Neurotyzm – czym jest ten typ osobowości?
Neurotyzm jest jedną z kilku osobowości, które może posiadać człowiek. Tak jak inne typy charakteryzuje się pewnymi elementami, a osoba neurotyczna żyje według pewnego schematu. Czym zatem jest neurotyzm? Jak funkcjonują osoby neurotyczne w społeczeństwie?
Czym jest neurotyzm?
Neurotyzm to w psychologii postawa charakteryzująca się nadmierną wrażliwością i emocjonalnością. Neurotyzm nie jest chorobą, a jednym z podstawowych typów osobowości. Neurotyzm jest zatem z tendencją do nadmiernego przeżywania negatywnych emocji takich jak strach, lęk, poczucie winy. Przeciwieństwem neurotyzmu jest równowaga i harmonia wewnętrzna. Neurotyzm – choć nie jest chorobą, można korygować przy pomocy terapii psychologicznej. Jest on spowodowany wieloma czynnikami biologicznymi, psychologicznymi i społecznymi. Wpływ na neurotyzm ma zarówno genetyka, wzorce, wychowanie czy zewnętrzne bodźce. Według wielu opinii największy wpływ na neurotyzm ma lęk neurotyczny (są to negatywne emocje z wczesnego dzieciństwa związane z poniżaniem, odtrąceniem, brakiem miłości czy brakiem akceptacji).
Jak objawia się neurotyzm?
Neurotyzm to specyficzna i charakterystyczna osobowość. Objawia się przez pewne zachowania i tendencje. Choć każdy neurotyk posiada indywidualny charakter i osobowość, można dostrzec u takich osób pewne charakterystyczne zachowania. Do cech osobowości neurotycznej zalicza się łatwe popadanie w nastrój depresyjny, stałe lub częste poczucie lęku, uczucie niepokoju oraz winy, czy nadmierne zamartwianie się. Neurotyzm objawia się także przez brak umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz brak pewności siebie, samokrytykę, czy niską samoocenę. Osoby neurotyczne często wymagają od siebie perfekcji i tylko ta daje im satysfakcję. Często odczuwają takie uczucia jak złość, zazdrość czy frustracja. Neurotyzm to też strach przed nowymi doświadczeniami, strach przed odrzuceniem czy potrzeba ciągłej akceptacji. Osoby neurotyczne mają również problemy przy nawiązywaniu nowych znajomości. Zachowaniem, które w pełni oddaje osobowość neurotyczną, jest nadmierne zamartwianie się i analizowanie sytuacji, nad którą inne osoby przechodzą do codzienności i nie rozpamiętują jej.
Neurotyzm — pozytywne cechy
Neurotyzm tak jak każdy inny typ osobowości posiada pewne cechy pozytywne. Neurotycy mają wysoko rozwiniętą inteligencję duchową i emocjonalną. Doskonale też potrafią się wczuć w sytuację drugiej osoby i posiadają rozwiniętą empatię. Neurotycy są też osobami niezwykle kreatywnymi, które przenoszą bardzo często swoje lęki, cierpienia — złe emocje na inne płaszczyzny (malując czy tworząc sztukę). Kreatywność związana jest z wyższą aktywnością mózgu niż u innych ludzi, która spowodowana jest właśnie przez poczucie lęku i zagrożenia.
Neurotyzm — leczenie
Sam neurotyzm nie jest chorobą i nie leczy się go tylko z tego powodu. Leczenie podejmować mogą osoby, którym neurotyzm przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Jeśli tak nie jest i dana osoba radzi sobie z codziennym życiem pomimo cech neurotycznych, nie musi podejmować leczenia. Samo leczenie polega na wizycie u psychiatry i rozpoczęciu psychoterapii. W jej trakcie próbuje ustalić się przyczynę neurotyzmu (na przykład poznać wydarzenia z dzieciństwa które miały największy wpływ na ukształtowanie się takie osobowości). Oprócz poradzenia sobie z takimi czynnikami odpowiedzialnymi za rozwój neurotyzmu terapia obejmuje sposoby radzenia sobie z taką osobowością. Nauka radzenia sobie i kontrolowania negatywnych cech osobowości ma za zadanie ułatwić funkcjonowanie codzienne w społeczeństwie.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Ludzie myślą, że mają rację, nawet jeśli się mylą. Naukowcy zbadali, dlaczego się tak dzieje
„Jeżeli nie słuchasz szeptów swojego ciała, to będziesz musiał usłyszeć jego krzyk” – mówi psychoterapeutka dr Agnieszka Kozak
Elizabeth Olsen o atakach paniki: „Przeżywałam je niemal co godzinę”
Gdy twoje dziecko się boi, sięgnij po tę książkę. „Lęk u dzieci” pod matronatem Hello Zdrowie
się ten artykuł?