Przejdź do treści

Naukowcy zbadali nastawienie Polaków do szczepień przeciw COVID-19. Wyniki nie są optymistyczne

Naukowcy zbadali nastawienie Polaków do szczepień przeciw COVID-19. Wyniki nie są optymistyczne
Naukowcy zbadali nastawienie Polaków do szczepień przeciw COVID-19. Wyniki nie są optymistyczne / GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rządowi będzie bardzo trudno przekonać niezdecydowanych do szczepień – taki wniosek płynie z najnowszego badania przeprowadzonego przez UW i ośrodek Grape. „Choć na razie głównym wiążącym ograniczeniem dla szybkiej akcji szczepień jest niedostateczna liczba dostępnych dawek, w najbliższym czasie może się nim okazać niechęć do szczepień” – podkreślają eksperci.

Wyniki nie są optymistyczne

Naukowcy Uniwersytetu Warszawskiego oraz ośrodka Grape przepytali w lutym i marcu ponad 6 tys. Polaków, jakie jest ich nastawienie do szczepień przeciw COVID-19 i jakie argumenty są w stanie ich przekonać do przyjęcia swojej dawki. Jest to o tyle ważne, że wcześniejsze porównywalne badania wskazywały, że nasze społeczeństwo jest jednym z najbardziej niechętnych szczepieniom przeciwko COVID-19. Rozmaite badania wskazują, że ok 50-60 proc. osób w Polsce planuje się zaszczepić.

Osoby, które wzięły udział w badaniu, dostały różne informacje na temat szczepionki. Jedna czwarta otrzymała przypomnienie, że jest ona jest darmowa. Pozostali jednak mieli sobie wyobrazić, że jej koszt to 70 zł albo że otrzymują tę kwotę jako zachętę do szczepienia. Po zapoznaniu się z informacjami respondenci odpowiadali, czy przyjęliby szczepionkę przeciw COVID-10. Niestety, wnioski z badania nie są optymistyczne.

Niechęć do szczepień może być problemem

Okazuje się, że zazwyczaj wykorzystywane w praktyce i proponowane przez ekspertów komunikaty perswazyjne na niechętnych szczepieniom Polaków nie działają. A to oznacza, że możemy mieć poważy problem, bo ciężko będzie nam osiągnąć odporność zbiorową. Sytuację pogarsza fakt, że, jak pokazuje badanie, nie mamy zaufania do rządu w kwestii danych dotyczących koronawirusa.

Ponad 40 proc. badanych jest przekonanych, że podawane przez władze statystyki dot. zakażeń i zgonów z powodu COVID-19 są celowo fałszowane.

„Choć na razie głównym wiążącym ograniczeniem dla możliwie szybkiej akcji szczepień jest niedostateczna liczba dostępnych dawek, w najbliższym czasie może się nim okazać właśnie niechęć do szczepień. Już teraz z tego powodu niezaszczepione pozostają osoby o wysokim priorytecie wynikającym np. z ich miejsca pracy (w służbie zdrowia lub szkolnictwie), dla których szczepienie jest dostępne” – zauważają eksperci z UW i ośrodka Grape.

Komunikaty perswazyjne nieskuteczne

Wnioski z badań można przedstawić w kilku punktach. Oto one:

  • Żaden z popularnych komunikatów mających przekonywać do szczepień, nie mają istotnego wpływu na chęć do szczepień.
  • Chęć szczepienia spadłaby, gdyby szczepiony musiał zapłacić nawet niewielką kwotę (70 zł).
  • Dopłata 70 zł nie zwiększa liczby osób, które chcą się zaszczepić.
  • Dwie trzecie osób, które nie chce się zaszczepić, deklaruje, że nie zmieni zdania nawet, jeśli potwierdzi się, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna.

Badania pokazują też, że częściej na szczepienie przeciw COVID-19 decydują się osoby z lepszym wykształceniem i takie, które są zamożniejsze. Duże znaczenie ma też wiek badanych.

„Nasze wyniki wskazują, że, na szczęście, akceptacja dla szczepionek jest większa w grupach o najwyższym prawdopodobieństwie hospitalizacji i zgonu z powodu koronawirusa” – wyjaśniają eksperci.


Źródło: Business Insider

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?