„Sztuczna, inteligentna i zautomatyzowana trzustka”. Nowe odkrycie naukowców to świetna wiadomość dla cukrzyków
Pozytywne wieści dla osób chorych na cukrzycę płyną z Korei Płd. Tamtejsi naukowcy, wykorzystując sztuczną inteligencję, opracowali „w pełni zautomatyzowany” system podający insulinę. „Jest jak autonomiczny samochód”- mówi prof. Sung-Min Park z Uniwersytetu Naukowo-Technologicznego w Pohang.
Szansa dla cukrzyków
Cukrzyca to pierwsza na świecie choroba niezakaźna, która została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za epidemię. Schorzenie to jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób przewlekłych (według danych WHO problem dotyczy prawie pół miliarda osób, a w samej Polsce choruje ponad 3 miliony osób). Cukrzyca nie ogranicza się do żadnej grupy wiekowej, a leczenie należy kontynuować przez całe życie.
W przypadku cukrzycy insulinoniezależnej stosuje się przede wszystkim leki obniżające poziom glukozy we krwi i zwiększające wrażliwość komórek na insulinę. W przypadku cukrzycy insulinozależnej chorzy są zmuszeni do stosowania insuliny, która podawana jest w postaci iniekcji. Pacjenci muszą codziennie przed każdym posiłkiem wstrzykiwać sobie niezbędny hormon, wyliczając przy tym ilość przyjmowanych węglowodanów. Aby ułatwić chorym życie, stosuje się urządzenia (nazywane czasem „sztucznymi trzustkami”), które automatycznie podają insulinę, jednak nie są w stanie wyliczać węglowodanów.
I to właśnie dla tych osób dokonania badaczy z Uniwersytetu Naukowo-Technologicznego w Pohang w Korei Płd. to prawdziwa szansa na poprawę jakości życia.
Sztuczna, inteligentna i podaje insulinę
Koreańscy naukowcy opracowali „inteligentny” algorytm, dzięki któremu „sztuczne trzustki” będą mogły działać znacznie bardziej efektywnie. Stworzony przez badaczy system może pomóc osobom cierpiącym na cukrzycę, a być może także na inne schorzenia: jest w stanie regulować poziom insuliny i glukozy bez wprowadzania do systemu informacji o posiłkach.
„Nowo opracowany algorytm AI umożliwia całkowicie zautomatyzowaną kontrolę stężenia glukozy we krwi, bez konieczności wprowadzania danych o zjedzonych posiłkach i wysiłku fizycznym. Mamy nadzieję, że nasz system zostanie wykorzystany także w innych tego typu terapiach”– stwierdził prof. Sung-Min Park z Uniwersytetu Naukowo-Technologicznego w Pohang .
By ułatwić zrozumienie dokonań swojego zespołu, profesor zastosował przemawiającą do wyobraźni analogię:
„W pełni automatyczna sztuczna trzustka jest jak autonomiczny samochód dla przemysłu motoryzacyjnego” – podsumował.
Źródło: PAP
Polecamy
Cukrzyca, a choroby serca. Jakie badania warto wykonywać regularnie?
„Potencjalna przyczyna zespołu chronicznego zmęczenia może znajdować się w naszych w jelitach” – mówi nutripsychiatra i immunodietetyk dr Joanna Michalina Jurek
„To choroba, której reguł codziennie uczymy się na nowo”. Katarzyna Kazimierowska i jej osobista historia cukrzycy typu 1
Norweska księżna walczy z poważną chorobą. Pałac poinformował, że Mette-Marit wycofuje się ze swoich obowiązków
się ten artykuł?