Naukowcy sprawdzili, jak oddziałują na siebie nawzajem wirusy grypy i RSV. Na ich oczach powstał całkiem nowy wirus. „To hybryda”
Brytyjscy naukowcy sprawdzili, jak oddziałują na siebie wzajemnie wirusy grypy i RSV. Wszystko po to, by lepiej zrozumieć interakcję pomiędzy patogenami. Badacze wystawili ludzkie komórki płuc na działanie obu wirusów naraz i każdego z osobna. Na ich oczach narodził się zupełnie nowy wirus – hybryda.
Powstała nowa hybryda
„Hybryda wygląda jak stopa gekona z wirusem RSV tworzącym stopę i wirusem grypy tworzącym palce” – czytamy na sciencealert.com.
Prof. Pablo Murcia, wirusolog i starszy autor badania, dodał natomiast, że ten rodzaj wirusa nie został nigdzie wcześniej opisany. „Mówimy o wirusach z dwóch zupełnie różnych rodzin, łączących się genomami i zewnętrznymi białkami. To nowy typ patogenu” – dodał w rozmowie z „Guardianem”.
Naukowcy wyjaśniają, że chociaż grypa typu A ogranicza moc replikacji RSV, nie są to dobre wiadomości. Wirus grypy wykorzystuje bowiem białka wirusa RSV do przeprowadzenia ataku na większą liczbę komórek, także tych pozbawionych receptorów wirusa grypy.
Jedynym skutecznym sposobem jest szczepienie
„RSV ma tendencję do schodzenia niżej w płucach niż wirus grypy sezonowej. To kolejny powód, żeby unikać koinfekcji” – wyjaśnił dr Stephen Griffin, wirusolog z University of Leeds, który nie był jednak zaangażowany w badanie.
Naukowcy alarmują: jedynym skutecznym sposobem na zmniejszenie ryzyka koinfekcji jest szczepienie przeciw grypie. Nadal bowiem nie ma ogólnodostępnej szczepionki przeciwko RSV.
Przypominamy: przechorowanie grypy w przeszłości nie daje nam odporności, ponieważ wirus grypy szybko mutuje. Szczepionka przeciwko grypie jest szczepionką sezonową, co roku ma inny skład. Ryzyka koinfekcji nie zmniejsza też przechorowanie RSV, ponieważ wirusem RSV możemy zarażać się kilkakrotnie, nawet w tym samym sezonie infekcyjnym.
źródło: sciencealert.com
Polecamy
Pociąg zatrzymano na 110 minut. Pasażerowie byli pytani o to, czy załatwiali potrzebę na stojąco, czy siadali na desce
Tomasz Siara: „Żyję z HIV od 25 lat. Od 20 lat nie zakażam. Rewolucja już jest, tylko nikt o niej nie wie”
Grypa żołądkowa to chyba najmniejszy problem. Oto jakimi chorobami może skończyć się nieumiejętne korzystanie z toalety publicznej
Ani woda, ani jedzenie nie były powodem zatrucia turystów w Tatrach. Sanepid ujawnił oficjalną przyczynę
się ten artykuł?