Naukowcy przebadali płytkę nazębną kobiet i odkryli…. nietypową przyczynę nadciśnienia
Naukowcy na łamach „Journal of the American Heart Association” opublikowali wyniki badania dotyczącego związku bakterii jamy ustnej z nadciśnieniem u kobiet po menopauzie. Wykazali, że aż 10 rodzajów drobnoustrojów wiąże się z wyższym o 10-16 proc. ryzykiem rozwoju nadciśnienia.
Bakterie w jamie ustnej a nadciśnienie
Naukowcy przebadali 1215 kobiet po menopauzie (średnia wieku 63 lata w momencie włączenia do badania w latach 1997–2001). Rekrutując uczestniczki badania, zwracali uwagę na kilka czynników, takich jak ciśnienie krwi, stan płytki nazębnej, historię medyczną, stosowane leki oraz styl życia. W momencie, gdy rozpoczęto badanie, 35 proc. kobiet miało ciśnienie krwi w granicach normy, 24 proc. z nich miało podwyższone ciśnienie, a ok. 40 proc. – zdiagnozowane i leczone nadciśnienie.
U niemal 30 proc. kobiet, które nie miały nadciśnienia lub nie były leczone na nadciśnienie na początku badania, zdiagnozowano je w czasie obserwacji trwającej ok. 10 lat.
W płytce nazębnej przebadanych kobiet zostało zidentyfikowanych aż 245 różnych szczepów bakterii. Badanie wykazało, że 10 z nich wiązało się z od 10- do 16-procentowo wyższym ryzykiem rozwoju nadciśnienia. W przypadku 5 innych rodzajów było ono 9-18 proc. niższe.
Autorzy podkreślają, że wyniki te są szczególnie istotne dla kobiet po menopauzie, ponieważ nadciśnienie tętnicze występuje częściej u nich niż u mężczyzn w starszym wieku.
Jakie są inne przyczyny nadciśnienia?
U większości chorych lekarz nie znajduje konkretnej przyczyny wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Wpływ na podwyższone wartości ciśnienia może mieć wiele czynników. Należą do nich:
- dziedziczenie,
- nadwaga, zwłaszcza tzw. otyłość brzuszna,
- duże spożycie soli i konserwantów w żywności,
- niezdrowe jedzenie – niewskazana jest dieta bogata w pokarmy tłuste, smażone
- stres,
- postępujący wiek i starzenie się organizmu.
Z uwagi na przyczynę wywołującą wzrost ciśnienia tętniczego wyróżnia się:
- nadciśnienie pierwotne – przyczyna nadciśnienia nie jest w pełni znana – mogą to być geny, dieta, stres i sposób życia. Występuje nawet u ponad 90 proc. osób.
- nadciśnienie wtórne (objawowe) – występuje u 5–10 proc. chorych i jest objawem innej choroby, najczęściej nerek lub zaburzonej pracy tętnic czy gruczołów takich jak choroby tarczycy, przytarczyc, nadnerczy.
- nadciśnienie oporne – określa się tak utrzymywanie się podwyższonych wartości RR pomimo stosowania trzech leków hipotensyjnych pochodzących z różnych grup.
Źródło: https://doi.org/10.1161/JAHA.121.021930
Polecamy
Wystarczy dodatkowe pięć minut dziennie, aby obniżyć ciśnienie krwi. Naukowcy: to niezależne od możliwości fizycznych
Odczuwasz ból głowy i mdłości? Poznaj możliwe przyczyny
Jakie badania na cukrzycę wykonać? Diagnostyka cukrzycy typu 1. i 2.
Ostrzeżenie GIS: Salmonella w żółtym serze. Sprawdź, czy nie masz tego produktu w domu
się ten artykuł?