Naukowcy stworzyli małą i poręczną wkładkę douszną. Może zastąpić EKG
![Kobieta](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/01/wkladki-douszne-zamiast-ekg-hello-zdrowie-1140x760.jpg)
Niewielkie wkładki douszne są szansą na zrewolucjonizowanie badania serca. Urządzenie nazwane Hearables można nosić przez wiele godzin, dzięki czemu stale monitoruje pracę serca. Gadżet może zastąpić tradycyjne badanie EKG z użyciem elektrod przypiętych do klatki piersiowej.
Wkładki douszne zastąpią EKG?
Mają kształt niewielkich wkładek dousznych i mogą zastąpić badanie EKG. Gadżet o nazwie Hearables został stworzony przez brytyjskich naukowców z Imperial College London. Urządzenie zostało przetestowane przez dziesięciu ochotników. Podczas badania porównywano wyniki uzyskane z pomiarów serca przez wkładki douszne z odczytem tradycyjnego EKG przy użyciu dwóch elektrod przyklejonych na klatce piersiowej. Okazuje się, że innowacyjny aparat uzyskuje w zapisie fale o szczytach i dolinach podobnych do konwencjonalnego badania pod względem kształtu i odległości. Oznacza to, że z powodzeniem może wykryć zbyt szybkie lub wolne bicie serca. Wyniki różniły się jedynie w odniesieniu do wysokości i głębokości fal. W konsekwencji odczyt był mniej dokładny, co jest istotne w sytuacji migotania przedsionków. Teraz badacze pracują nad udoskonaleniem swojego urządzenia i sprawieniem, by było bardziej czułe na takie zaburzenia serca.
„Zanim zostaną wykryte zaburzenia rytmu serca, pacjent musi źle się poczuć i pójść do lekarza. Chcemy, żeby zamiast tego można było stale monitorować swoje serce i widzieć wszelkie zmiany w czasie rzeczywistym. To pionierska metoda pobierania EKG z przewodu słuchowego w celu wykrycia wczesnych objawów przewlekłych chorób serca” – mówił profesor Danilo Mandic, jeden z konstruktorów „Hearables” i autorów badania opublikowanego w czasopiśmie „Royal Society Open Science”.
Jak dodał, rewolucyjne urządzenie jest poręczne, dyskretne i można użyć go samemu. Można nosić je także przez kilka godzin, co pozwala na regularne monitorowanie stanu serca. To duża różnica w porównaniu z tradycyjnym EKG, które wymaga przyczepienia elektrod do skóry klatki piersiowej, głowy lub szyi. Ekspert podkreślił także, że wkładki douszne z powodzeniem mogą śledzić pracę mózgu. Dzięki nim można zmierzyć m.in. jakość snu czy poziom stresu.
Odczyt pracy serca przez ucho
Wkładki monitorują pracę serca poprzez wbudowane elektrody. Dokładny pomiar z ucha jest możliwy, ponieważ aktywność serca sprawia, że naczynia krwionośne w kanale słuchowym rozszerzają się i zwężają. Hearables dzięki algorytmowi, który interpretuje odczyty, może ostrzegać o konieczności skontaktowania się ze specjalistą. To w szczególności ważne dla osób z zaburzeniami rytmu serca.
Co ciekawe, pracy urządzenia nie zaburzył także znaczny ruch głowy. By to skontrolować, naukowcy sprawdzili, jak działa ich urządzenie u pięciu osób, które w wirtualnej rzeczywistości prowadziły samochód. Każdy z badanych ruszał całym ciałem, skręcał głową oraz zaciskał szczękę. Powodowało to zmianę położenia wkładki w uchu, ale nie miało znaczenia dla odczytu pracy serca. Naukowcy zaznaczają, że wyniki nie były tak dokładne, jak te z elektrod przyczepionych do szyi, lecz urządzenie przeważa wielkością i łatwością użycia.
Gadżet ma być szeroko dostępny w sprzedaży w ciągu dwóch lat. Teraz kosztuje ok. 400 funtów.
Źródło: PAP
Zobacz także
![arytmia serca - lekarka rysuje serce i znak bicia serca](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/01/arytmia-serca-objawy-przyczyny-850x567.jpg)
Arytmia serca – przyczyny, objawy i leczenie. Jakie są postacie zaburzeń rytmu serca?
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2023/03/igor-z-natasza-1-kopia-850x506.jpg)
Igor Jarzemski przeszedł zawał mięśnia sercowego: „To był nagły, gwałtowny, incydent. Potrzebna była kilkukrotna reanimacja”. O tym, na czym polega rehabilitacja kardiologiczna, opowiada dr Natasza Krauze
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2023/02/adobestock_550367914-kopia-850x559.jpg)
Zadyszka, senność, ból w klatce piersiowej – te objawy mogą zwiastować zapalenie mięśnia sercowego jako powikłanie po infekcji. Pisze o tym „Doktorka od 7 boleści”
Polecamy
![na zdjęciu: serce z drobinek cukru, tekst o tym, jak cukrzyca wpływa na serce - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/12/serce-z-drobinek-cukru_adobestock-850x478.jpeg)
Cukrzyca, a choroby serca. Jakie badania warto wykonywać regularnie?
![Tomograf](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/08/rewolucyjna-metoda-wykrywania-ryzyka-zawalu-serca-hello-zdrowie-850x476.jpeg)
„Game changer” w medycynie. Technologia, która pozwala wykryć osoby w grupie ryzyka zawału
![Renata Gabryjelska /fot. Natalia Erdman](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/05/renata-gabryjelska-natalia-erdman-850x425.jpg)
„Żyłam na kredyt”. Renata Gabryjelska o wykrytej przypadkiem wadzie serca, zabiegu ablacji i nowym początku
![Konferencja prasowa miesiąc po udanej operacji- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/upload_20240405-134657-kopia-850x502.jpg)
Jeszcze ciepłe i bijące serce jechało do pana Jerzego „w pudełku”. To przełom w polskiej transplantologii. „Weszliśmy w nową erę”
się ten artykuł?