Przejdź do treści

Nie dla każdej kobiety spacer jest dobrą aktywnością fizyczną, ostrzega Pani Fizjotrener

Kobieta z dzieckiem na rękach
Nie dla każdej kobiety spacer jest dobrą aktywnością fizyczną, ostrzega Pani Fizjotrener/ Pexels, fot. Helena Lopes
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Wciąż słyszymy od trenerów i lekarzy, że spacer to taki super sposób na aktywność fizyczną! Tak, ale nie zawsze” – pisze fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk. Ekspertka znana w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener tłumaczy, kiedy kobieta powinna uważać ze spacerowaniem. 

Kiedy kobieta powinna unikać spacerowania?

„Czemu nie polecam spacerów?” – napisała fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk, znana w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener. Ekspertka odniosła się do relacji na swoim profilu na Instagramie i odpowiedzi jej obserwatorek na pytanie o aktywność fizyczną, której nie powinno podejmować się po porodzie.

„W stories w Q&A jedna z was napisała 'na spacerze mam wrażenie, że mi wszystko dołem wypada’” – napisała.

Ekspertka wyjaśniła, że spacer jest często aktywnością polecaną kobietom np. po porodzie, kiedy nie wskazany jest dla nich wciąż większy wysiłek.

„Wciąż słyszymy od trenerów i lekarzy, że spacer to taki super sposób na aktywność fizyczną! Tak, ale nie zawsze” – napisała i wyjaśniła – „Mówiąc dokładniej, nie polecam długich spacerów kobietom w okresie połogu, niedługo po porodzie, szczególnie drogami natury

Kobieta

„Długi spacer to duży wysiłek dla mięśni dna miednicy”

Włodarczyk wyjaśniła, że po porodzie osłabione są szczególnie mięśnie dna miednicy, które są podporą dla narządów miednicy mniejszej – pęcherza, macicy i odbytnicy, wpływając na funkcjonowanie praktycznie całego organizmu. W tym czasie rozciągnięte są również więzadła i powięzi rozciągnięte, a mięśnie nie pracują jeszcze idealnie, jak zaznaczyła ekspertka.

Długi spacer to duży wysiłek dla mięśni dna miednicy, na który jest dla nich za wcześnie! Możesz odczuwać ciężkość w kroczu, ciało obce w pochwie, ciągniecie w dole brzucha. Wtedy usiądź, zrób kilka oddechów, jeśli umiesz – zrób hipopresję” – tłumaczyła.

W jaki sposób można jeszcze sobie pomóc przy powyższych dolegliwościach? Fizjoterapeutka wymienia:

  • Po powrocie do domu wykonaj pozycję odciążającą dno miednicy – z miednicą wyżej niż barki.
  • Ćwicz dno miednicy już w pierwszych dobach po porodzie.
  • W czasie połogu pamiętaj, by leżeć, a spacerów robić kilka krótszych.
  • Po połogu warto dobrać pessar u fizjoterapeuty uroginekologicznego lub ginekologa.
  • Dystans spacerów najlepiej wydłużać stopniowo.

Dodała również, że po porodzie można robić ćwiczenia dostosowane odpowiednio do czasu po porodzie.

„Zaczynamy od oddechu i delikatnych ćwiczeń aktywujących do pracy mięśnie dna miednicy i brzucha, robimy je codziennie, najlepiej na macie, zajmują kilka chwil i przygotowują ciało na trudy macierzyństwa” – podsumowała.

Ułożenie języka a dno miednicy - co łączy jedno z drugim? Wbrew pozorom bardzo dużo

Pani Fizjotrener – kim jest?

Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną. Specjalistka w ciekawy i przystępny sposób przekazuje rzeczy, o których głośno się nie mówi.

W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzuchaJej profil obserwuje 119 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?