Nawłoć kanadyjska – tępić czy hodować? Właściwości, leczenie, zastosowanie
Nawłoć kanadyjska jest często spotykana w przydomowych ogródkach oraz na łąkach. Jedni uważają ją za chwast, którego należy się pozbyć, inni wręcz przeciwnie – uznają za domową ozdobę. Okazuje się, że można ją też stosować w ziołolecznictwie.
- Czym jest nawłoć kanadyjska?
- Jak wygląda nawłoć kanadyjska?
- Nawłoć kanadyjska – uprawa
- Nawłoć kanadyjska a pospolita
- Nawłoć kanadyjska – właściwości
- Nawłoć kanadyjska – pomaga w leczeniu chorób
- Nawłoć kanadyjska – jak stosować
- Herbata z nawłoci kanadyjskiej – przepis
- Nawłoć kanadyjska – dawkowanie
- Nawłoć przeciwwskazania
Czym jest nawłoć kanadyjska?
Nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis L) pochodzi z Ameryki Północnej. Do Europy została sprowadzona w XVII wieku. Obecnie jest na tyle popularna w Polsce, że mówi się, iż może wyprzeć rodzimą roślinę – nawłoć pospolitą. Nawłoć kanadyjska nie tylko ciekawie wygląda w okresie kwitnienia, ale ma też szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie.
Jak wygląda nawłoć kanadyjska?
Nawłoć kanadyjska nazywana jest również Drzewkiem Matki Boskiej. Kwitnie późnym latem i wczesną jesienią. Ma charakterystyczne, drobne, żółte kwiaty, które tworzą koszyczki.
Jest to roślina wieloletnia, pochodzi z rodziny astrowatych. Wyróżnia się długimi, mającymi wielokrotnie powyżej metra długości, łodygami, które pokryte są małymi włoskami. Bardzo szybko się rozkrzewia, dominując nad innymi roślinami.
Nawłoć kanadyjska – uprawa
Nawłoć kanadyjska to roślina, która jest bardzo łatwa w uprawie i szybko się rozrasta. Nie wymaga specjalnych warunków glebowych ani nasłonecznienia. Rośnie zarówno na nasłonecznionych terenach, jak i w półcieniu.
Nasiona należy wysiewać od początku kwietnia do początku czerwca. Sypie się je bezpośrednio do gleby – nasiona nie powinny być przykrywane ziemią.
Roślina nie wymaga stosowania nawozów, w ogrodzie można ewentualnie zastosować kompost.
Nawłoć kanadyjska a pospolita
Jak odróżnić rodzimą nawłoć pospolitą od nawłoci kanadyjskiej? Najłatwiej to zrobić po długości łodygi. Ta pierwsza jest znacznie niższa, sięga maksymalnie do metra wysokości. Łodyga w rodzimej nawłoci jest słabo rozgałęziona, dość prosta i rzadko owłosiona. Z kolei na łodygach nawłoci kanadyjskiej możemy dostrzec szorstkie owłosienie.
Różnice dotyczą też liści. Nawłoć pospolita ma duże liście o jajowatym kształcie z ogonkami u dołu i lancetowate, zaostrzone na górze. W przypadku nawłoci kanadyjskiej liście są szorstkie, lancetowate, zaostrzone i zmniejszające się im wyżej na łodydze się znajdują.
Nawłoć kanadyjska charakteryzuje się też drobniejszymi kwiatami.
Nawłoć kanadyjska – właściwości
Nawłoć kanadyjska jest cenioną rośliną w ziołolecznictwie. Niegdyś Indianie wykorzystywali jej korzenie do zrobienia lewatywy, dodawali ją też do wyciągów i naparów, które miały wzmacniać oraz pobudzać organizm. Co ciekawe, nawłoć kanadyjska ma bardzo zbliżone właściwości, jak polska mimoza, czyli nawłoć pospolita. Wszystko dzięki zawartości soli mineralnych, flawonoidów i sapominów.
Nawłoć kanadyjska działa:
- przeciwbólowo;
- antyseptycznie;
- przeciwzapalnie;
- moczopędnie;
- przeciwkaszlowo;
- odtruwająco;
- przeciwgrzybicznie;
- napotnie;
- ściągająco.
Nawłoć kanadyjska – pomaga w leczeniu chorób
Nawłoć kanadyjska może być stosowana w leczeniu wielu różnych chorób i dolegliwości, takich jak:
- kaszel;
- grypa;
- zapalenie pęcherza;
- krwiomocz;
- białkomocz;
- kamica nerkowa;
- nieżyt oskrzeli;
- przewlekłe stany zapalne skóry;
- astma oskrzelowa.
Oprócz tego ziele nawłoci może pomóc w problemach trawiennych, oczyszcza organizm z toksyn, a do tego reguluje ciśnienie krwi. Można po nie sięgać również w przypadku reumatyzmu.
Nawłoć kanadyjska – jak stosować
Z nawłoci kanadyjskiej można przygotować herbatę, syrop czy miód. Roślina nadaje się do zastosowania:
- zewnętrznego (można robić okłady na podrażnioną lub poranioną skórę z liści czy kwiatów nawłoci kanadyjskiej);
- wewnętrznego (picie naparu, syropu czy herbaty łagodzi wiele dolegliwości i chorób).
W przypadku trądziku także sprawdzi się napar z nawłoci kanadyjskiej. Wystarczy zalać zasuszoną roślinę wrzątkiem i pić filiżankę dwa razy w ciągu dnia. Po kilku tygodniach powinna być zauważalna poprawa.
Herbata z nawłoci kanadyjskiej – przepis
W aptekach czy sklepach zielarskich można kupić gotowe herbaty z nawłoci kanadyjskiej. W zależności od rodzaju ich cena waha się od kilku do kilkunastu złotych.
Napar można także przygotować samodzielnie. Wystarczy wysuszyć nawłoć w temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza i trzymać w szczelnym pojemniku. Wystarczy 1 łyżeczkę ziela zalać szklanką gorącej wody i wypić po ostudzeniu.
Napar można także przygotować z ciętego ziela. Należy posiekać nawłoć kanadyjską i jedną łyżkę zalać wrzątkiem i przykryć na 20 minut, żeby się zaparzyła. Napar powinno się pić 2 razy dziennie po przecedzeniu. Można go też stosować do użytku zewnętrznego – namoczyć wacik i przecierać skórę.
Nawłoć kanadyjska – dawkowanie
Zbyt duża ilość nawłoci kanadyjskiej może zaszkodzić. Trzeba też pamiętać, że roślina łatwo uczula, dlatego przed jej zastosowaniem na skórze należy wykonać próbę alergiczną. W przypadku przyjmowania doustnego produktu na początku należy zacząć od bardzo małych dawek, by upewnić się, że nie pojawiają się reakcje niepożądane.
Istotne jest to, by nie stosować nawłoci przez cały czas. Eksperci zalecają, by nie przekraczać 4 tygodni. Do 3 razy dziennie można przyjmować 350-450 suchego wyciągu, w przypadku syropów – 0,5-2 mln do 3 razy na dobę, jeśli chodzi o herbaty to maksymalnie 1-2 łyżeczki suszonej rośliny na szklankę wody.
Nawłoć przeciwwskazania
Nawłoć kanadyjska nie jest wskazana osobom, które zmagają się z ostrą niewydolnością serca, bądź nerek. Preparaty czy produkty, które zawierają roślinę, nie powinny być podawane dzieciom poniżej 12. roku życia oraz kobietom karmiącym piersią.
W przypadku kobiet w ciąży konieczna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym, który zadecyduje, że mogą stosować nawłoć kanadyjską.
Źródła:
- https://twojogrodek.pl/nawloc-kanadyjska-lecznicze-wlasciwosci-i-tajniki-uprawy: dostęp: 20.09.2022 r.
- https://dzicyzapylacze.pl/nawloc-pospolita-solidago-virgaurea-l-vs-nawloc-kanadyjska-solidago-canadensis-l/ – dostęp: 20.09.2022
- https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/leki/nawloc-kanadyjska-w-czym-tkwi-sekret-tej-rosliny-aa-oi8j-Bp5c-QS7k.html – dostęp: 20.09.2022 r.
- https://e-zdrowie.pl/nawloc-pospolita-zastosowanie-przepis-na-napar-i-nalewke – dostęp: 21.09.2022 r.
- https://zywienie.medonet.pl/produkty-spozywcze/ziola/nawloc-kanadyjska-chwast-czy-roslina-lecznicza/tdm1w0x#nawloc-kanadyjska-w-medycynie-tradycyjnej – dostęp: 21.09.2022 r.
Polecamy
Przebadali pomidory z popularnych w Polsce dyskontów. „Mamy do czynienia z 'powracaniem’ w żywności pestycydów wycofanych z UE” – grzmią eksperci
Gwiazda betlejemska może wywołać alergię. Poznaj ciemną stronę tej świątecznej rośliny
Jego kolce miały chronić przed czarami, w wywarze kąpano dzieci, by ustrzec je przed złymi spojrzeniami
Uważano, że tam, gdzie rośnie, zaburzony jest przepływ energii, a krzew przywraca równowagę i spokój. Tak samo miał działać na ludzi
się ten artykuł?