Naukowcy zidentyfikowali czynniki ryzyka zachorowania na Alzheimera. Na liście znalazło się 10 pozycji
Choć bezpośrednie przyczyny choroby Alzheimera wciąż nie są do końca znane, to według naukowców istnieją czynniki, które decydują o rozwoju tej choroby. Na podstawie przeprowadzonego badania wyodrębnili 10 czynników mających wpływ na zachorowanie w ciągu najbliższych 15 lat na chorobę Alzheimera.
Co zwiększa ryzyko choroby Alzheimera?
Do tej pory mówiło się o tym, że wpływ na zwiększenie ryzyka zachorowania na Alzheimera mają inne schorzenia, m.in. choroby autoimmunologiczne (np. zaburzenia tarczycy) oraz choroby cywilizacyjne (cukrzyca i nadciśnienie). Badacze wymieniali wśród nich również palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowy tryb życia, osłabioną odporność, urazy głowy czy duży stres.
Teraz jednak powstało pierwsze tak duże badanie na ten temat. Wielodyscyplinarny zespół naukowców w ramach projektu Aramis Paris Brain Institute przeanalizował dane medyczne prawie 80 tys. pacjentów. Około 40 tys. z nich leczyło się na chorobę Alzheimera, a druga połowa to osoby, u których w badanym okresie nie wystąpiły choroby neurodegeneracyjne (stanowiły one grupę kontrolną).
Dzięki modelowaniu matematycznemu naukowcy przetestowali możliwe powiązania między rozwojem choroby Alzheimera a aż 123 czynnikami zdrowotnymi, takimi jak choroby i różne patologie zdrowotne. Na podstawie przeprowadzonego badania wyodrębnili 10 czynników mających wpływ na zachorowanie w ciągu najbliższych 15 lat na chorobę Alzheimera.
Część z nich pokrywała się z wcześniejszymi podejrzeniami ekspertów, niektóre jednak są całkiem nowe i dosyć zaskakujące. Wśród czynników ryzyka badacze wymieniają:
Choroba Alzheimera – zmora osób starszych
Choroba Alzheimera to dolegliwość dotykająca zwykle starsze osoby, powyżej 65. roku życia. Wiąże się bezpośrednio z demencją. Najczęściej zmagają się z nią kobiety. Jej przyczynę stanowią zanikające neurony, czyli komórki nerwowe obecne w mózgu. Zazwyczaj ten proces następuje powoli, ale alzheimer znacznie go przyśpiesza, aż w końcu dochodzi do tego, że połowa wszystkich neuronów umiera w ciągu 7–12 lat.
Pierwsze objawy choroby Alzheimera to problemy ze snem, trudności z koncentracją oraz orientacją w przestrzeni i czasie. Takie osoby często zapominają również o różnych rzeczach oraz mają problemy z doborem odpowiednich słów. Do tego dochodzą huśtawki nastrojów i stany depresyjne, które tylko pogarszają stan zdrowia chorego.
Chorobę trudno zdiagnozować w początkowej fazie. Wczesna diagnoza umożliwia jednak szybkie wdrożenie leczenia, które może poprawić komfort życia pacjenta.
Źródło: https://www.thelancet.com/journals/landig/article/PIIS2589-7500(21)00275-2/fulltext
Polecamy
Wszyscy mieszkańcy tej wioski mają Alzheimera. 65-letnia Patricia: „Tutaj jest prawdziwe życie”
Ukryty tłuszcz na brzuchu ma związek z chorobą Alzheimera – donoszą naukowcy. „Niestety można go całkowicie przeoczyć”
Stres i depresja przyczyną demencji i choroby Alzheimera? Naukowcy dokonali zaskakującego odkrycia
Małgorzata Czernichowska: „Paradoksalnie, jeżeli choroba Alzheimera postępuje wolno, to nastręcza większych trudności”
się ten artykuł?