Nerwobóle – przyczyny powstawania, objawy, rodzaje. Jakie metody leczenia poleca się przy tego typu dolegliwościach?
Nerwoból to nagle pojawiający się ból będący rezultatem porażenia bądź uszkodzenia konkretnego nerwu. Zazwyczaj odczuwa się go jako świdrujący, rwący lub piekący. Wyróżnia się nerwobóle samoistne i objawowe.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Agnieszka Widera”
Nerwobóle to częsta przypadłość, która pojawia się niezależnie od wieku – zarówno u bardzo młodych, jak i u starszych ludzi. Objawy nerwobólu pojawiają się w okolicy określonego fragmentu skóry lub mięśnia, które zaopatrywane są przez nerw. W związku z tym, że całe ciało pokryte jest siatką nerwów, neuralgie mogą dotyczyć praktycznie każdego jego zakątka. Są to częste przypadłości, a ich przyczyny mogą być związane ze stanem zapalnym lub uszkodzeniem nerwu. Czasami nie jest możliwe określenie, co jest powodem pojawienia się bólu.
Rodzaje nerwobóli
Nerwobóle dzieli się na samoistne i objawowe. Pierwsze z nich powstają bez konkretnej przyczyny, natomiast te drugie są wynikiem długotrwałego procesu chorobowego. Najczęściej występującymi rodzajami neuralgii są:
- nerwobóle w klatce piersiowej – ściślej mówiąc, jest to neuralgia międzyżebrowa. Ból może pojawić się w klatce piersiowej oraz w okolicy żeber;
- nerwobóle serca – najczęściej są wynikiem stresu;
- nerwobóle nerwu trójdzielnego (neuralgia trójdzielna) – ból pojawia się w obrębie czaszki i twarzy. Są to na ogół rezultaty stanów zapalnych zatok lub zębów. Jest to wyjątkowo uciążliwy rodzaj nerwobólu, który odczuwany jest jako promieniujący. Czasami określa się go jako nerwoból głowy;
- nerwobóle nerwu językowo-gardłowego – napadowy ból może pojawić się w okolicy migdałków, języka oraz podniebienia. Zazwyczaj promieniuje aż po ucho;
- nerwobóle splotu ramiennego – objawiają się silnym bólem w barku promieniującym na całe ramię. Nasilenie bólu występuje przy kasłaniu i kichaniu;
- nerwobóle związane z występowaniem półpaśca – ból pojawia się w miejscu, gdzie występował półpasiec. Co ciekawe, objawy neuralgii mogą pojawić się nawet kilka lat po całkowitym wyleczeniu półpaśca.
Przyczyny nerwobóli
Nerwy dostarczają informacji o tym, że na obszarze organizmu doszło do zaburzeń mechanizmów fizjologicznych. Do najczęstszych przyczyn pojawiania się nerwobóli należą infekcje (bakteryjne, wirusowe lub grzybicze), niedobór witamin z grupy B, przewlekły stres, a także porażenie nerwów. Neuralgie współtowarzyszą także wielu chorobom, a przede wszystkim cukrzycy, boreliozie, toczniowi rumieniowatemu oraz reumatoidalnemu zapaleniu stawów. Zdarza się również, że silne i napadowe nerwobóle obserwuje się po zatruciu substancjami toksycznymi, w tym ołowiem lub tlenkiem węgla.
Objawy nerwobólu
Osoby, które doświadczyły przynajmniej jednego rodzaju nerwobólu, np. nerwobólu pleców, wspominają go jako ostry, kłujący lub piekący atak bez widocznych uszkodzeń, które mogłyby wskazywać na przyczynę bólu. Atak pojawia się zazwyczaj w sytuacjach, którym nie powinien towarzyszyć żaden ból, np. podczas mówienia, oddychania czy siedzenia. Bywa również, że bólowi towarzyszy drętwienie i mrowienie, a także niedowład. Skóra w miejscu bólu jest nadwrażliwa na dotyk.
Zobacz także
Rozpoznawanie i leczenie nerwobóli
Kiedy ból pojawia się często i na pierwszy rzut oka nie widać żadnych przyczyn jego wystąpienia, należy skonsultować ten problem z lekarzem pierwszego kontaktu. Jeśli na podstawie wywiadu lekarskiego medyk będzie podejrzewał neuralgię, może zadecydować o skierowaniu swojego pacjenta na dalsze badania do lekarza neurologa. Ten z kolei zleci wykonanie dodatkowych badań – np. rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. W niektórych przypadkach nerwobóli samoistnych dochodzi z czasem do zaniku dolegliwości i dlatego nie jest wymagane specjalistyczne leczenie. W momencie pojawienia się bólu można starać się zminimalizować go za pomocą plastrów rozgrzewających, maści lub leków przeciwbólowych. Łagodne bóle można zniwelować leczeniem naturalnym, w tym ziołami takimi jak czarny bez i rumianek. W diecie osoby zmagającej się z przewlekłymi nerwobólami powinno znaleźć się dużo witamin z grupy B, ponieważ przyspieszają one procesy regeneracji nerwowej i usprawniają gojenie się mikrouszkodzeń na ich powierzchni. Bardzo silne bóle wymagają stosowania farmakologii, w tym często leków przeciwdepresyjnych i przeciwpadaczkowych. Co więcej, do popularnych metod leczenia neuralgii zalicza się ostrzykiwanie nerwu za pomocą określonych dawek lidokainy i fenytoiny. Lekarz może zadecydować o zabiegu mającym na celu zablokowania przewodnictwa nerwowego w obszarze wskazanego nerwu. Jeśli przyczyną bólu jest ucisk, niezbędne może okazać się wykonanie operacji chirurgicznej.
Najnowsze w naszym serwisie
Twoje ręce są najlepszymi narzędziami diagnostycznymi! Oto jak wykonać samobadanie jąder
Ludzie całujący się rano na pożegnanie żyją średnio 4 lata dłużej
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
Jedyna taka na świecie kapsuła do wykrywania raka piersi jest w Polsce. „21 tys. pomiarów w 4 minuty”
Polecamy
Fizjoterapeuta Tomasz Sobieraj: „Nerw błędny to klucz do zdrowia. Tylko trzeba go lepiej poznać i wiedzieć, co mu służy”
Kobiety inaczej radzą sobie z bólem niż mężczyźni i są bardziej podatne na uzależnienia od opioidów
To mit, że na RZS chorują tylko starsi ludzie. „Bolało mnie dosłownie wszystko. Nawet kołdra była za ciężka”
„Sprawa jest poważna i bolesna. Nie wiem, co robić”. Majka Jeżowska o swojej kontuzji
się ten artykuł?