Kiedy warto udać się do neurologa? Jakie choroby leczy?
Drżenie mięśni, trudności z utrzymaniem równowagi, zaburzenia widzenia, problemy z pamięcią i koncentracją – te oraz inne objawy powinny być dla ciebie sygnałem do odwiedzenia neurologa. Lekarz tej specjalizacji zajmuje się profilaktyką, rozpoznawaniem i leczeniem chorób układu nerwowego. Trafiają do niego zarówno dorośli, jak i dzieci. Jak wygląda wizyta u neurologa? Co wchodzi w zakres kompetencji tego lekarza?
Czym zajmuje się neurolog?
Neurolog to specjalista mający szeroką wiedzę w zakresie diagnostyki i leczenia chorób o podłożu neurologicznym, pojawiających się w obrębie różnych struktur mózgu (pnia mózgu, móżdżku, rdzenia kręgowego), ośrodkowego układu nerwowego oraz nerwów i mięśni. Neurolodzy pracują w specjalistycznych ośrodkach klinicznych, przychodniach świadczących usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia oraz gabinetach prywatnych.
Czas oczekiwania na bezpłatną wizytę jest bardzo długi – średnio wynosi ok. 150-180 dni – dlatego wiele osób korzysta z wizyt płatnych. Prywatnie terminy konsultacji są znacznie krótsze (czeka się od kilku do kilkunastu dni), a koszt takiej wizyty to ok. 200-300 zł. Tutaj wiele też zależy od regionu Polski.
Z jakimi dolegliwościami udać się do neurologa?
Objawy, które mogą mieć przyczyny neurologiczne, a więc warto skonsultować je ze specjalistą, to przede wszystkim:
- bóle i zawroty głowy,
- zaburzenia czucia,
- drętwienie, mrowienie kończyn,
- fascykulacje mięśni,
- zaburzenia równowagi,
- zaburzenia widzenia,
- zaburzenia mowy,
- omdlenia,
- zaburzenia snu.
Jak wygląda wizyta u neurologa?
Wiele osób zastanawia się, jak przebiega wizyta u neurologa i co powiedzieć lekarzowi w jej trakcie. Konsultacja wygląda bardzo podobnie, jak u innych specjalistów i nie trzeba się do niej w żaden sposób przygotowywać. Wystarczy wziąć ze sobą wyniki dotychczasowych badań. Podczas wywiadu lekarskiego neurolog pyta o:
- główne objawy (kiedy się pojawiły, w jakich okolicznościach występują, jakie mają nasilenie),
- styl życia (aktywność fizyczną, rodzaj wykonywanej pracy),
- przebyte i obecne choroby,
- choroby występujące w rodzinie,
- stosowane leki.
Już w momencie, gdy pacjent pojawia się w gabinecie, lekarz zwraca uwagę na to, jak się on porusza, w jakiej pozycji utrzymuje sylwetkę, jaka jest jego mimika twarzy. Takie „pierwsze wrażenie” bywa pomocne w ocenie stanu ogólnego pacjenta, szczególnie pod kątem neurologicznym.
Czy u neurologa trzeba się rozbierać? Zazwyczaj pacjent proszony jest o rozebranie się od pasa w dół, konieczne może też być zdjęcie skarpetek. Jest to niezbędne do przeprowadzenia badania przedmiotowego, w którego trakcie sprawdzane są:
- odruchy głębokie kończyn dolnych i górnych,
- czucie dotyku i bólu,
- napięcie mięśniowe i siła mięśniowa,
- zakresy ruchów w poszczególnych stawach,
- symetryczność chodu.
Pacjentowi zlecane jest wykonanie podstawowych badań z krwi (morfologia krwi, OB, CRP, stężenie glukozy we krwi, lipidogram, stężenie kreatyniny we krwi), a także, w zależności od wskazań, wybranych badań obrazowych (RTG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa).
Badanie fizykalne, poprzedzone właściwie przeprowadzonym wywiadem, opiera się na podstawowym, dawnym schemacie badania lekarskiego wyrażanym wzorem 4 × O, tj. oglądanie, obmacywanie, ostukiwanie i osłuchiwanie. Oglądanie rozpoczyna się już w momencie wejścia chorego do gabinetu i prowadzone jest przez cały czas badania. Ostukiwanie to badanie odruchów i objawów. Obmacywanie dotyczy napięcia mięśniowego, punktów bolesnych, objawów oponowych, korzeniowych itp. Osłuchiwanie jest elementem badania ogólnego (ciśnienie krwi, serce), a w neurologii jest mało stosowane, gdyż zapomina się o szmerach w zwężonej tętnicy szyjnej lub osłuchiwaniu czaszki albo mięśni.
Jakie choroby leczy neurolog?
Spektrum chorób leczonych przez neurologa jest bardzo szerokie. Lekarz tej specjalizacji niesie pomoc pacjentom z chorobami naczyniowymi OUN, schorzeniami zwyrodnieniowymi układu nerwowego, chorobami demielinizacyjnymi i nerwowo-mięśniowymi. Neurolog zajmuje się leczeniem:
- przewlekłego bólu głowy oraz migreny,
- padaczki,
- choroby Alzheimera,
- choroby Parkinsona,
- udaru mózgu,
- choroby Huntingtona,
- choroby Wilsona,
- boreliozy,
- stwardnienia rozsianego,
- nowotworów układu nerwowego.
Czy neurolog leczy schorzenia kręgosłupa? Niektóre dolegliwości bólowe kręgosłupa mogą mieć związek z zaburzeniami neurologicznymi, dlatego wizyta u neurologa jest jak najbardziej wskazana. Zwyrodnienia kręgosłupa, takie jak np. Dyskopatia, często prowadzą do modelowania worka oponowego i ucisku na nerwy, co w konsekwencji wywołuje objawy neurologiczne. Gdy rehabilitacja i leczenie farmakologiczne nie są skuteczne, pacjenci mogą zostać dodatkowo skierowani do neurochirurga, który specjalizuje się w zabiegach operacyjnych.
Jakie kompetencje ma neurolog dziecięcy?
Neurolog dziecięcy to lekarz specjalizujący się w rozpoznawaniu i leczeniu chorób o podłożu neurologicznym pojawiających się u niemowląt oraz dzieci i nastolatków do 18. roku życia. Pod jego opiekę trafiają najmłodsi pacjenci cierpiący na mózgowe porażenie dziecięce, rozszczep kręgosłupa czy padaczkę wczesnodziecięcą. U dzieci diagnozowane są też takie schorzenia jak zaburzenia ze spektrum autyzmu, zespół nadpobudliwości ruchowej czy nerwice dziecięce.
Bibliografia:
- Berezowski J., Program specjalizacji w dziedzinie neurologii dla lekarzy nieposiadających odpowiedniej specjalizacji I stopnia, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego 2018.
- Domżał T., Badanie neurologiczne w świetle współczesnej diagnostyki, Polski Przegląd Neurologiczny, 2010, tom 6, supl. A.
- Szczeklik A., Gajewski P., Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna 2015.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Rób to każdego dnia. Szybko zauważysz, że twój mózg działa lepiej
Lekarz rodzinny: te objawy łatwo przeoczyć, a mogą wskazywać na poważne niedobory
Fizjoterapeuta Tomasz Sobieraj: „Nerw błędny to klucz do zdrowia. Tylko trzeba go lepiej poznać i wiedzieć, co mu służy”
Młodzi lekarze nie chcą specjalizować się w onkologii. „Na186 miejsc było 15 chętnych”. Powód?
się ten artykuł?