto nim 165 pacjentów skierowanych na testy wysiłkowe z powodu rozpoznanej lub podejrzewanej choroby wieńcowej. Objawy badanych obejmowały ból w klatce piersiowej lub duszność podczas wysiłku.

W trakcie badania uczestnicy chodzili lub biegali na bieżni, stopniowo zwiększając intensywność. Następnie po 20 minutach odpoczynku mieli wejść na cztery kondygnacje schodów (60 schodów) w szybkim tempie bez zatrzymywania się.

Kto jest podatny na choroby serca?

Pacjenci, którzy weszli po schodach w mniej niż 40-45 sekund, okazali się być mniej podatni na choroby serca. Natomiast ci, którym wchodzenie po schodach zajmowało 1,5 minuty lub dłużej, osiągali znacznie gorsze wyniki MET (ekwiwalentu metabolicznego, którego używa się do oceny wydolności organizmu podczas wysiłku fizycznego). Ponadto u ok. 58 proc. pacjentów, którzy pokonali schody w czasie dłuższym niż 1,5 minuty, wykazano zaburzenia rytmu serca podczas korzystania z bieżni w pierwszej fazie badania.

Pomysł polegał na znalezieniu prostej i niedrogiej metody oceny zdrowia serca. Może to pomóc lekarzom w selekcji pacjentów do bardziej szczegółowych badań – podsumował dr Peteiro w trakcie konferencji.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?